Dövüştürülen İspanyol Boğası

Dövüştürülen İspanyol Boğası

Son Güncelleme: 22 Ağustos, 2018

Boğalar herkesin ilgisini çeken etkileyici ve güzel hayvanlardır. İspanya gibi ülkelerde ikon haline gelirler, tıpkı bu makalede hikayesini anlatacağımız İspanyol boğası gibi. Bu heybetli hayvan hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Dövüştürülen İspanyol Boğası Hakkında

Kökeni ve tarihi

Sığırlar alt familyasına ait tüm hayvanlar gibi, boğaların soyu da Afrika, Avrupa ve Asya’da yaşamış hayret verici ataları olan yaban öküzlerine (Bos primigenius) dayanır. Onların soyundan gelen sığırlar (Bos Taurus) ise atalarından daha dayanıklı çıkmıştır. Bu yüzden, yaban öküzünün soyu tükenirken, sığırlar çevreye adapte olmayı başararak hayatta kalmışlardır.

Diğer sığırlar gibi, İspanyol boğasının da yaban öküzünden geldiği kanıtlanmıştır. Ancak, işin gerçeği sığırlar yaban öküzünden daha güçlü ve daha sağlıklıydılar. Varoluşları boyunca, onların ardından gelen bazı hayvanlar evcilleştirilerek iş ve ulaşım gibi amaçlarla kullanılmış ve flamenko şarkılarına ilham kaynağı olmuştur. Ancak, her iki tür de bir süre birlikte yaşamıştır.

İspanyol boğasının ise özellikle Avrupa ve Afrika’da yaşamış olan Bos Taurus brachyceros soyundan geldiği varsayılıyor. Bu boğa, sığırlardan boyut olarak küçük olsa bile daha cesurdur. Böylelikle, bu türün sadece yiyecek ve iş amaçlı kullanılan, İspanya ve Portekiz’deki Keltler tarafından tanıtılan Bos türünden geldiği teorisi çürütülmüş oldu.

Katolik hükümdarların döneminde, ilk boğalar Valladolid yakınlarındaki İspanya’ya geldi ve daha sonra ülke çapında yayılmaya başladı. Kısa bir süre sonra Endülüs, İspanyol boğalarının yetiştirilmesi konusunda başı çekti ve daha sonra eğlence amaçlı ilk boğa güreşi gösterileri düzenlenmeye başladı.

ispanyol boğası

Farklı İspanyol Boğası Irkları

İspanyol dövüş boğası türleri arasında, belirli özelliklere sahip farklı ırklar vardır.

  • Navarra: Küçük boyutlardaki bu boğaların güzel bir görünüşleri yoktur. Ancak, cesaretli oldukları için tercih ediliyorlardı.
  • Jijona: Bu tür, kırmızı tüyleriyle ünlüdür. Günümüzde bile, bu renkteki tüylere sahip boğalara jijona boğaları deniyor.
  • Endülüs: Hiç şüphesiz ki, İspanyol boğası esas itibariyle bu ırktan  gelmektedir.
  • Kastilya: Bu ırka ait boğalar kocaman boyutları olan ve evcilleştirilmesi en zor olan hayvanlardır.
  • Vazqueña: Don Gregorio Vázquez, Endülüs ve Kastilya ırklarından en iyi boğaları seçerek bu ırkı ortaya çıkartmıştır. Daha sonrasında, VII. Kral Fernando tahta geçtiğinde,  bu ırkı ünlü yapan Veragua Dükü’ne boğaların çiftleştirilmesi görevini vermiştir.

İspanyol boğasının sağlıklı dış görünüşü

Sağlıklı dış görünüş, boğayı tanımlayan  özelliklerin kombinasyonudur:

  • Kilo. 300 ila 500 kg arasında değişir.
  • Boy. Yaklaşık olarak 165 ve 190 cm arasında.
  • Boynuzlar.
  • Tüyler ve deri.
  • Bacaklar, kafa ve boyun.

Bu özellikler, safkan bir ispanyol boğası için konulan standartlara göre uygun olmalıdır.

İspanyol Boğasının Davranış Şekli

Neredeyse tüm sığırlar gibi, İspanyol boğası da sürü hayvanıdır. Doğumdan itibaren bu hayvan, sekiz veya dokuz ay boyunca annesinin yanından ayrılmaz. Ancak, her zaman sürünün bir lideri vardır ve lider olan hayvan diğerlerine kötü davranarak o konuma gelir. Bazı durumlarda diğer boğalar, bu dominant erkeğe meydan okuyarak sürü lideri olmak için kıyasıya dövüşürler.

Bu hayvanlar cinsel açıdan olgunluğa çok erken yaşta ulaştıkları için, dişi ve erkekler bir buçuk yıl sonra birbirlerinden ayrı yerlere konurlar ancak bu yer değişikliği, erkeklerin cinsel arzularını dindirmez. Bu yüzden, kendilerini sakinleştirmek için birbirlerine girişirler.

İspanyol boğası, İspanya’yı temsil eden eşsiz bir hayvandır. Bu makaleyi okuduktan sonra siz de öyle düşünmüyor musunuz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.