Hayvanlara Eziyet: İnsan Kıyafeti Giydirilmiş Bir Maymun Komik Değildir

Böyle bir hayvanın çektiği acı çok büyüktür zira insan gibi davranmaya zorlanmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için maymunlar korku ve istismar aracılığıyla eğitilmektedir. 
Hayvanlara Eziyet: İnsan Kıyafeti Giydirilmiş Bir Maymun Komik Değildir
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

2019 senesindeyiz ve hâlâ insan kıyafeti giydirilmiş bir maymunun hiç de komik olmadığını söylemek zorunda kalıyoruz. Bu yapılan açıkça hayvanlara eziyet kapsamına girer.

İnsan kıyafeti giydirilmiş maymunlar ve hayvanlara eziyet örnekleri

İnternette ve filmlerde üzerinde kıyafetler olan veya onlar açısından doğal olmayan insana özgü davranışlara sahip maymunları görmüşsünüzdür. Bu manzara bize komik gelse de, aslında arkasında karanlık bir gerçeklik var.

İnsanlaştırılmış bir hayvan gördüğünüzde, bunun hayvanlara eziyet örneği olduğunu bilmelisiniz. Mesela, bisiklete binen ya da sigara içen bir maymun. Çeşitli insan davranışlarını hayvanlara uygulatmak da buna dahildir.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi, maymunlar evcil hayvan olarak beslenemez. Bu durumda bu hayvanlara eziyet etmiş olursunuz. Çünkü maymunlar annelerine çok bağlıdır ve evcil hayvan olarak beslenmek üzere annelerinden kopartılmaları gerekir. Aşağıdaki resimlerde gördüğünüz maymun, bu acı duruma bir örnek.

Maymunları evcil hayvan olarak beslediğinizde veya televizyonda izlediğinizde, onların vahşi bir hayvan gibi davrandıklarını görmek istemezsiniz. Çünkü bu, onları tehlikeli hayvanlar olarak algılamamıza neden olacaktır. Dolayısıyla, insan kıyafeti giydirilmiş maymunlar gördüğümüzde, bu hayvanların kendi doğalarının yok edildiğini ve insan gibi davranmak üzere eğitildiklerini biliyoruz.

hayvanlara eziyet örneği

Maymunların sahte tebessümleri

Bu hayvanların acı çektiğini gösteren başka belirtiler de var. Birçok primat yüz hareketleriyle iletişim kurar, ancak bunların anlamları insanlarınkinden farklıdır.

İnsanlar için gülmek iyi bir şey olsa da, maymunlar korku ifade etmenin bir yolu olarak dişlerini gösterirler. Bu hayvanlar korktuğunda, dişlerini göstermek ana silahları olarak görev görür.

Kıyafet giydirilmiş maymun veya insan gibi davranan bir maymun gördüğünüzde, hayvanın davranışları genellikle korku ifadesidir. Bu davranışlar insanlara komik gelebilir, ancak aslında bu hayvanlar korku ve istismar yoluyla eğitilmişlerdir.

İstediğinizde bir hayvanı komik göstermenin tek yolu var: onu korkutmak. Aslında, filmlerde oynatılan hayvanların çoğunluğunun korku sonucu bu tür davranışlar gösterdiği ortaya konmuştur.

Hayvanları insanlaştırmanın sonuçları

Bu hayvanları, insanlaştırmak için annelerinden ayırmanın birçok sonucu vardır, çünkü anneler ve yavruları arasındaki ilişki tüm primatlarda son derece güçlüdür. Bu, insandan Capuchin maymununa kadar tüm türler için geçerlidir.

maymunlar

İşte bu yüzden, bu hayvanlar evcil hayvan olarak beslendiğinde veya filmlerde kullanıldığında, hiç anne baba şefkati görmemiş öksüz ve yetim çocukların yaşadıklarına benzer psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar büyük gruplarda yaşaması gereken karmaşık ve vahşi hayvanlardır ve aynı türdendir.

Bununla birlikte, daha az bilinen başka sonuçlar da vardır. Örneğin, insan kıyafeti giydirilmiş veya evcil hayvan olarak beslenen bu hayvanlara ait resimlerin sosyal medyada yayınlanması, yasa dışı hayvan kaçakçılığını artırmakta ve bu da söz konusu hayvanların neslinin tükenmesine etki etmektedir.

Slow Loris: Hayvanlara Eziyet Vakası

En bilinen vakalardan biri, Slow Loris’tir. Bu zehirli ve memeli hayvana ait videolar youtube’da yayınlandı. Loris, evcil hayvan olarak beslenmekteydi.

Bu hayvanın yaşadıkları harika bir örnektir, çünkü videolar vahşi davranışların insanlaştırılmasının bir örneğini göstermektedir. Loris insanlar onu gıdıkladığında kollarını kaldırıyor gibi görünüyor. Ancak bu aslında bir savunma mekanizması çünkü dirseklerinde zehirli bezler var.

Çok sayıda yetkili, bu tür hayvanların insanlaştırılmasını, evcil hayvan olarak beslenmesini ya da eğlence endüstrisinde kullanılmasını kınamaktadır. Bu duruma karşı çıkanlardan biri de çok sayıda şempanzeyi ve diğer türden hayvanı kurtarmış olan Jane Goodall’dır. Godall, insanların bu tür görüntüleri sosyal medyada paylaşmayı bırakmasını istemiştir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.