Bir Köpeğin Korktuğunu Gösteren 6 İşaret ve Empati Kurma Yolları

Hayvanların korku işaretlerini tanıyarak, çevrelerini nasıl algıladıklarını daha iyi anlar ve onlara nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenebiliriz.
Bir Köpeğin Korktuğunu Gösteren 6 İşaret ve Empati Kurma Yolları

Son Güncelleme: 20 Aralık, 2018

Korku duygusu hayatta kalmak için önemli ve gerekli bir duygu. Tüm memeli hayvanlar korkuyu hisseder. Ancak her bir hayvan bu duyguyu kendince şekillerde gösterir ve korkmuş bir köpeği anlayabilmek de önemlidir. Böylece kormuş bir köpeği daha iyi anlar ve ona destek olabiliriz.

Korku duygusu nasıldır

Korku da neşe, üzüntü veya kaygı gibi bir duygudur. Bu tür duygular ise istemsizce hissedilir. O yüzden, bu duygulardan herhangi birini hissetmeyi tercih edip etmemek tercihimize bağlı değildir. Köpeklerde de durum aynı – ve korku onların da istemsizce hissettiği bir duygu olduğundan korktuğu için bir köpeği azarlamak hiçbir işe yaramaz. Ancak köpeklerin hissettiği korkuyu arttıran veya azaltan şeyler yapabiliriz.

Bir köpek korktuğunda, davranışlarımız ya onu rahatlatır ya da korkusunu arttırır. Bununla birlikte, bizim davranışlarımız bu duyguyu pekiştirmez. Daha önce de söylediğimiz gibi, korku istemsiz olarak hissedilir. Ayrıca, korkmuş bir köpek bunu göstermeden duramaz.

korkmuş köpekler

Örneğin bir köpek gök gürültüsünden korkuyorsa, onu azarlama arzusuna engel olmak önemlidir, çünkü hayvan bunu bilerek yapmıyor. Sahipleri olarak bizler ancak bilerek isteyerek bir şey yapabiliyoruz –onu rahatlatıp bu sıkıntılı zamanı atlatmasına yardımcı olmak veya hayvanı daha da üzmek gibi. Ve ne yaparsanız yapın, bir sonraki gök gürültüsünde köpek tekrar korkacaktır- ama eğer bir önceki gök gürültüsünde durumu doğru yönetmemişseniz, büyük ihtimalle köpek bu sefer teselli için size gelmeyecektir. Unutmayın, köpeklerin kendilerini nasıl hissedecekleri konusunda hiçbir kontrolü yoktur.

Köpeklerde korku

Köpekler de, aynı diğer hayvanlar gibi, pek çok şeyden korkabilirler. İstatistiksel olarak, köpeklerin yarıdan fazlasının yüksek seslerden korktuğu ortaya konmuş. Ve bu yüksek sesler arasında da köpeklerin en çok korktukları ise gök gürültüsü, havai fişekler ve silah sesine benzeyen sesler.

Bir köpeğin korku duygusunu yaşaması için ille de bir istismar veya terk edilme yaşamış olması şart değil. Bazı köpekler terk edilme duygusunu yaşamış olmalarına rağmen psikolojik olarak hızla iyileşebildikleri gibi, bazıları da -daha hassas olanlar- bir terk edilme veya istismar olayı yaşamamalarına rağmen çok fazla şeyden korkabilirler.

Aslında, insanlar, köpekler ve diğer memeli hayvanların birbirine çok benzeyen, vücutları ile beyinleri arasında bağlantı kuran bir sinir sistemleri vardır. Bu da demek oluyor ki, köpekler de korkuyu aynı biz insanlar gibi hissederler. Bu yüzden, korku duygusuna dair kendi tecrübelerimiz aracılığıyla, bir köpekle veya başka hayvanlarla nasıl empati kurulacağını, onları nasıl anlayabileceğimizi bilebiliriz.

Köpeklerde korku işaretleri

Aslında her köpek korku duygusuyla kendince en iyi şekilde mücadele eder. Aşağıdaki listede, köpeklerde korku duygusunu gösteren bazı işaretlerin çelişkili olduğunu göreceksiniz – bunun sebebi bazı köpeklerin bu semptomlardan bazılarını, bazı köpeklerin de diğer semptomları göstermesidir. Eğer köpeğinizin korkup korkmadığını anlamak istiyorsanız, bu davranışlardan bir veya birkaçını gösterip göstermediğine bir bakın. Sadece, tüm köpeklerin aynı semptomları göstermeyebileceğini unutmayın.

En sık görülen korku işaretleri:

  • Nefes nefese kalma ve salya salgılama. Köpeklerin korktuklarında nefes nefese kaldıkları sıkça görülür – ve sonucunda normalde olduğundan daha fazla salya salgılarlar.
  • Büyüyen göz bebekleri. Aslında köpeklerde çok sık görülmez ancak yine de büyüyen göz bebekleri de köpeklerde korktuklarını gösteren işaretlerden biridir.
  • Titreme. Çoğu köpek korktuğunda fiziksel olarak titrer. Bazı köpekler en ufak bir korkuda bile titrerken, bazıları da aşırı derecede korktuklarında titrerler.
  • Fazla hareketlilik ya da donukluk. Onları korkutan bir durumda, bazı köpekler bir türlü rahat durmaz. Bazıları ise sanki felç geçirmiş gibidir. Bu iki işaret aslında çelişkili gibi görünse de, köpeklerde korkuyu gösteren iki işarettir.
  • Kuyruklarını bacakları arasına kıstırması. Muhtemelen köpeklerde korkuyu en kolay gösteren işaretlerden birisi bu. Bir şeyden korktuklarında kuyruklarını bacaklarının arasında tutarlar. Ancak unutmayın ki Shiba Inu veya Pug gibi bazı köpek türleri fiziksel olarak kuyruklarını o kadar aşağıda tutamazlar.  
  • Aşırı çiş veya kaka yapma, ya da hiç yapamama. Köpeklerde panikledikleri zaman kendilerini kontrol edememe ve evin içi de dahil olmak üzere hemen her yere çiş veya kaka yapma çok sık görülür. Daha önce de söylediğimiz gibi: Korku onların isteyerek hissettiği bir duygu değildir ve korktukları zaman nasıl davranacaklarını siz belirleyemezsiniz. Öte yandan, bazı köpekler de tamamen tersi şekilde tepki verirler ve korktuklarında çiş veya kaka hiç yapamazlar.

Korkuyu yatıştırma

Anlaşılması gereken ilk şey, korktukları için köpeklerin cezalandırılmaması veya durumun daha da zorlaştırılmamasıdır. Bunun yerine, hayvanı sakinleştirmeye çalışmalı ve durumu atlatabilmesine yardımcı olmalısınız. Korktuğunda köpeğin neye ihtiyacı olduğunu anlayabilmek için köpeğinizi tanımanız çok önemli. Bazı köpekler yalnız kalmayı tercih eder ve kucaklanmak istemezler. Öte yandan bazıları da, sahiplerinden fiziksel bir yakınlık ve rahatlatma beklerler. Bunu elde edene kadar da rahatsız etmeyi bırakmazlar.

Çoğu köpek de sahiplerinden fiziksel olarak kendilerini rahatlatmasını bekler, bunu özellikle korkuyu ilk hissetmeye başladıklarında yaparlar ama bu onlara yardımcı olmayabilir. Fiziksel yakınlık ararlar ancak bu yakınlık onları daha çok gerebilir.

Her durumda, köpeklerin evde güvende hissedebilecekleri bir yer olmalıdır. Burası, sakinleşmeye ihtiyaç duyduklarında gidebilecekleri bir yerdir. Güvenli bir yer derken sessiz ve sakin bir yer demek istiyoruz. Tabii ki, aynı zamanda kolay ulaşabilecekleri bir yer.

Ve sonuç olarak, sakinliğin kaynağı olup olmamak hayvanın sahibine bağlı. Onu anladığınızı ve endişelerinizi dramatik bir şekilde gösterecek olursanız, muhtemelen hiç yardımcı olamazsınız. Bunun yerine, sakin bir beden dili ve rahat, güvenilir bir ses tonu kullanmayı tercih edin. Bu korkmuş her köpeğe yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.