İki Erkek Köpek Sahiplenmek İsteyenlere Tavsiyeler

İki erkek köpek sahibiyseniz, bu durum huzurlu olmakla birlikte, her iki köpeğin de, sahibinin onlar olması gereken bir sürü lideri olduklarını hissetmeleri gerekir. Sosyalleşmek için normal kurallara uymak zorundasınız; ama yeni köpek, halihazırda sizinle birlikte olan köpeğin yerine de saygı duymalıdır.
İki Erkek Köpek Sahiplenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Son Güncelleme: 30 Ocak, 2019

Bir hayvana sahip olmak, yaşamdaki en büyük armağanlardan biridir. Bir köpek, kedi, kuş ya da başka bir tür olması fark etmez. Bununla birlikte, aynı cinsiyetten iki hayvan sahiplenmek, özellikle de iki erkek köpek söz konusuysa, biraz karışık olabilir.

Genellikle iki erkek köpek, liderlik rolünü kimin üstleneceği konusunda aralarında anlaşmazlık yaşar. Gelin iki erkek köpek sahiplenmek ile ilgili size vereceğimiz tavsiyelere birlikte göz atalım.

Bir hiyerarşi sorunu

Herkes köpeklerin kurtlardan evrildiğini bilir. Ancak herkes köpeklerin kendi sosyal düzenlerini takip ettiğini bilmez. Köpekler, yanlarında bir insan olduğu sürece yalnız yaşayabilirler.

Ancak kocaman bir köpek sürüsüne sahip olmaktan daha tehlikeli bir şey yoktur; çünkü köpekler, kurtlardan bile daha iyi iletişim kurabilirler. Sizin ise sert bir sürü lideri olmanız gerekir ve köpeğinizin, sizin sadık bir takipçiniz olması gerekir.

Elbette ki, çoğumuzun köpeklerin bizleri tatlılıklarıyla büyülemesine izin vermemiz çok uzun sürmez ve birçok insan ailesine ikinci bir üye eklemeye karar verir. Bu yeni üyeyi eve getirmeden önce, diğer köpeğinizin onunla aynı çatı altında yaşayabiliyor olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Bu gibi durumlarda karşı cinsten bir köpek tercih etmek genellikle en iyi seçenektir; ancak köpeklerin ikisi de erkek köpek ise bu durumda neler yapmalısınız? Tavsiye almak için okumaya devam edin.

Bir Erkek Köpek Diğerine Nasıl Tanıtılır?

Yeni bir köpeği sürünüze dahil ederken uymanız gereken bazı özel kurallar vardır. Bu kurallar, bir şeylerin kontrolden çıkmasını önlemeye yardımcı olur. İlk önce, sürünün lideri olduğunuzu unutmayın. İkincisi, ilk köpeğin yerine saygı duymayı unutmayın.

iki erkek köpeğe sahip olmak

Eve yeni alacağınız köpek ile eski köpeğinizin ilk kez bir parkta ya da açık alanda buluşmaları iyi bir fikir olabilir. İki erkek köpeğinizin buluşacakları yer birbirlerinden başka hiçbir şeyin olmadığı bir yer değil, özgür hissedecekleri bir yer olmalıdır.

Yeni köpeği evde halihazırda sizinle yaşayan köpeğinizle tanıştırırken, onu asla kollarınızda tutmayın; çünkü bu büyük bir anlaşmazlığa neden olabilir. İki köpeğin de oldukları gibi olması ve birbirini tanıması en sağlıklı seçenektir.

Sadece köpeklerin kavga etmediklerinden emin olmak için onları dikkatle izleyin. İlk karşılaşmaları kısa süreli olmalıdır. Sonra onları ayrı ayrı bir yürüyüşe çıkartabilir ve daha sonra evde buluşmalarını sağlayabilirsiniz.

İki Erkek Köpek ile Ev Hayatı

Birden bire eve yeni bir köpek getirirseniz, sizinle yaşayan köpeğinizin ilk izlenimi, belki de diğer köpeğin kendi bölgesini istila etmesi olabilir. Köpeğiniz bu şekilde hissederse, diğer köpekle kavga etmeye başlayabilir.

Böyle bir olay ise sizin başınızı çok ağrıtır. Evde sürünüzün lideri olarak, bu gibi anlaşmazlıkların olmadığından emin olmak için gereken önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

  • Her iki erkek köpek de ayrı mama kaplarına sahip olmalıdır. Ayrıca mamalarını farklı yerlere koymak da en iyisi olur. Bu, birinin diğerine saldırdığını hissetmesini engelleyecektir; çünkü her ikisinin de evin içerisinde kendilerine ait bölgeleri olacaktır.
  • Kendi yatakları olmalıdır. Alışık olmadığınız bir yatakta uyumak zordur. Bu durum hayvanlarda da farklı değildir. İki köpek için, birbirinin bölgesinde uyumak streslidir; bu yüzden köpeklerin kavga etmesini önlemenin en iyi yolu, her ikisine de kendi yataklarını vermektir.
  • Ayrı oyuncakları olmalıdır. Diğer köpekten, özellikle de sizi ısırma fırsatları varken, bir şey almak asla iyi bir fikir değildir. Bizim tavsiyemiz, her iki erkek köpeğe de kendi oyuncaklarını (top, kemik, tasma vb.) vermektir.
  • En önemlisi, kendi hiyerarşilerini kurmalarına izin verin. İnsanların evde iki erkek köpek varken yaptıkları en büyük hata, onlara eşit muamele etmektir. Bu sadece ikisinin de egemen olduğunu düşünmelerini sağlayacak ve çatışmalara neden olacaktır.
iki köpek tek dal

Bu tavsiyelere uyarsanız, erkek köpekleriniz en iyi arkadaş olabilir! İnanın; hepsi sadece zaman ve sabır meselesidir. İşler istediğiniz gibi gitmiyorsa, bir veteriner ya da bir köpek psikoloğu ile görüşebilirsiniz.

Yapmamanız Gereken Şeyler Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi, sürüdeki hiyerarşik düzeni değiştirmemelisiniz. Evinizdeki iki erkek köpeğin aralarındaki ilişkinin başarılı olmasını istiyorsanız, kaçınmanız gereken bazı şeyler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yiyecek için kavga etmelerine izin vermeyin. Köpekler, her ikisi için de yeterli yiyecek olduğunu ve yemek için kavga etmeye gerek olmadığını anlamalıdır.
  • İkinci köpeği eve getirirken yapay sınırlar koymayın. Erkek köpeklerin birbirlerine karşı dostça davranmaları ve nazik olmaları gerekir. Aralarında duvar örüldüğünü görürlerse, bu da kavga etmelerine neden olabilir.
  • Köpeğinizin boyutlarını aklınızda bulundurun. Büyük bir köpek, daha küçük olanın üzerinde baskı kurmak isteyecektir; ancak buna izin vermemelisiniz. Aynı büyüklükte köpeklere sahip olmak en iyi seçenek olacaktır.
  • Emirleri veren kişinin siz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bir köpek diğerine hayat zorlaştırıyorsa, orta tarafa geçip işleri düzeltebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.