Sibirya Kaplanı: Bir Kaplanın İzinden Belgeseli

RT Belgesellerine bir yenisi ekleniyor: "Sibirya Kaplanının İzinden". Belgesel, Modern Çin'deki Sibirya kaplanı ve insanlar arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Aynı zamanda Çin Cumhuriyeti'nin türleri yok olmadan kurtarmak için gösterdiği çabayı göstermektedir.
Sibirya Kaplanı: Bir Kaplanın İzinden Belgeseli
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bugün, dünya üzerindeki en büyük kedigiller kaplanlardır. Bu tür, binlerce yıllık evrimden sonra çeşitli ekosistemlerine adapte olmayı ve hayatta kalmayı başarmıştır. Ancak, insanoğlunun genişlemesi kaplanların bölgelerinin istila edilmesine yol açtı. Bu soruna dikkat çekmek için, RT kanalı Sibirya kaplanı ile ilgili bir belgesel çekti. Başlığı “Bir Sibirya Kaplanı’nın Ayak İzinden” olan belgesel, yerel alt türlerin durumunu incelemektedir.

Ne yazık ki, insan istilası Sibirya kaplanlarının topraklarını büyük ölçüde etkilemiştir. Bu olay, dünyanın dört bir yanından birçok araştırmacının dikkatini çekmiştir. Sonuç olarak da, bu sorunu çözmenin önemi konusunda farkındalık yaratmaya çalışmaktadırlar.

Sibirya kaplanı olağanüstü bir hayvandır, bu hayvanları kaybetmek tam bir trajedi olur. Bu sebeple, onların mevcut durumlarına dikkat etmeli ve bu durumu nasıl geliştirebileceğimizi düşünmeliyiz.

“Bir Sibirya Kaplanı’nın Ayak İzinden”

sibirya kaplanı
Kaynak: RT Belgeseli kanalı

Bu belgesel (Youtube’dan ulaşabilirsiniz), Sibirya kaplanının korunması için Çin Halk Cumhuriyeti’nin çabalarını göstermektedir. Neyse ki, Çin hükümeti bu hayvanın neslinin tükenmemesi için bir dizi koruma programları geliştirmektedir. Ancak, ortada aşılması gereken iki durum vardır:

  • İlk olarak,  korumacıların kırsal nüfusun yaşam kalitesini garanti altına almaları gerekmektedir. Bu nüfus, bölgelerinde Sibirya kaplanı yaşamaya devam ettiği sürece tehlike altında olacaktır.
  • İkincisi, çok kazançlı bir gelir kaynağı olan kaplanların yasa dışı avlanması ve satışı ile mücadele etmeleri gerekmektedir. Bu işin önüne geçmek sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Sibirya Kaplanı: yaşam alanlarının korunması

Kaplan nüfusunun iyileşmesindeki temel unsur, yaşam alanlarını mümkün olan en iyi durumda tutmaktır. Çünkü ekosistemlerinin korunmasının mevcut av miktarı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Ve tabii ki av olmadan bu dev kedigiller hayatta kalamazlar.

Ekosistemin dengesinin önemi 1980’lerde belirginleşti. Rusya’nın bir bölgesi olan Primosky Krai’de, bir sığır veba salgını yaban domuzu popülasyonunun çoğunu kırıp geçirdi. Dahası, yoğun bir kar yağışı çok sayıda karaca, geyik ve diğer muhtemel avları da öldürmüştür.

Bu kıtlığın sonucu olarak, kaplanlar yakınlardaki kasabaların hayvanlarına saldırmaya başladılar. Doğal olarak bu davranış bölgede bir huzursuzluğa neden oldu. Sonuç olarak da, tekrar eden saldırıların korkusuyla bir dizi kaplan öldürüldü.

Bu olay göz önüne alındığında; kaplanlar, insanlar ve ekosistem arasında hassas bir dengenin kurulduğuna şüphe yoktur. Sibirya kaplanının yaşam alanını korumak, bu hayvanlara avlanması için alan yaratır. Aynı zamanda, insan yerleşimlerine de uğramalarını önler.

İnsanlarla herhangi bir etkileşimden kaçınmak için, kaplanların kendilerine ait alanlarının olması gerekir.

Kaplanların avlanmasını kontrol altına almak

Bugün, Çin, vizyonlarını korumacı bir modele dönüştüren avcılar tarafından yönlendirilen Afrika’daki ilk doğa rezervlerinin ayak izlerini takip ediyor. Afrika’da olduğu gibi, Çin’de de bu avcılar, Sibirya kaplanının yaşam alışkanlıkları hakkındaki bilgilerini hükümetle paylaşıyorlar.

Neyse ki, bu eski avcılar türleri korumak için Çin hükümetine katıldılar. Kaplan avlayanların tekniklerini ve prosedürlerini herkesten daha iyi biliyorlar. Aslında, bu olası av girişimlerini çoğunu tahmin edebilir ve durdurabilir.

Vahşi kaplanların sağlık durumunu kontrol etmek

Kaplanların sağlığının değerlendirilmesi pasif bir şekilde yapılmaktadır. Sibirya kaplanının ürkek davranışı düşünüldüğünde, onları doğal ortamlarında çok az kişi gözlemleyebilmektedir.

Bu sebeple, uzmanlar geride bıraktıkları dışkıları inceleyerek bu kaplan türünün sağlığı ile ilgili bilgi toplamaktadırlar. Bariz nedenlerden ötürü, bu sistem sınırlı bir bilgi sağlamakta ve esaret altındaki kaplanların geçirdiği kapsamlı revizyonlarla tezat oluşturmaktadır.

kaplanlar

Diğer birçok hayvan gibi, kaplanlar yaşam tarzlarının insan tehdidiyle karşılaştılar. Bununla birlikte, eylemlerimizi düzeltmek için hala zamanımız var.

Sibirya kaplanı ile ilgili bu soruna çözüm olabiliriz

Bu belgesel bize Sibirya kaplanlarının hayatta kalma şansını arttırabileceğimizi gösterdi. Birçok türün yok olma sebebi insanlar olsa da, aynı zamanda bu sorunu çözebilecek olanlar da biziz.

Sadece bu durumun olumsuz yönlerini vurgulamak yerine, çözüme de odaklanmak gerekir. Gezegenimizdeki hayvanlarla daha iyi ilişkiler kurmanın yolları olduğunu kabul etmeli ve bunları uygulamalıyız. Bu yolu seçersek, onlara daha uyumlu şekilde yaşayabiliriz.

Farklı türlerin korunması ile ilgili projeleri desteklemeli ve onlar hakkında farkındalık yaratmalıyız. Bu şekilde, gezegenin biyolojik çeşitliliğini korumak için insanlar olarak neler yapabileceğimizi gösterebileceğiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.