Afganistan'da Yaşanan Askerler ve Köpeklerin Dostluk Hikayeleri

Afganistan'da Yaşanan Askerler ve Köpeklerin Dostluk Hikayeleri

Son Güncelleme: 08 Temmuz, 2018

Savaş ile ilgili bir şeyler düşündüğümüz zaman, genelde aklımıza acımasız ve korkunç şeyler gelir.  Ancak, tüm bu yaşanan ölüm ve çaresizliğin içinde, sizi gülümsetebilecek bazı hikayeler de vardır. Bu makalede, sizlere askerler ve köpekler arasında yaşanmış üç hikayeyi anlattık. Öyle ki bu hikayeleri okumak, belki de gözünüzden birkaç damla yaş akmasına bile sebep olabilir.

Birinci Hikaye

Bu müthiş hikayenin ana kahramanları Julian McDonald adında bir asker ve “Layka” adında bir köpek. Genç asker Julian bugün hala hayattaysa, bu, köpek Layka sayesinde gerçekleşmiştir. Bu cesur köpek savaş sırasında Julian’ın hayatını kurtardı ve Julian duyduğu  minnettarlık sebebiyle, köpeği> evlat edinmeye karar verdi.

Savaşın o karmaşasında, askerler ateş altındayken köpek Layka olay sırasında bir saniye bile düşünmeden kendini arkadaşının önüne attıktan sonra tam dört kez vuruldu ve çok ağır bir şekilde yaralandı. Yaralanan hayvan, askerler tarafından hemen acil servise götürüldü ve yedi saat süren bir ameliyata alındı. Doktorlar köpeğin ön bacaklarından birini >kesmek zorunda kaldılar; ama hayatını kurtarmayı başardılar.

Julian, köpek çok cesur davrandığı için ve savaş esnasında kendisini koruyup hayatını kurtardığı için köpeğe kendince bir teşekkür etmek istedi. Bunun için de köpeği evlat edinmeye karar verdi. Layka şu an Julian’ın ailesinin bir üyesi ve engelli olmasına rağmen hayatına mutlu bir şekilde devam ediyor.

İkinci Hikaye

 

askerin çantasında yavru köpek

Hiç kimse, tüm mermi ve bombalar arasında, bir asker ve bir köpek arasında böyle bir dostluk kurulacağını  tahmin etmemişti. Bu hikaye, Amerikalı bir deniz piyadesi olan Craig Grossi ve şapşal, küçük pençeli bir köpek arasında geçiyor.

O sıralar Craig, Afganistan’ın Sangin bölgesine tehlikeli bir görev için gönderilmişti. O ve askerleri gece boyunca orada kaldılar. Bölgeye vardıkları andan beri kendilerini Taliban saldırılarına karşı koruyorlardı. Craig, iki gün sonra hiçbir şeyin ya da hiç kimsenin olmadığı bir yerde uyuyan bir köpek gördü. Bu köpek sıska ve sakin bir hayvandı.

Köpekler genellikle kendilerini korumak ve insanlardan uzak durmak için sürüler halinde yaşamayı tercih etseler de, bu köpek, Craig’e biraz daha yakın davrandı. Köpek resmen Craig’e güvenmişti ve sadece birazcık sevgi ve ilgi arayışı içindeydi. Askerler ne yapacaklarını bilemediler; çünkü ülke dışındayken hayvanlara dokunmaları yasaktı.

Ancak, köpek altı üstü bir sokak hayvanına benzediği için, bir kereliğine de olsa kuralları ihlal etmeye karar verdiler. Ve ardından onu sığınaklarına götürdüler. Orada bu sıska köpeğe bir parça kuru et verdiler. Köpek, minnet duyarak kuyruğunu salladı ve asker kumanyasından ona verilen payı yedi. Craig, daha önce hiç bir insan ile etkileşim içinde olmamış bir hayvanın nasıl bu kadar uysal olabildiğini anlayamamıştı.

Askerler güvenli bir bölgeye geri dönmek zorunda kaldığı zaman, Craig yeni arkadaşını orada öylece terk edemeyeceğini düşündü. Ayrıca hayvan onu nereye gitse takip ediyordu. Daha sonra, köpeğin ismini Fred koymaya karar verdiler ve Fred bundan sonra deniz kuvvetleri kampının diğer sakinlerinden biri haline geldi. Craig, amirlerine köpeği sahiplenmeye dair olan niyetini anlattığında, amirleri uzun süreli evlat edinme prosedürüne başladılar. Bu prosedür sırasında, Craig yeni bir göreve daha gönderildi. Bu görev, Craig ve köpeği Fred yeniden bir araya gelene kadar geçecek olan bir üç ay daha demekti. Peki bütün bu süre boyunca köpek neredeydi dersiniz? Craig’in New York’taki evinde!

Üçüncü Hikaye

Bu hikaye, bir patlamada Chris Duke isminde bir insanın hayatını kurtaran üç sokak köpeği ile ilgili bir hikayedir. Her şey Amerikalı olan Chris Duke’un köpeklerle arkadaşlık kurmasıyla başladı. Chris, asker kumanyasından kendi payına düşen yemek ve suyu bu hayvanlarla paylaştı.

Birkaç hafta boyunca hayvanlar (Chris’in köpeklere verdiği isimler: Rufus, Target -Türkçe’si Hedef- ve Sacha), askere karşı son derece minnettar ve şefkat dolu davranışlar sergilediler. Bir sabah, bir intihar bombacısı, Chris’in yattığı barakaya girmeye çalıştı.  Köpekler bu saldırganın içeri girmesini derhal önlediler. Köpeklerle adamın arasında geçen mücadele sırasında, intihar bombacısı olan bu adam, üzerine giymiş oldu patlayıcıyıları aktive ederek intihar etti.

Yaşanan bu korku dolu olayın ardından, köpeklerden biri öldü ve diğerleri de ciddi bir şekilde yaralandı. Köpekler askerin hayatını kurtardıktan sonra asker de onları evlat edinmek ve ABD’ye götürmek için izni istedi. Artık orada hep birlikte bir aile olarak yaşıyorlar.

Fotoğrafların kaynakları: www.020mag.com ve 3.bp.blogspot.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.