Köpeklerin Kulakları Nasıl Temizlenir?

Köpeklerin kulakları çok çabuk kirlendiği ve kolayca enfeksiyon kaptığı için temizliği çok önemlidir. 
Köpeklerin Kulakları Nasıl Temizlenir?

Son Güncelleme: 21 Ağustos, 2018

Hayvan vücudunun en hassas bölgelerinden biri kulaklardır. Köpeklerin kulakları çok çabuk kirlenir ve enfeksiyon kapabilir. Bundan dolayı köpeğinizin kulaklarını nasıl temizlemeniz gerektiğini ve kulaklardaki kötü koku, kızarıklık ve bakteri oluşumunun nasıl önleneceğini öğrenmelisiniz. Köpeklerin kulak temizliği nasıl yapılır öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeklerin kulakları nasıl temizlenir?

Bazen köpek sahipleri tüm enerjilerini köpeklerinin tüy, bacak ve ağız bakımıyla ilgilenerek geçirdiği için kulak bakımını unuturlar. Ancak, köpeklerin kulakları sürekli temiz olmalıdır çünkü fazla hassastır ve enfeksiyonlara eğilimlidir.

Evcil hayvanınızın kulaklarını haftada bir veya ayda en az iki kere kontrol etmelisiniz. Temizlik sıklığı kulaklarının büyüklüğüne ve şekline bağlı olarak değişmektedir (İngiliz Cocker Spaniel’in kulakları ile Doberman’ın kulakları aynı değildir).

Base gibi sarkık kulaklara sahip köpek ırklarının kulak enfeksiyonu kapma riski daha yüksektir.

Ayrıca, köpeğinizin kulağına yağmur suyu kaçması ya da denize veya havuza girmesi durumunda kulaklarını temizlemeniz gerekir. Köpeğinizin yaptığı aktiviteler ve gittiği yerler gibi dış faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, eğer sahile götürdüyseniz, parkta kirlendiyse ya da çamur içinde yuvarlandıysa kulaklarını temizlemeniz gerekir.

büyük kulakları olan beyaz köpek

Köpek kulaklarını temizlemek için tüyolar

Olası enfeksiyonların, bakterilerin ve mikropların oluşumunu engellemek için köpeğinizin kulaklarını ayda en az bir kere temizlemeniz gerekir. Sonradan kurulamayı unutmadığınız takdirde köpeğinizin kulak temizliğini banyo sırasında yapabilirsiniz. İşte köpeğinizin kulaklarını temizlemeden önce dikkate almanız gereken bazı tavsiyeler:

1. Köpeğinizin kulaklarını kontrol edin

Hayvanınızın boy hizasına eğilin ve kulaklarını yukarı kaldırın. Herhangi bir leke, kir, toprak veya kum olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa, kulaklarını temizlemeye başlayabilirsiniz.

Fakat, evcil hayvanınızın kulaklarında kırmızı, kahverengi, gri veya sarımsı akan herhangi bir sıvı veya kan görürseniz, köpeğinizi derhal bir veterinere götürmelisiniz. Aynı şey, enfeksiyon belirtisi olan keskin bir koku olduğunda da geçerlidir.

2. Kene veya başka bir yabancı cisim olup olmadığını kontrol edin

Köpeklerin kulaklarında farklı organizmalar yaşayabilir. Özellikle de keneler! Köpeğiniz sık sık çimenli ve topraklı alanlara giriyorsa, bazı yabancı cisimlerin evcil hayvanınızın kulaklarına girmesi daha olasıdır.

Eğer köpeğinizin kulağında kene tespit ederseniz, pamuklu bir bezi alkolle nemlendirin ve kenenin üstüne bastırın. Kene deriden ayrılıncaya kadar birkaç saniye orada tutun. Keneyi zorla çıkarmaya çalışırsanız, köpeğinize zarar verebilirsiniz.

köpeklerin kulak temizliği

3. Özel bir solüsyon satın alın

Evcil hayvan mağazalarında, köpeğinizin kulaklarını temizlemek için özel ürünler satın alabilirsiniz. Çoğu kişi evcil hayvanının kulaklarını temizlemek için alkol kullanmaktadır, ancak alkolü sadece kulakların dış kısmında kullanmalısınız. Kulak içini temizlemek için yan etkisi bulunmayan bir solüsyon kullanmalısınız.

4. Pamuk topu kullanın

Bir pamuk topu alın ve temizlik solüsyonu ile nemlendirin. Köpeğin kulağına dikkatlice sürün. Pamuğun kulak zarında kalmasını önlemek için sadece yüzeysel olarak temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

Gördüğünüz tüm kiri ve kalıntıları temizleyin. Tamamen temiz olana kadar aynı adımları birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Hayvanın cildine zarar vermemek için nazik olmaya çalışın, böylelikle hayvan huysuzluk çıkarmayacaktır.

5. Kulaklarını yıkayın

Veteriner uygun gördüğü takdirde yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bir solüsyon kullanarak kulak kanallarının derinliklerinde kalmış kir ve lekeler yıkanarak temizlenebilir. Uygulaması oldukça kolay: Şişe ucunu köpeğinizin kulağına dayayın ve şişeyi sıkarak sıvının dışarı çıkmasını sağlayın. Dikkatli bir şekilde ovun ve köpeğin kafasını yana yatırın, böylece tüm kir sıvıyla birlikte dışarı akacaktır.

En sonunda, temizlemeyi bitirdikten sonra köpeğinizin kulaklarından uzaklaşın. İlk tepkisi başını ileri geri sallamak olacak. Bu oldukça normal bir durum, endişelenmenize gerek yok.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Kulaklarını Temizlemek için Tüyolar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Kulaklarını Temizlemek için Tüyolar

Köpek kulakları, insan kulaklarından çok daha hassastır, ve sağlıklı olabilmesi için köpeğinizin kulaklarını temizlemek çok önemlidir.