Arjantin'de Köpek Yarışları Yasaklandı

Arjantin'de Köpek Yarışları Yasaklandı

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2018

2016 yılında, Arjantin’de Buenos Aires Hayvanat Bahçesi ekolojik parka dönüştürüldü. Bunun yanı sıra evcil hayvanlar metroda seyahat edebilme iznini elde ettiler ve ayrıca tüm Arjantin’de köpek yarışları yasaklandı. Yani özet olarak söylersek 2016 yılında Arjantin’de pozitif bazı sonuçlar alındı.

Kanunlar Hem Destek Oldu Hem de Reddetti

kırlarda koşan köpek

Temsilciler Meclisi, dört yıl hapis cezası ve 80.000 pesoya kadar para cezası (yaklaşık 2,800 £ ya da 3,269,14 ABD Doları) veren yasayı yürürlüğe soktu. Bu ceza, herhangi bir türden köpek yarışını destekleyen, teşvik eden ya da düzenleyen herkes için geçerli kılındı. Bu kanun tartışması Ulusal Kongre’ye gitmeden önce, teklife karşı ya da teklifi destekleyen gruplar arasında devam etti.

Gün boyunca, hayvanları koruma organizasyonları ve tazı yarışı savunucuları Arjantin adalet sarayında toplandılar. Zaman zaman farklı gruplar arasında tartışmalar yaşandı. En sonunda yasa nihayet 132 evet oyu, 17 karşı oy ve 32 çekimser oy ile kabul edildi.

Bu köpek yarışı yasağı ile, hayvanlar Arjantin’de kazanılan haklar konusunda yılı olumlu sonuçlarla kapatmış oldular. Bu başarı, ardından ekolojik bir parkın yenilenmesi ve evcil hayvanların metroda seyahat etmesine izin verilmesi ile de devam etti.

Köpek Yarışlarını Yasaklamak Hayvan Hakları İçin İleriye Doğru Atılan Bir Adımdır

2016, Mauricio Macri yönetiminde gerçekleşen ekonomik önlemler nedeniyle Arjantin’de birçok insanın yaşam kalitesinin etkilendiği yıl olarak hatırlanacak.  Aynı şekilde bu yıl hayvanlar için de daha fazla hak elde etmeye başladıkları bir yıl oldu.

Her ne kadar ülkede artan gümrük vergileri, işsizlik, aşırı yüksek borç ve enflasyon olsa da, bazı Arjantinliler, köpeklerin yarış endüstrisi tarafından artık kötüye kullanılmadığı için çok mutlular. Ancak şimdi, bu yasaya uymanın zorlu görevi başlıyor. Özellikle de köpek yarışlarının bir yeraltı etkinliği haline gelmemesini sağlamak için eskisinden daha da fazla gözlem yapılması gerekiyor.

Köpeklere Zarar Veren İnsanlar İçin Kârlı Bir Aktivite

Köpek yarışlarının yasaklanmasını gerektiren yasayı geçirmek için belirlenen argümanlar içinde, köpek yarışının yasadışı bir kumar işi olduğu fikri de vardı. Bu kârlı etkinlik, kazanan insanlara aşağıdaki gibi ödüller sunuyor:

  • Atlantik kıyısında iki yatak odalı apartman daireleri
  • Arabalar
  • Motosikletler
  • 150 bin peso (yaklaşık £5,300 ya da US$6189.61

Ancak hayvanseverler için tüm mesele hayvan istismarı ile ilgiliydi. Özellikle de tazılar için.

Yarış Köpeklerinin Üzücü Yaşamları

Aktivistler yarış köpeklerinin zorlu hayatlarını yıllardır insanlara anlatmaya çalışıyorlardı:

  • Köpeklerin performanslarını arttırmaları için onlara doping vermek. Hayvanlarda efedrin, arsenik, striknin ve hatta bazen kokain gibi maddelerin kullanımı.
  • Zorla çiftleşme, böylece dişiler iki yerine yılda üç yavruya kadar sahip olabiliyordu.
  • Köpeğin kas gücü kazanması için ve yarışlar boyunca daha fazla enerjiye sahip olması için hayvan üzerinde anabolik steroidlerin kullanımı.

Bütün bu uygulamalar köpeğin kalbine ve böbreklerine zarar veren uygulamalardır. Bu nedenle yarış köpeklerinin ortalama “çalışma” hayatları beş yılın ötesine geçemez.

Derhal Düzeltilmesi Gereken Bir Problem

 

koşan köpek

Köpekler artık yarışlarda iyi performans gösteremez hale geldiklerinde, bu kez de avlanma için kullanılmaları düşünülür. Bu ise köpekler için başka bir çiledir. Diğer birçok durumda da ya öldürülürler ya da terk edilirler. Eğer yarış için uygun hayvanlar olmadıkları düşünülürse, aynısı yavru köpekler için de geçerlidir. Yani yavru köpekler de ya öldürülür ya da terk edilirler.

Umarız ki bu yürürlüğe giren yeni yasa ile, bu yarış köpeklerinin korkunç sömürüsü, er ya da geç bir şekilde değişmeye başlar. Bu sırada hayvan aktivistleri bu köpekleri kurtarmaya ve onlara yeni bir yuva bulmaya yardımcı olmaya devam ediyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.