Mızrakla Avlanan Fongoli Şempanzeleri

Fongoli şempanzeleri mızraklarıyla galago ve diğer küçük memelileri avlar. Hatta mızraklarını kendileri bilerler ki bu, türleri arasında onları farklı kılan bir özelliktir. 
Mızrakla Avlanan Fongoli Şempanzeleri
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Primatlar, bu aracı kullanan az sayıdaki türden birine aittir ancak mızrak kullanan Fongoli Şempanzeleri özel bir örnektir. Bu şempanze kültürü, diğer şempanzelerin türünden çok farklıdır ve gizemli bir şekilde insanlara benzemektedirler.

Hayvanların da kendine has bir kültürü vardır: primatlar, deniz memelileri ve bazı kuşların gelecek nesillere aktarılan davranışları vardır. Bu davranışlar onları aynı türün diğer üyelerinden tamamen farklı kılar.

Mızrak kullanan Fongoli şempanzeleri

Fongoli’den gelen bu şempanzeler çok özel primatlardır çünkü hayvanları avlamak için mızrak kullanırlar. Bu gerçekten şaşırtıcı çünkü bu davranış daha önce insanlarda görülmüştür. Bu tür davranışlar, diğer şempanzelerde görülmeyen bir şeydir.

Fongoli, Senegal’deki sıcak bir bölge olup Kongo’nun geçilmez ormanlarından uzaktadır. Ayrıca bazı ilginç şempanze türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Belki Fongoli şempanzelerinin, ilk insanların yaşadığına benzer bir ekosisteme uyum sağlaması ve bu kültürel değişimi geçirmesinin nedeni budur.

Bu şempanzelerin avlanmak için keskin silahlar kullanması tüm dünyayı şaşırtan bir keşifti. Galago ve diğer küçük memelileri avlamak için kendi elleriyle biledikleri mızrakları kullanırlar.

mızrak kullanan fongoli şempanzeleri

Mızrak kullanan Fongoli şempanzelerinin diğer farklılıkları

Mızrak kullanmaları, onları diğer şempanzelerden farklı kılan tek kültürel mekanizma değildir. Ayrıca bu hayvanların topluluğu daha hoşgörülüdür ve avcılık konusunda daha fazla cinsiyet eşitliği gösterirler. Bu şempanze topluluğu aynı zamanda daha az kaba kuvvet kullanmaktadır ve erkekler her zaman lider değildir.

Ne var ki Fongoli şempanzelerine dair acımasızlık ve cinayet hikayeleri var. Foudouko’nun hikayesi gibi.

Foudouko, iki yıldır bir Fongoli şempanzesi topluluğunu yöneten bir alfa erkekti ve bir tirandı. Zulmü nedeniyle devrildi ve müttefiklerinden biri acımasızca dövüldü. Bu olaydan sonra, Foudouko beş yıl sürgüne gönderildi.

Beşinci yılda, grubun diğer üyeleriyle etkileşime girmeye ve etkinliklerine katılmaya çalıştı. Ancak o gece onu acımasızca öldürdüler ve dişilerden biri onu yemeye başladı. Bu olay, normalde büyük maymunlar arasında görülmeyen bir şeydir.

Fongoli Şempanzelerinin mızrak kullanmasının nedeni ne?

Avlanma tekniği olarak mızrak kullanmak, bu hayvanları bu yöntemi kullanan ve insan olmayan tek popülasyon haline getirmektedir.

Ancak başka tür araçlar kullanan hayvanlar da var. Daha önce de belirtildiği gibi, Fongoli şempanzeleri arasında cinsiyet eşitliği vardır ve kadınlar avların yarısının kahramanıdır. Bu, diğer şempanze gruplarında olmayan bir şey.

Bunun nedeni muhtemelen mızrak kullanan şempanzelerin, avlanırken sadece kaba kuvvet kullananlardan daha bağımsız olmalarıdır. Bir örnek Jane Goodall’In üzerinde çalıştığı Gombe şempanzeleridir: Gombe şempanzelerinde avın %90’ını erkekler yapmaktadır. Buna karşılık Fongoli’de bu oran% 70’tir.

köşede oturan şempanza

Fongoli’de, dişiler ve hatta düşük rütbeli erkekler bile birbirlerinden yiyecek çalmazlar. Oysa yiyecek çalmak, diğer şempanze topluluklarında oldukça yaygındır. Dolayısıyla, mızrakların kullanımı ile birlikte, Fongoli dişilerinde çok gelişmiş bir avlanma alışkanlığının geliştiği görünüyor.

Mızraklı şempanzeler ve insan türleri

Senegal savanası, ilk insanların yaşadığı topraklara çok benzeyen bir habitattır. Bu açıdan, Fongoli’nin mızraklı şempanzeleri bize vahşi geçmişimizi hatırlatıyor.

Sadece mızrak kullanmakla kalmıyorlar. Fongoli şempanzeleri ağaç dallarında çok az zaman geçiriyor, bunun yerine zemini daha çok kullanırlar. Bu davranış da insan evrimi hikayesiyle uyumludur.

Bu şempanzelerin avlanma tekniklerini anlamak için araştırmalara göz atmak gerekiyor.

Bu maymunlar galago ve diğer küçük memelilerin yuvalarına girmek zorlamak için keskin çubuklar kullanıyorlar. Amaçları onları şişleyip tek hamlede öldürmektir.

İlk mağara adamları, mızraklı şempanzeler

Fongoli şempanzelerinin insanlarla tek ortak noktası bu değil. Senegal’in sıcak ve kuru iklimi, onları başka hiçbir şempanzenin gitmediği bir yere sığınmaya zorlamıştır: mağaralar. Mağaralardaki sıcaklık ve nem çok daha rahat etmelerini sağlar.

Diğer şempanze türleri bunu yapmaz. Bütün bunlar, Fongoli şempanzeleri ve kültürlerinin gerçekten ne kadar etkileyici olduğunu gösteriyor. Mızrak kullanımı, tıpkı insanlarda olduğu gibi aynı türün iki üyesinin çok farklı davranışlarda bulunmasına neden olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.