Çin Köpek Eti Festivaline Tepki Büyüyor

Çin restoranlarında sunulan yiyecekler hakkında birçok hikâye dolanıyor. Hatta sokaklarda kedi veya köpek kalmadığına dair espriler bile yapılıyor.
Çin Köpek Eti Festivaline Tepki Büyüyor

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2018

Köpek etiyle ilgili şakalar belki bazılarına komik gelebilir. Ancak gerçekleri duyduktan sonra fikirleri değişecektir. Bugün sizlere 2010’da Çin’de başlayan ve aktivistlerin her sene durdurmak için büyük çaba sarf ettiği bir festivali anlatacağız.

Çin’de köpek eti festivali

köpek eti festivali

Kaynak: www.elmundo.es

Köpek eti yemenin başka hayvanların etini yemekten bir farkı olmadığını, sadece içinde büyüdüğümüz kültür yüzünden bize farklı geldiğini iddia eden birçok insan var. Bu durumu zalimce bulanlar da var. Benim Hayvanlarım sitesinde biz bir taraf seçmeden sadece her sene Çin’de köpek eti festivalinde yaşananları size anlatıp bunu durdurmaya çalışan aktivistlerden bahsedeceğiz.

Çin’deki festival 2010’da başladı ve festival destekçisi bölgedeki restoranlara göre Çin kültürünü kutlamak için düzenleniyor.

Her yaz 20 Haziran’da gerçekleşen bu festivalde, bölge sakinleri ve köpek eti denemeye festivale gelenler için 10 ile 20 milyon arası köpek kesiliyor.

Sadece ülkenin güneyinde yer alan Guangxi bölgesinde en az 10.000 köpeğin kesildiği tahmin ediliyor. Birçok köpek, sahiplerinin elinden çalınıyor ve en yüksek parayı verenin tabağına servis ediliyor.

Festival çok tepki topladığı için yerel hükümet, çalışanlarını katılmaktan menetti ve festivalin boyutunu küçültmek için önlemler aldı.

Hayvanlara nasıl davranıyorlar?

Köpek eti yemeyi reddetmemizin tek nedeninin aradaki kültürel farklılıklardan dolayı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Çin’de köpek eti hep yendiğine göre neden oradaki aktivistler de bu festivali durdurmaya çalışıyor?

Bunun basit bir cevabı var; hayvanlara gösterilen kötü muamele. Çinli aktivistlere göre festivalin amacı ülkenin kültürüne saygı göstermek değil, tüm kuralları yıkmak pahasına da olsa restoran sahiplerinin cebini doldurmak.

bahçe çiti köpek

İstismar belirtileri

  • Hayvanların festival alanına getirilmesi. Festivalde yenecek köpekler, 6-7 tanesi tek kasaya sıkıştırılarak getiriliyor. Yol boyunca ne yemek ne su veriliyor.
  • Canlı kalanlar dövülüyor. Köpekleri sopalarla dövmek, hayvanların korkmasına ve vücutlarındaki adrenalin miktarının artmasına neden oluyor. Restoran sahipleri köpeklerin böyle daha lezzetli olduğunu iddia ediyor.
  • Çalınan köpekler. Çin’de köpek eti tüketilse de ülkede evinde köpek bakan birçok insan var. Bu bir sorun teşkil etmiyor ancak festivalde et sıkıntısı yaşanırsa köpekler sahiplerinden çalınıyor.
  • Sağlıksız ortam. Köpek eti festivalinde, hijyenik koşullar yeterince sağlanmıyor. Bu durum da yiyen herkesin hayatını tehlikeye atıyor. Aktivistlere göre köpekler sadece yaşarken değil öldükten sonra da düzgün bir muamele görmüyor.

Ellerin yıkanması gibi hijyenik bazı önlemler alınmış olsa da aktivistler bu festivalin derhal durdurulmasını istiyor. 20 Haziran’da bu ülkede kimse köpek ya da kedi eti yemesin diye mücadele ediyorlar. Başarabilecekler mi? Henüz bilemiyoruz ama festival yasaklanana kadar durmayacakları kesin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.