Evcil Hayvanınızı İnsanlaştırmanın Sonucu

Evcil Hayvanınızı İnsanlaştırmanın Sonucu

Son Güncelleme: 01 Nisan, 2019

Hayvan severler bir evcil hayvan sahiplendiklerinde, o ailenin bir parçası olur. Bazen bu, evcil hayvanların yapabilecekleri ve yapamayacakları şeyler arasındaki dengeyi kaybetmelerine neden olabilir. Bu durumu her ne kadar sevmeseniz de, evcil hayvanınız bir insan değildir. (“Bazılarının çoğu insandan daha iyi olduğunu bilmemize rağmen ”.) Evcil hayvanınızı insanlaştırmanın sonucu hem sizin hem de onlar için ciddi olabilir.

Bu makalede, bu sonuçların ne olduğu ve bunlardan nasıl kaçınabileceğiniz hakkında konuşacağız.

Evcil hayvanlarınızı insanlaştırmanın sonucu

Sosyalleşme sorunları

Televizyonda, kendilerine benzeyen evcil hayvanlara sahip ünlüleri kim görmemiştir ki? Kıyafetleri, hareketleri ve hatta bakışlarıyla neredeyse tamamen insana benziyorlar. Bu tür bir köpek üstün olduğunu düşünmeye başlar. Sonuç olarak, diğer köpeklerle sosyalleşmek istemezler.

Köpekler sürü hayvanlarıdır. Evcilleştirilmelerine rağmen, her zaman diğer köpeklerle iletişim kurmaları gerekir. Onları insanlaştırmak için bunlardan mahrum bırakmak, onlar için de sahibi için de sağlıklı değildir. Bu, evcil hayvanın endişe, stres anları yaşamasına ve hatta agresif hale gelmesine neden olabilir.

Kimlik kaybı

tuvalette oturan french bulldog

Suya idrar yapan bir köpek, köpek değildir. Bir köpeğin ihtiyaçlarını banyoda karşılamasının bir başarı olduğu doğrudur. Ancak evcil hayvanınız ne yapacağınızı bilemez. Aynı zamanda, diğer hayvanların arka ayaklarını kaldırarak çiş yaptığını görmek ona garip gelebilir. Onlar birer köpektir ve böyle davranmaları gerekir.

İhtiyaçlarını göz ardı ederler

Evcil hayvanınızı insanlaştırmanın sonucu olarak çok önemli bir şeyi görmezden gelirsiniz: onun ihtiyaçlarını. Ona kendi yemeğinizi vermek istiyorsanız, beslenme ihtiyaçlarını unutuyor olabilirsiniz. Bu besinler kemikleri ve vücudunun geri kalanı için gereklidir. Sadece köpekler için özel olarak hazırlanan yiyecekler onlara ihtiyaç duydukları yüksek kaliteli yiyecekleri sağlayabilir.

Yatağınızda uyumasını istediğinizde, bir gün orada olamayacağınızı unutmayın. Peki o zaman ne yapacak?

Onu bebek gibi bir bebek arabasında itmek istediğinizde, bu onu mutlu eden koşma, zıplama ve kirlenme gereksinimlerini göz ardı eder. Köpek olmak tam da budur işte.

Köpeğinizi bir sepet veya çantanın içinde yürümek için bir parka götürmek istediğinizde, bu onun bir diğer ihtiyacını göz ardı eder. Diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleşmeleri gerekir.

Hiyerarşinin ilkelerini kaybediyorlar

Evcil hayvanınızı insanlaştırmanın sonucu olarak, kimin sorumlu olduğunu bilmek söz konusu olduğunda kafası karışabilir. Daha önce birçok kez bahsettiğimiz gibi köpeklerin bir lidere ihtiyacı var. Bir lidere sahip olmadıkları zaman kendilerini lider yaparlar.

Köpeğinizi insanlaştırdığınızda, yapabilecekleri ve yapamayacakları şeyler arasındaki dengeyi kaybetmeleri oldukça mümkün ve çok kolaydır. Bu onların sorumlu olduklarını düşünmelerine neden olabilir. Bu onların istedikleri her şeyi yapabileceklerini düşünmelerine yol açacaktır. Ayrıca, diğer herkesin onlara hizmet etmek için var olduğunu düşünecektir. Bu ciddi hastalıklara neden olabilecek agresif davranışlar yaratır.

İnsanlaştırmaktan ve onları bozmaktan vazgeçin

endişeli bir biçimde bakan köpek

Tüm bunlar, evcil hayvanlarınızı şımartmayı tamamen bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. İşin sırrı bir denge bulmakta yatar. Ne isterse yapmasına izin vermemelisiniz. Sevildiğini hissettirip ve korunmasını sağlarken, lider olarak rolünüzü sağlamlaştırmanız gerekir.

Bu gerçekte olduğundan daha zor görünüyor. Köpeğinize yalnızca emirlerinizi yerine getirmeyi öğretmeniz yeterlidir. Aynı zamanda sevildiğini hissettirmeniz ve ailenizin bir parçası olmasını sağlamanız gerekir.

Ailenizin geri kalanının bunu anladığından emin olmalısınız. Evcil hayvanınızın aşmaması gereken belirli sınırlar vardır. Sevgi ile fakat bir evcil hayvan gibi muamele görmeliler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.