Evcil Hayvanınızı Emanet Etmek için Birini Seçmek

19 Ağustos 2018

Tatile gideceğinizde, bir kaza geçirdiğinizde ya da vefat ettiğinizde evcil hayvanınızı emanet etmek için birini bulmanız gerekir. Kedinizin veya köpeğinizin geleceğini ve iyiliğini düşünüyorsanız, böyle bir durum için şimdiden birini seçmeniz onun için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Evcil hayvanınızı başkasına emanet etmek

Bir kedi veya köpek sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektirir. Bu sorumluluk kesinlikle hafife alınmamalıdır, çünkü ilgi, sevgi ve iyi bir sağlığa ihtiyaç duyan hassas canlıların hayatı söz konusudur.

kedi okşamak

Daha önce size bir şey olursa evcil hayvanınıza kimin bakacağını düşünmüş müydünüz? Büyük ihtimalle düşünmediniz. Aslına bakarsanız genel olarak hiç kimse düşünmüyor. Fakat, özellikle de tek başınıza yaşıyorsanız bunu düşünmenizde fayda var.

Sahipleri öldükten sonra evsiz kalan binlerce kedi ve köpek var. Eminiz ki, en iyi arkadaşınız olan kedi veya köpeğinizin böyle bir şey yaşamasını istemezsiniz.  Bu nedenle ölümünüz ardından, fazla acı çekmemesi için evcil hayvanınıza bakacak birini bulmalısınız.

Kulağa biraz tuhaf gelebilir fakat biraz düşündüğünüzde kötü bir fikir olmadığını anlayacaksınız. Peki, başınıza bir şey gelmesi durumunda tüylü arkadaşınızla geriye kalan hayatı boyunca onunla ilgilenecek sorumluluk sahibi bir kişiyi nasıl seçmelisiniz?

Evcil hayvanınızı kime emanet etmelisiniz?

  • Öncelikle, hayvanları seven birini seçmelisiniz. Bu hayvanınızı emanet edeceğiniz kişide bulunması gereken en önemli özelliktir. Böylelikle sizin yokluğunuzda evcil hayvanınıza benzer bir hayat sunabilir.
  • İkinci olarak, evcil hayvanınızla iyi ilişkisi olan birini seçin. Yani, birbirleriyle iyi ilişkilerinin olduğuna emin olun. Köpeğinizle veya kedinizle sık sık oyunlar oynayan, sevgi gösteren ve size evcil hayvanınızın nasıl olduğunu soran birini düşünebilirsiniz.
  • Düşünmeniz gereken bir diğer faktör ise o kişinin evcil hayvanınız için zamanı ve evinde yeri olup olmamasıdır. Örneğin, parka yakın bir yerde mi oturuyor? Başka evcil hayvanı var mı (sizin evcil hayvanınızla iyi anlaşan)? Evde ne kadar vakit geçiriyor? Bu soruların hepsine olumlu yanıt vermek zor olabilir, fakat en yakın arkadaşınıza sahip çıkacak birini bulacağınıza eminiz.
  • Son olarak, seçtiğiniz kişiye başınıza bir şey gelmesi durumunda evcil hayvanınıza sahip çıkıp çıkamayacağını sormalısınız. Verdiği ilk tepkiye dikkat edin. Bu sorunuzu komik veya tuhaf bulabilir. Fakat onu seçtiğinizi duyunca gururlanacaktır ve böyle bir durum olması halinde evcil hayvanınıza bakmayı kabul edecektir.

Tatiller ve Kazalar: Evcil Hayvanınızı Emanet Etmek için Birini Bulmalısınız

En az bir hafta sürecek bir tatile gitmeden önce, evcil hayvanınızı emanet etmek için birini bulmalısınız. Eğer bir köpeğiniz varsa, en iyi seçenek onu bir köpek oteline bırakmaktır. Fakat aynı şey kediler için geçerli değildir. Evinizi ziyaret edip kedinize mama vermesi ve kedi kumunu değiştirmesi için birini bulabilirsiniz.

kedi kumu

Bu makaleyi okuduktan sonra evcil hayvanınızı emanet etmek için en uygun kişiyi seçebilirsiniz. Kendinizi 100% rahat hissedebilmeniz için o kişiye yeterince güveniyor olmalısınız, kedinizin veya köpeğinizin güvenilir ellerde olduğunu bilmelisiniz ve aç kalamayacağına, mutlu hissedeceğine ve acı çekmeyeceğine emin olmalısınız.