İstismara Uğrayan Kadınlar İçin Koruma Köpekleri

İstismara Uğrayan Kadınlar İçin Koruma Köpekleri

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2018

Önceki makalelerde rehber köpeklerini, narkotik köpeklerini, arama kurtarma köpeklerini ve terapi köpeklerini anlatmıştık. Köpeklerin yeteneklerini saymakla bitmez. Bugün, köpek dünyasındaki en son trendi anlatacağız: istismara uğrayan kadınlar için koruma köpekleri. Size de harika bir fikir gibi gelmiyor mu? Gelin, bu fikrin nereden çıktığını ve bu köpeklerin kadınlara nasıl yardım ettiklerini öğrenelim.

İstismara uğrayan kadınlar için koruma köpekleri

koruma köpekleri ve kadınlar

Koruma programları ve kadınların birbirlerine sağladıkları destek sayesinde, geçtiğimiz günlerde cinsiyete dayalı şiddetin azaldığını görüyoruz. Ancak, istismarı ortadan kaldırabilmek için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Her yıl, çok sayıda masum insan zarar görüyor ve aileler dağılıyor.

Genel olarak, cinsiyete dayalı şiddet dediğimizde kadınlardan bahsediyoruz. Ancak, çok sayıda istismara kurban giden çocuklar ve erkekler de mevcut. 

Geçtiğimiz günlerde İspanya, istismara uğrayan kadınlara yardım etmesi için koruma köpeklerini içeren bir program başlattı. Bu programın adı ESCAN, programı yöneten kişi ise Fernando Soleto.

Proje, istismara uğramış kadınları koruması ve savunması için köpekleri eğitiyor. Bu hizmet herkese uygun değil. Başvurabilmek için kadınların şikayette bulunması ve uzaklaştırma emri talep etmesi gerekmektedir.

Neden buna ihtiyaç duyuldu?

İstismara uğrayan kadınların çoğu, istismarcılarından uzağa yerleşir ve suçlu kişi için uzaklaştırma emri çıkarttırır. Ancak, bazı durumlarda istismarcılar kurbanlarını bulana kadar vazgeçmiyor. Bu yüzden, evden çok uzakta olsalar bile, çoğu kadın korku içinde yaşamaya devam ediyor.

Maalesef, bu kadınların hayatları sonsuza kadar değişiyor. Akıl sağlıklarını geri kazanmaları için zamana ve psikolojik desteğe ihtiyaçları var. Ancak bu süreçte, hırpalanmış bu kimseler dışarı çıkmaya bile korkar hale gelmiştir. Ayrıca diğer insanlarla temasa geçmekten çekinebilir, bazı durumlarda çocuklarını da bundan alıkoyabilirler.

İşte burada, ihtiyaç duydukları güvenliği, özgüveni, huzuru ve korumayı köpekler sağlıyor.

İstismara uğramış bir kadın için neden bir köpek idealdir?

Köpeklerin sadık ve vefalı olduğunu herkes bilir. Kendi hayatlarını tehlikeye atmak dahil, bizim için her şeyi yapmayı göze alırlar. Ve bunu içgüdüsel bir şekilde, eğitilmeden de yaparlar.

Köpekler, özellikle çok iyi eğitildikleri zaman istismar mağduru kadınları korumak için patilerinden geleni yaparlar. Bir düşünün! Böyle bir şeyi deneyimlemiş bir kadını korumak için bir hayvan seçileceği zaman, en iyi seçeneğin köpekler olacağı bariz.

Koruma köpekleri nasıl çalışıyor?

koruma köpeği

Koruma köpekleri, sahiplerinin hayatını ve sağlığını korumak amacıyla özel bir eğitimden geçerler.

Bu program nasıl işliyor? Ülkenin yasaları gereği, büyük köpeklere ağızlık takılıyor. Bu madde çok serttir ve güçlü darbelere dayanabilir. Ayrıca çelikle kaplanmıştır. Kadına bir saldırı gerçekleştiği zaman, köpek, saldırganı etkisiz hale getirerek sahiplerinin yardım çağırabilmesi için vakit kazandırabilir.

Koruma köpekleri için genellikle kullanılan köpekler Alman çoban köpeği ve Belçika çoban köpeğidir. Bunun için de haklı gerekçeleri var:

  • Bu köpekler göz korkutucudur.
  • Onlar gibi itaatkar ve kararlı olan başka köpek yoktur.
  • Gerektiğinde agresif olabilir, aile üyeleri ve sahipleri tarafından sakinleştirilebilir.

Köpekler gerçekten de insanların en iyi dostudur. Her zaman bizi düşünen köpeklerimize minnettar olmamız için başka bir neden daha. İspanya’daki bu girişimin, maalesef çok yaygın olan bu canavarlığın geçmişe gömülmesine yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca ülke çapında ve dünyada emsal teşkil etmesini ve yayılmasını umuyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.