Köpeğinizin Yerden Bir Şey Yemesini Nasıl Önlersiniz

Köpeğinizin Yerden Bir Şey Yemesini Nasıl Önlersiniz

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2018

Köpeğinizi gezintiye çıkardığınızda çok dikkatli olmanız gerekir, çünkü doğal olarak, yerde bulduğu şeyleri yemeye çalışacaktır.

Köpekler, yerde buldukları şeyleri yemenin kötü olabileceğini bilemezler; bu onlar için doğal bir beslenme içgüdüsüdür. Bu yüzden bizler, köpeklerimizdeki bu alışkanlığı değiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Bu yazıda size köpeklerde beslenme alışkanlığını nasıl kazandıracağınızı anlatacağız.

Köpeğim yerde bulduğu şeyleri neden yiyiyor?

Eğer şehirde yaşıyorsanız ve her öğleden sonra köpeğinizi yürüyüşe çıkarıyorsanız, köpeğinizin etrafta bulunan çöp, kir, diğer hayvanların dışkısı, kötü durumda olan yiyecekleri ve zehirli atıkları koklamamasına çok dikkat edin ve bunları yemesine engel olun.

Bunların hepsi tüylü arkadaşınız için çok çekicidir. Köpeğiniz, aşağıda belirttiğimiz bir kaç sebepten dolayı yerden bir şeyler yer.

1.  Sizin dikkatinizi çekmek için

beslenme alışkanlığı

Köpeğiniz  bu davranışından dolayı  onlarla konuşacağınızı veya onlara bakacağınızı bilirse, amacına ulaşana kadar bu davranışı yapmaya devam eder: dikkatinizi çekmeye çalışır.

Örneğin: Eğer köpeğinizi yürüyüşe çıkarırsanız ve sürekli olarak telefonunuza bakarsanız veya bir arkadaşınızla konuşursanız, köpeğiniz “ihanete uğramış” gibi hisseder. Bu yüzden, köpeğiniz ile mümkün olduğunca etkileşimde bulunmaya çalışın ve iyi davranışlarından dolayı onları takdir edin.

2.  Yemek yemek istedikleri için

Köpeklerin, öğünlerini henüz yemiş dahi olsalar da,  24 saat boyunca yemek yemek istedikleri kesinlikle doğrudur. Ancak, bazen onları kazara yeterince besleyemeyiz ve bu yüzden başka yerlerde yiyecek ararlar. Bazen de onları beslediğiniz köpek mamaları kalitesiz olabilir ve bu nedenle ihtiyaç duydukları besinleri sağlamaz.

3.  İçgüdülerini takip ettikleri için

Köpekler uzun zaman önce insanlar tarafından evcilleştirilmiş olsalar bile, onları yiyecek aramaya, kendilerini savunmaya ve bir sürüye ait olmaya iten vahşi içgüdüleri ile hareket etmeyi sürdürürler. Doğal davranışlarının bir parçası olarak, ister yürüyüşte ister evde olsun, gözleri her zaman bir yiyecek  kaynağı arayacaktır.

4. Meraklı oldukları için

Bu, özellikle yavru köpeklerde yaygın bir davranış türüdür, çünkü gördükleri hemen hemen her şeye hayran kalırlar. Örneğin, sokakta gördükleri rengarenk bir çanta, parkta dondurmasını düşürmüş bir çocuk, varsa diğer hayvanların dışkısı, vb.

Köpeğinizi gezintiye çıkardığınızda dikkatli olun çünkü aksi takdirde yerde buldukları her şeyi yerler. 

Köpeğinizin yerden bir şeyler yemesini önlemek için bazı ip uçları

Her şeyden önce, içgüdüleri onları çöpleri karıştırmaya veya yemeğini bitirir bitirmez daha fazlası için yalvarmaya itse bile, köpekler hem ev içinde, hem de dışında uygun davranmaları için eğitilebilirler.

Sağlıklarına zararlı olabilecek hiçbir şeyi tüketmemeleri gerektiği öğretilebilir. Köpeğinizin yerden bir şeyler yemesini önlemek için bazı ipuçları.

1.  Köpeğinizi yalnızca kendi kabından besleyin

köpek maması

Bu şekilde, yiyecekleri kendi yiyecek kapları ile ilişkilendirecekler ve yere dağılmış olan yiyecekler ile ilgilenmeyeceklerdir. Bu alışkanlık, köpeğinizin her zaman için evde beslenme alışkanlığı edinmesine, dışarıda ya da yürüyüş sırasında yerden yemek yemesini engellemesini sağlayan mükemmel bir yöntemdir. Köpeğiniz yemeğini bitirdiğinde ise onları takdir etmeyi unutmayın.

2.  Köpeğiniz yerden bir şey yemeğe kalktığında “HAYIR” deyin

Sokakta yürürken köpeğiniz yeme niyeti ile yerdeki bir şeyin önünde durduğunda, onu oradan zorla uzaklaştırmanız en iyisidir. Köpeğinizi eve döndüğünüzde cezalandırmanız hiçbir işe yaramaz. 

Yanlış yaptıkları an, onları sert bir “hayır” sözcüğü ile azarlamalısınız. Köpeğiniz bunu hemen anlayacaktır. Ancak, sürecin zaman aldığını ve bu yüzden sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.

3.  Köpeğinizin yemeğini öğünlere bölün

Köpeğin günde sadece bir kere beslenmesi doğru değildir. Neden, biliyor musunuz? Çünkü bir sonraki öğününe kadar daha birkaç saat olacak ve doğal olarak acıkacaktır. Bu yüzden köpeğiniz önlerinde çıkan ne varsa yemek ister.

Aynı zamanda, köpeğinizi günde yalnızca bir kez beslerseniz, yemeğini çok hızlı yiyecektir ve bu da sindirim sistemine zarar verecektir. Bu nedenle günlük olarak verilecek olan  miktarın iki eşit öğüne bölünmesi (örneğin, sabah ve öğleden sonra veya öğlen ve gece) daha iyi olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.