Köpekler Hakkında Duymadığınız 8 Şarkı

Aşırı sevimli davranışları ve kişilikleri sayesinde, köpekler birçok dünyaca ünlü müzisyenin şarkılarına konu olmuştur!
Köpekler Hakkında Duymadığınız 8 Şarkı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler her gün bizlere gösterdikleri saf ve koşulsuz sevgileriyle ve varlıklarıyla ilham verirler. İşte, bu da tam olarak müzisyenlerin insanların en iyi dostlarını neden müziğe dahil ettiğini açıklıyor! Birçok şarkıcı ve söz yazarı, köpeklerine şarkılar ithaf etmiştir. Bu makalede, köpekler hakkında yazılmış bazı şarkıları anlatacağız.

Köpekler Hakkında Duymadığınız 8 Şarkı

“Martha My Dear” – The Beatles / Paul McCartney

“Martha My Dear”, 1968 yılında piyasaya sürülen efsanevi Beatles albümü The White Album’de yer alan bir şarkıdır. Çoğu müzik tutkunu, bu şarkının Paul McCartney tarafından yazıldığını bilir. Ancak, çok azı onun bu şarkıyı, Bobtail cinsi köpeği Martha’nın anısına yazdığını bilir.

Bazı insanlar bu parçayı bir kadına yazılan aşk şarkısı olarak yorumlar, ancak şarkının sözleri aslında, Liverpoollu sanatçının, en iyi arkadaşı Martha ile olan değerli bağı hakkındadır.

“I Love My Dog” – Cat Stevens

Yeni nesillerin Yusuf İslam olarak bildiği İngiliz müzisyen Cat Stevens, çok özel mesajlar içeren şarkılarının birçoğunu kendisi bestelemiştir. Ancak, “I Love My Dog” için, Cat en yakın çocukluk arkadaşı için duyduğu sevgisini doğrudan ve apaçık bir şekilde ilan etmiştir.

Bu şarkı, Cat’in 1966’da çıkardığı ilk single’ı arasındadır; melodisi Yusef Lateef şarkısından esinlenilmiştir. Bugüne kadar müzik tarihinde köpekler için yazılan en tatlı ve en bilindik şarkılardan birisidir.

kulaklık takan köpek

“Seamus” – Pink Floyd / David Gilmour

David Gilmour’un çok yakın arkadaşı Steve Marriot’un sevgili köpeğinin ismi “Seamus”tu. Görünüşe göre, bu köpek Steve’i o kadar etkiledi ki David “Seamus” adında çok özel bir şarkı besteledi. Ama hikaye burada bitmiyor çünkü Gilmour, Seamus’un çıkardığı seslerin şarkıya dahil edilmesine izin verdi.

Son hali, 1971 yılında piyasaya sürülen efsanevi Pick Floyd albümü Meddle’da ölümsüzleştirildi. Şarkı, Seamus adındaki güzel Collie cinsi köpeğin emsalsiz katılımıyla harmanlanmış, özünde orjinal blues türüdür. Maalesef şarkı müzik endüstrisinden sert eleştiriler aldı.

“Bron Yr-Aur stomp” – Led Zeppelin / Robert Plant

1970 yılında piyasaya sürülen Led Zeppelin III albümünde yer alan bu şarkıyı, Robert Plant köpeği Strider’a ithaf etmiştir. İngiliz sanatçı, sözlerinde partneri ile yaşadığı birkaç güzel anıyı paylaşıyor ve arkadaşlıklarını hiçbir şeye değişmeyeceğini anlatıyor.

Komik olan ise, Strider isminin Yüzüklerin Efendisi’ndeki ana karakter Aragorn’a gönderme olmasıdır. Bu küçük detay bize, Plant’ın Tolkien hayranı olduğunu göstermektedir.

“Laika” – Mecano / Nacho Cano

Bu şarkı, uzaydaki ilk hayvanlardan biri olan ve Dünya’nın ekseninde dönen ilk hayvan olan Laika’nın inanılmaz hikayesine ithafen yazılmıştır. Nacho Cano, bu şarkıyı 80’lerde besteleyerek Laika’yı hem cesaretin hem de kırılganlığın bir örneği olarak göstermiştir.

uzaydaki köpek Laika

“Old King” – Neil Young

Old King, Neil Young’ın köpeği ve en iyi arkadaşı Elvis için bestelediği güzel bir country şarkısıdır. Elvis’in ölümünden sonra, sanatçı birlikte yaşadıkları güzel anıları anmak için bu şarkıyı ona adadı. Neil, Elvis’e çok bağlıydı; turnelere birlikte çıkarak dünyayı gezmişlerdir.

“Púter” – Andrés Lewin

Bu sanatçı birçok kişi tarafından bilinmese de, Lewin gerçekten güzel şarkılar yazan başarılı Arjantinli bir şarkıcıdır. Şarkıda, sanatçı basit ve hassas sözler kullanarak karışık insan/hayvan ikiliğine değinmektedir. 

Mart 2016’ta sürülen bu şarkı, Andrés Lewis’in ölümünden sonra yayımlanan The Sadness of the Milk Way albümünde yer almaktadır. Ne yazık ki, eseri harika eleştiriler almadan iki ay önce Lewis hayata gözlerini yumdu.

“Sometimes I Don’t Mind” – The Suicide Machines

Bu şarkı, 2000 yılında piyasaya sürülen üçüncü stüdyo albümünün bir parçasıdır. The Suicide Machine, bu şarkıyı bir Boston Terrier’ine adamıştır. Sözler, evcil hayvanlarımızla her gün deneyimlediğimiz maceraları anlatmaktadır. Ancak, şarkıda da anlatıldığı gibi, bu kadar tatlı bir şeye kızmak mümkün olmuyor.

Ayrıca, Boston Terrier yavrusu da bu şarkının kayıtlarına dahil olmuştur. Orjinal versiyonunun sonunda, köpeğin tam bir punk pop ritmine eşlik ettiğini duyabilirsiniz.

Köpekler hakkında yazılan bu şarkıları zaman ayırıp bir dinlemenizi öneririz. Pişman olmayacaksınız!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.