İspanya'da Nesli Tehlike Altında Olan 11 Hayvan

İspanya'da düşündüğünüzden daha fazla tehlike altındaki tür var. Yarımadanın biyolojik çeşitliliği tehlikede ve nedenini bilmemiz gerekiyor.
İspanya'da Nesli Tehlike Altında Olan 11 Hayvan

Son Güncelleme: 04 Aralık, 2021

Nesli tükenme denilince akla ilk gelen hayvanlar genellikle gergedan, mavi balina veya kutup ayısı gibi uzak ülkelerde yaşayanlardır. Ancak o kadar uzağa gitmenize gerek yok çünkü İspanya gibi bir ülkede de nesli tehlikede olan hayvanlar var. İspanya’da nesli tükenmekte olan hayvanlar hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Tarihin en ciddi nesli tükenme olayıyla karşı karşıyayız: Dünyada her 8 kuştan 1’i, memelilerde 4’te 1’i, amfibiyenlerde 1’i ve bitkilerin %70’i sonsuza kadar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bilinçlenmek her zaman korumanın ilk adımıdır, bu yüzden okumaya devam edin.

İspanya’da nesli tükenmekte olan 11 hayvan

İspanya’da nesli tükenmekte olan toplam 61 hayvanın yanı sıra aynı durumda 127 bitki türü var. Diğer 139 tür İber florası ve faunası savunmasız durumda, yani toplam 337 takson yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Burada en acil durumlardan bazılarını ele alacağız, ancak hepsi aynı koruma çabasını gerektiriyor.

1. Kara leylek ( Ciconia nigra )

Bu göçmen kuş, Portekiz’den Çin’e kadar uzanan ormanlarda ve dağlarda yaşar. Genellikle Afrika’da kışlar, ancak beyaz leylek (Ciconia ciconia) gibi, genellikle yarımadada kalmayı tercih eder. Bu değişim, küresel ısınmanın neden olduğu sıcaklıklardaki artıştan kaynaklanmaktadır.

Sulak alanda siyah bir leylek.

2. İber vaşağı ( Lynx pardinus )

Aynı dönemde tavşan popülasyonunda gelişigüzel avlanma ve iki büyük salgın, İber vaşağı örneklerindeki acımasız düşüşün nedeniydi. Avrupa’da doğal ortamında yaşayan tek büyük kedidir. Aynı zamanda İber Yarımadası’na özgüdür – aslında onları yalnızca Doñana ve Sierra Morena parklarında bulabilirsiniz. Bu nedenle, dünyadaki en tehdit altındaki kedidir.

İber vaşağı, İspanya'ya endemik bir türdür.

3. Sakallı akbaba (Gypaetus barbatus )

Bu kuşun büyük bir yükseklikten topladığı kemikleri yere düşürme ve iliği yemesini sağlama alışkanlığı vardır. Elektrik hatları, zehirli yemler ve avlanma, bu türü Pireneler’de yaşayan 300’den az bir gruba indirdi. Yakın gelecekte nüfusunun azalmaya devam edeceğine inanılıyor.

İspanya'da nesli tehlikede olan hayvanlardan biri.

4. İspanya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan en unutulmuş hayvanlardan biri: Orman Tavuğu

Cantabria orman tavuğu ( Tetrao urogallus cantabricus ) İspanya’da sadece Lugo ve Cantabria arasındaki küçük bir alanda görülebilir. Bu kara kuşları için koruma planları önerilmiş olsa da, yalnızca Asturias onları onayladı, bu nedenle popülasyonları azalmaya devam ediyor. Avlanma, habitat tahribi ve diğer türlerle rekabet, orman tavuğunun neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden oldu.

İspanya'da nesli tükenmekte olan hayvanlardan biri olan bir orman tavuğu.

5. Boz ayı ( Ursus arctos arctos )

Boz ayı esas olarak İspanya’nın kuzeyinde, insan etkisinin daha az olduğu en dik dağlık bölgelerde yaşar. Bu ursid’in ana güvenlik açığı, yalnızca yaklaşık 200 örnekten oluşan küçük popülasyonunda yatmaktadır. Yasa dışı avlanma ve habitatların yok edilmesi onlar için ana tehlikedir ve insan etkisi önemlidir.

Kameraya bakan bir boz ayı.

6. İmparatorluk kartalı ( Aquila adalberti )

İber Yarımadası’ndaki tek endemik kuştur. Durumları, habitatlarının parçalanması, elektrik çarpması ve hayvan işletmecileri ve avcılar tarafından zehirli yemlerin kullanılması nedeniyle tehlikeye giriyor. Henüz tehlikeden çıkmamış olsalar da, son 50 yılda popülasyonları 50 çiftten 400’e yükseldi. Esas olarak Akdeniz ormanlarında ve Merkezi dağ sisteminde yaşar.

İspanya'da nesli tehlikede olan hayvanlardan biri.

7. Keşiş foku (Monachus monachus)

Hayal etmesi zor olsa da , İspanyol Akdeniz sahillerinde foklar sıklıkla görülebilir. Akdeniz kıyılarında ve Kanarya Adaları’nda 1950’lerde yapılan devasa inşaatlar onu dinlenme kumsallarından çıkardığı için fok en çok tehdit altındaki yüzgeçayaklılardan biridir. Şu anda Melilla’daki Chafarinas Adaları’nda görülmesi çok zor olan küçük popülasyonlar var.

Bu deniz memelilerinin çoğu, insanlardan korunarak kıyı mağaralarına sığındı. Ancak gelgitler yükseldiğinde, bu alanların bazıları tamamen sular altında kaldı ve onları tuzağa düşürdü. Yüzlerce örnek bu şekilde boğuldu.

fok balığı

8. İspanya’da turizm ve yasa dışı yakalama nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bayağı bukalemun

Tüm Afrika Akdeniz kıyılarında ve güney Anadolu’da görülebilmesine rağmen, bayağı bukalemun ( Chamaeleo chamaeleon ) sadece güney İspanya ve Portekiz’in küçük bir bölümünde yaşar. Birçoğu onu evinden kaçan egzotik bir hayvanla karıştırıyor, ancak gerçek şu ki bu sürüngen vahşi doğada bulunabilir.

Ailesinin Avrupa’daki tek temsilcisidir ve bu da onu Yarımada’da kritik bir duruma sokar. Ana sorunları, örnekleri evcil hayvan olarak kullanmak için yasa dışı yakalamaya ek olarak, kıyıdaki toplu inşaatlarla habitatın tahrip edilmesi olmuştur. Bu güne kadar, bu uygulamalar kesinlikle yasaktır.

Sıradan bir bukalemunun gözleri.

9. Avrupa vizonu ( Mustela lutreola )

Derisi için avlanmaya ek olarak, bu mustelid, diyetinde daha fırsatçı ve daha agresif olan bir rakip olan Amerikan vizonunun (Neovison vison ) piyasaya sürülmesi nedeniyle popülasyonunda çarpıcı bir düşüş yaşadı. Amerikan vizonunun serbest bırakılması, avcıların ve kürkçülerin ekonomik çıkarlarından kaynaklandı ve Avrupa vizonunu kritik tehlikeye attı.

Ayrıca, bu istilacı tür, Avrupa vizonunun çok daha duyarlı olduğu parvovirüsü taşıyordu.

Avrupa vizonu kritik olarak tehlikede.

10. El Hierro’nun dev kertenkelesi ( Gallotia simonyi )

Adını veren adaya özgü olan bu sürüngen, yaşam alanlarının kısıtlı olduğu yerlerde yaşayan diğer türlerle aynı sorundan muzdariptir. Habitatları yok edildiğinde çok daha savunmasız hayvanlardır. El Hierro adasının kendisinde bir kurtarma merkezi var, ancak vahşi doğada sadece yaklaşık 200 örnek kaldı.

doğal ortamında dev kertenkele

11. Akdeniz kaplumbağası ( Testudo hermanni)

Uzun zaman önce, bu chelonian, Akdeniz kıyılarının bitki örtüsünde yaşadı, ancak bu hayvanın toplu avlanması, nüfusunu neredeyse yok etti. Aslında, evcil hayvan olarak yasaklanmış olmasına rağmen, bazı evlerde hala bulunabilir. 2017’de Katalonya kıyılarından 300 örnek serbest bırakıldı, ancak türler hala kritik derecede tehlikede.

Akdeniz kaplumbağası

Nesli tükenmekte olan hayvanların artması nasıl önlenir?

Türlerin korunmasıyla ilgilenen birçok kurum var. Kuruluşlar koruma planlarını uygular ve doğal parkları genişletir. Ayrıca doğaya karşı işlenen suçlar, istilacı türleri kontrol etme ve tahrip edilmiş yaşam alanlarını geri kazanma cezalarını artırmayı da hedefliyorlar.

Bununla birlikte, bu kuruluşlar genellikle hedeflerinin önünde büyük bir engel bulur: ekonomik çıkarlar. İmkansız gibi görünse de, bu projeleri desteklemek ve çevreyi korumaktan sorumlu kuruluşlara baskı yapmak gerçek bir etki yaratabilir.

İspanya, Avrupa’daki en büyük biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerden biri ama aynı zamanda en savunmasız olanlardan biri: Onların korunmasına destek olalım.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.