Siz Evde Yokken Evcil Hayvanınızla Nasıl İlgilenebilirsiniz

Ofisinizde veya bir mağazada uzun saatler boyunca çalışıyor ve evcil hayvanınızı evde tek başına bırakıyorsanz, endişelenmeyin! Köpeğinizin sıkılmasını, mobilyalarınızı tahrip etmesini veya acıkmasını önlemenin bir çok yolu var.
Siz Evde Yokken Evcil Hayvanınızla Nasıl İlgilenebilirsiniz

Son Güncelleme: 18 Aralık, 2018

İşte size, siz evde yokken evcil hayvanınızla nasıl ilgilenebileceğinize dair birkaç tavsiye: 

Nerede Olursanız Olun Evcil Hayvanınızla İlgilenin

Evcil hayvanlarımızı yalnız bırakmak zorunda kaldığımızda bizim de kalbimiz kırılır. Fakat bu durum, en yakın arkadaşımızın evde her gün saatlerce yalnız kalacağı anlamına geliyor olsa da, tabii ki bizim de okula veya işe gitmemiz gerekiyor.  Onları da iş yerimize götürmeyi elbette ki isteriz; ancak buna izin veren çok fazla şirket olduğunu düşünmüyoruz (en azından şu anda).

Bazı köpekler, evde kimse olmadığında tüm zamanlarını huzurlu bir şekilde uyuyarak geçirebilirler. Ancak, bazıları ise kolayca sıkılıp karşılarına çıkan her şeyi parça parça edebilirler. Bunlar mobilyalar, rastgele nesneler, kendi yatakları, kendi oyuncakları vb. olabilir.

ev köpekleri

Diğer bir yandan, bazı köpekler, sahipleri yokken havlayabilir, uluyabilir veya ağlayabilirler.  Bu durumda korku ve endişe bu hayvanların çok fazla acı çekmesine sebep olabilir. Sizin köpeğinizin böyle şeyler yapıp yapmadığını nasıl öğreneceğinizi merak mı ediyorsunuz? Eminiz ki böyle bir şey oluyorsa ilk olarak komşularınız size söyleyecektir!

Siz Evde Yokken de Köpeğinizle İlgilenmenizi Sağlayacak  En İyi Tavsiyeler

Elbette, köpeğinizle evde kalabilmek için işinizden ayrılamazsınız (tabii evden çalışabileceğiniz bir iş bulamıyorsanız). Dolayısı ile, yanlarında yokken de evcil hayvanınızla ilgilenmek için, şu tavsiyelere bir göz atın:

  1. Köpeğinizin Size Muhtaç Bir Köpek Olmasına Sebep Olmayın

Köpeğiniz kendi başına da eğlenmeyi öğrenmek zorunda ve bunun anlamı ona çeşitli oyuncaklar almanız demek. Onun sıkılmasını engellemek için, eğer imkanınız varsa her ay onu eğlendirecek farklı bir oyuncak alabilirsiniz. Alacağınız şey ne olursa olsun, sizinle etkileşim içinde olmasını gerektirmeyecek bir şey olmalı.

kendi başına evde köpek
  1. Aşırı Korumacı Olmaktan Sakının

Eve geldiğinizde elbette birlikte vakit geçirebilirsiniz, hatta geçirmelisiniz de. Fakat bir süre sonra, köpeğiniz olmadan biraz vakit geçirmeniz iyi bir fikir olacaktır. Yani sizi banyoya, yatağınıza veya koltuğa kadar takip etmesine hiç gerek yok. Siz yan odada dahi olsanız, köpeğinizin sizin her zaman müsait olmayacağınızı öğrenmesi gerekiyor.

  1. Köpeğinizi Huzurlu Bir Ortamda Bırakmaya Özen Gösterin

Sabahları evden ayrılırken, evi mümkün olduğunca düzenli bir şekilde bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Şüphesiz ki, köpeğiniz sizin yatağınızı toplayıp toplamadığınızı fark etmeyecektir; fakat yine de etrafını saran enerjiyi idrak edebilecektir. Hatta köpeğinizin sakin kalmasını sağlamak için, şelalesi olan bir süs havuzu fıskiyesi bile alabilirsiniz (şu sıralar Zen stilinde olanlar çok moda).  Bir diğer seçenek ise radyo veya televizyonu açık bırakabilirsiniz, böylece kendisini o kadar yalnız hissetmeyecektir.

  1. Sabahın Erken Saatlerinde Birlikte Yürüyüşe Çıkın

Köpeğinizi sabahları yürüyüşe çıkararak onunla ilgilenin, böylece hareket etme şansı elde etmiş olur. Bu sayede köpeğiniz yorulacak ve enerjisini daha iyi yönlendirebilecektir. Sabah yürüyüşlerinin ilerleyen saatlerinde köpeğiniz artık her zaman olduğu kadar aktif olmayacak veya her zaman olduğu gibi yaramazlık yapma arzusuyla dolmayacaktır. Ayrıca yürüyüşten döndüğünüzde, ona mama bıraktığınızdan da emin olun. Böylece yemek yeme ve yediklerini sakin bir şekilde sindirme fırsatları olacaktır.

  1. İçinde Bulunduğunuz Durumu Abartmayın

Evden ayrılırken köpeğinizi sevme eyleminizi bir şova dönüştürmekten veya ona sarılmak ve üzgün bakışlar atmaktan sakının. Köpeğinizin yatağında veya her neredeyse orada kalmasına müsaade edin. Ayrıca ona sanki birbirinizi bir daha hiç görmeyecekmişsiniz gibi veda etmeyin. Normal bir şekilde davranın. Eşyalarınızı alın, kapıyı yavaşça açın ve kapatın, köpeğinizi de o şekilde bırakın. Bu kadar.  Köpeğinizin sizin gitmiş olduğunuzu fark etmesi bile bir saat sürebilir.

Az evvel bahsi geçen tavsiyelerin uygulanmasına ek olarak, siz yardım için etrafta olmadığınız zaman köpeğinizi eğlendirebilecek yeni teknolojik ürünlerden faydalanmanızı da tavsiye ediyoruz. Örneğin, Pawbo+ adındaki bir cihaz sayesinde köpeğiniz veya kediniz çok daha fazla iyi vakit geçirecek.

Bu cihaz harika bir alternatif; çünkü evcil hayvanınızı bir kamera aracılığı ile cep telefonunuzdan takip etmenizi sağlıyor. Ve bu kamera size köpeğinizin fotoğraflarını yolluyor (sizin adınıza olan bir uygulamayı kullanarak bunu yapıyor).  Ve sadece bu kadar da değil, ayrıca mikrofonu ve hopörleri de var, böylece siz orda olmasanız da evcil hayvanınızla iletişim kurabiliyorsunuz.

Bütün avantajları arasında, en çok öne çıkarabileceğimiz özelliği ise, istediğiniz zaman açılabilen veya açılması için programlanabilen köpeğiniz için bir ödül deposunun olması. Böylece köpeğinizin iyi davranışlarını ödüllendirebilirsiniz!

pawbo catch ile oynayan kedi

Aynı zamanda, bu cihaz siz işteyken ve evcil hayvanınız evdeyken köpeğinizle iletişime geçmeniz için ışıklarla entegre edilmiş oyunlar sunuyor.  Bu güzel dakikaları saklamak istediğiniz takdirde ise, uygulamanız fotoğrafları ve videoları kaydediyor. Daha sonra bu fotoğraf ve videoları sosyal medyada da paylaşabiliyorsunuz.

Eğer bir kediniz varsa Acer Pawbo Catch ürününü alabilirsiniz. Bu hareketli çubuk, herhangi bir akıllı telefon ile uzaktan kontrol edilebilir ve siz de evcil hayvanınızın uzun ve sıkıcı günlerine bir son vermiş olabilirsiniz. Artık köpeğinizle her zaman ilgilenmeye başlayabilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.