Hamileler İçin Bebekli Evde Köpek Beslemenin Püf Noktaları

Hamileler İçin Bebekli Evde Köpek Beslemenin Püf Noktaları

Son Güncelleme: 05 Ağustos, 2018

Çoğu insan bebekli evde köpek bakılamayacağını düşünüyor. Peki, bu doğru mu? Kesinlikle doğru değil. Evlerinde besledikleri bir köpekleri varken çocuk sahibi olan birçok aile var. Bebekleri dünyaya geldikten kısa süre sonra köpek sahiplenmeyi tercih etmiş olanlar da var.

Etrafta bir bebek varken köpeklerin koruma içgüdüsü daha da kuvvetleniyor ve evin köpeği, hayatı pahasına da olsa bebeğin sadık koruması haline geliyor.

Köpek sahibiyseniz ve hamile olduğunuzu öğrendiyseniz sizi yazımızı okumaya çağırıyoruz. Ailenin en küçük üyesi daha gelmeden köpeğinizi nasıl hazırlamanız gerektiği üstünde duracağız.

Köpeğinizi bebeğin gelişine hazırlamak

labrador hamile kadınla

Belki de işin en önemli kısmı köpeğinizin hazırlık eğitimini son dakikaya bırakmamak olabilir. Her köpek bu duruma farklı şekilde tepki verecektir. Belki siz köpeğinizin bebeği çok seveceğinden eminsiniz ama bazı köpeklerin bu yeni duruma alışmak için daha fazla zamana ihtiyacı olabilir.

Hamilelik sırasında köpeğinizi alıştırmaya başlamak en uygunu olacaktır. Hayvanların hislerinin kuvvetli olduğunu ve özel bir şeylerin yaşandığını fark edebileceğini unutmayın. Birçok köpeğin bir kadının hamile olduğunu daha kadının kendisi fark etmeden anlayabildiği defalarca görüldü.

Yeni bir dinlenme noktası

Köpeğinize evin içinde rahatça uyuyabileceği yeni bir yer tesis edin. Neden mi? Çünkü köpeğiniz evin içinde tek “bebeğin” kendisi olduğu sessiz sakin bir hayata alışkın.

Ancak ileride, bir anda kendini ağlamalar ve çığlıklar içinde bulacak. Kıskançlığın yanında stres de olabilir. Köpeğinizin zaten uyumayı sevdiği bir yeri olsa bile onun için evin merkezindeki karmaşadan uzaklaşabileceği sessiz bir köşe yaratabilirsiniz.

Yeni yerine mama, su ve bir yatak veya minder koyun. İlk birkaç gün boyunca köpeğiniz her o noktaya yattığında ona ödül maması verebilirsiniz böylece zamanla oraya alışacaktır. Bebek geldiğindeyse tüm o bağırtı çağırtılardan saklanabileceği bir yeri olmuş olacak.

Köpeğinize sabırlı olmayı öğretin

Çok istese de köpeğinizin yeni gelen bebekle oynayabilmesi için aylar geçmesi gerekecek. Ancak köpeğinizin sabırlı olmayı öğrenmesi çok önemli. Bebeklerin fazla oyuncu, sert ve yer yer kaba olacak davranışlarını köpeğiniz sizden ve diğer yetişkinlerden hiç görmediği için beklenmedik tepkiler verebilir. Burun, pati ya da kuyruk gibi sevilmesinden pek hoşlanmadığı yerleri severek ona sabırlı olmayı öğretebilirsiniz.

Başta hoşuna gitmeyebilir ama zamanla alışacaktır. Köpeğinizin size karşı da sert tepki vermesinden çekiniyorsanız ağzını meşgul etmek için ona yiyecek bir şeyler verip deneyebilirsiniz veya siz dokunulmasından hoşlanmadığı kısımlarını severken başka biri onunla güzel bir tonla konuşabilir.

Bir köpek eğitmeninden yardım alın

yat komutu alan köpek

Kendiniz yaparsanız çok zor olacağını düşünüyorsanız ya da bebek hazırlıklarından dolayı köpeğinizi hazırlamaya zamanınız kalmadıysa bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Köpek eğitmenleri, köpeğinizi bebeklerin etrafında düzgün davranması ve sabırlı olması için nasıl eğiteceklerini bilirler.

Eğitmen ayrıca evde güvenliği sağlamak için köpeğinize verebileceğiniz komutlar hakkında size yardımcı olacaktır. Köpeği bebekli evlere hazırlamak için özel olarak planlanmış eğitim programları da var ve genelde çok pahalı değiller.

Her şeyden önce köpeğinizin temel komutları biliyor olması gerekiyor. Koku hisleri hayatlarında çok önemli bir yer tuttuğu için köpeğinizi bebekle beraber gelecek yeni kokulara da önceden alıştırmayı deneyebilirsiniz. Ailenin tüm üyeleri için en iyi kararları alacağınızdan eminiz. Bolca sabır ve sevgiyle evdeki herkesin öncesinden daha da mutlu olacağı yeni bir düzen yaratmada başarılı olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.