İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 12 Hayvan

İklim değişikliği herkesin dilinde ve etkileri dünyanın her yerinde kaçınılmaz olarak görülüyor. Hangi hayvanların en çok etkilendiğini yazımızdan öğrenin.
İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen 12 Hayvan

Son Güncelleme: 28 Kasım, 2021

25.000’den fazla tür -bilinenlerin neredeyse 1/3’ü- yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan, dünyanın biyolojik çeşitliliği son 50 yılda endişe verici bir şekilde azaldı. İklim değişikliği bu yok oluşların %8’inden doğrudan sorumludur.

Bu makalede, bu tehlikeli olgunun nelerden oluştuğu ve sonuçlarından en çok hangi hayvanların etkilendiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Gezegene yardım etmek istiyorsanız, bu bilgi nereden başlayacağınızı bilmenize yardımcı olacaktır.

İklim değişikliği ve etkileri

İklim değişikliği günlük hayatımızda çok yaygın olarak kullanılan bir ifade ve nbunu duymak o kadar normal ki anlamını yitiriyor. Ancak bu, her yıl küçük – ve çok da küçük olmayan – ayrıntılarda yaşadığımız bir olgudur: artık göç etmeyen leylekler, yangınlar ve hatta daha önce hiç görmediğimiz yerlerde kar yağışı.

Yerel etkiler dışında bilmeniz gereken ilk şey, iklim değişikliğinin bir bütün olarak gezegene getirdiği sonuçlardır. Bu olayın hayvanları etkilediği başlıca yollar şunlardır:

  • Yağışta azalma : Yağmurun olmaması, hayvanları hidrasyon kaynaklarından mahrum etmekle kalmaz, aynı zamanda bataklık veya göl gibi ortamlarda su seviyesinin düşmesi, içinde yaşayan türlerin yaşam alanlarının kapsamını da azaltır.
  • Anormal meteorolojik olaylar : Şiddetli yağmur, bitmeyen kuraklıklar ve kasırgalar, meydana geldikleri alanlarda müteakip sonuçlarıyla bunun bazı örnekleridir.
  • Kutuplardaki deniz buzullarının azalması : Kuzey Kutbu’nun tamamen yok olabileceği gerçeğini bir kenara bırakırsak, Kutuplarda yaşayan türlerin aşırı soğuğa çok özel adaptasyonları vardır, bu da yok olduklarında hayatta kalmalarını imkansız hale getirir.
  • Sıcaklık değişimleri : Bu gerçeğin sonuçları çok geniş ve çeşitlidir. Gömülü yumurtaların kuluçka sıcaklığından yeni hastalıkların ortaya çıkmasına – veya çoktan ortadan kaldırılmış diğer hastalıkların yeniden çıkmasına kadar. Bu sorunlara olağandışı sıcaklıklar neden olur ve bir türün hayatta kalması için belirleyici olabilir.
  • Bitki örtüsündeki değişiklikler : Bitkiler çevre koşullarına bağlıdır. Eğer bunlar değişirse, besin zincirinin temeli, hayvanlar için gerekli olan her şeyle birlikte azaltılabilir.
  • Okyanusların ısınması : Okyanus sularının sıcaklığı, birçok hayvanın göçlerinde izledikleri akıntıları doğrudan etkiler. Bu, özellikle göç yolları üreme ile ilgili olduğunda ciddidir.
  • Küresel oksijen seviyesinde azalma : Ağaçlar bize nefes almamız için oksijen verenler olarak ün yapsalar da, gerçek şu ki okyanusların yüzeyindeki mikroalgler küresel emisyonların %30’unu emer. Kirlilik suları asitleştirdiğinde, tüm bunlarla birlikte ölürler.

İklim değişikliğinden etkilenen 12 hayvan

Artık bu fenomenin gezegeni etkilediği ana yolları bildiğinize göre, muhtemelen en çok hangi türlerin acı çektiğini merak ediyor olacaksınız. Sorunuzu yanıtlamak için, işte bu cephedeki en temsili hayvanların bir listesi.

1. Koala (Phascolarctos cinereus)

Avustralya kıtasına özgü olan koalalar, çok özel bir şekilde adapte oldukları özel, sınırlı bir ekosistemde yaşarlar. Avustralya’nın son yıllarda maruz kaldığı bir dizi felaket, yaşam alanını neredeyse tamamen yok etti. Bugün sadece 100.000 ila 200.000 koalanın var olduğuna inanılıyor.

Bir dala yaslanmış bir koala.

2. Amazon pembe yunusu ( Inia geoffrensis)

Bu nehir cetaceanına yönelik ana tehdit, Amazon havzasının yok edilmesidir. Habitatlarının kirlenmesi ve nehir sularında artan sıcaklıklar sadece bu su memelilerinin beslendiği balıkları etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sağlıkları üzerinde de doğrudan bir etkiye sahiptir.

Sudan pembe bir yunus çıkıyor.

3. Kutup ayısı ( Ursus maritimus )

Bu tür belki de iklim değişikliğinin sonuçlarının en ünlü örneğidir. Sıcaklıkların giderek artması nedeniyle Kuzey Kutbu’nun erimesi, bu memelileri her yıl habitatsız ve besinsiz bırakıyor. Kutup ayısı popülasyonunun dünyada 22.000 ila 31.000 arasında olduğu tahmin ediliyor ve azalmaya devam ediyor.

Her 24 saatte 200 canlı türü yok oluyor.

4. Keşiş foku (Monachus monachus)

Şu anda, Akdeniz çevresinde 3 popülasyon grubuna dağılmış yaklaşık 700 fok örneği bulunmaktadır. Sayılarındaki düşüşün ana nedeni avlanma ve topraklarının insanlar tarafından işgali olsa da, iklim değişikliği onlar için zehirli olan alglerin çoğalmasına yol açtı.

5. İmparator penguen (Aptenodytes forsteri)

İmparator penguen, kutup ayısınınkine benzer bir durum yaşıyor. Doğal yaşam alanı hızla yok oluyor. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bu kuşların üremeye geldiği buz akıntılarındaki sabit buzun erken parçalanması nedeniyle son 3 yılda neredeyse hiç yavru doğmadı.

6. Karibu (Rangifer tarandus)

Caribou sayıları son 25 yılda iklim değişikliği nedeniyle %85’ten fazla azaldı. Kuzey Kanada’da yazlar daha soğuk ve daha yağışlı hale geldikçe, yağmurlar sonunda donan su birikintilerinin oluşmasına neden oluyor ve ren geyiğinin besini de bir buz tabakasında hapsoluyor.

İklim değişikliğinden en çok etkilenen hayvanlardan biri.

7. Mavi balina (Balaenoptera musculus)

Yükselen okyanus sıcaklıkları, bu devasa deniz memelilerinin göç ve çiftleşme davranışlarını ciddi şekilde etkiliyor. Sonuçları tahmin etmek zordur, bu nedenle bu tür için bir koruma planı geliştirmek de zordur.

Bu whalien 52 olabilir mi?

8. Kuzey Amerika Puması (Puma concolor )

Kuzey Amerika puması, gezegendeki en tehdit altındaki kedigillerden biridir, belki de İber vaşağı ile aynı seviyededir. Ana tehditleri, kısmen kentleşmeden ve Florida’nın geçim kaynaklarını yok eden giderek artan çölleşmesinden kaynaklanan yaşam alanlarının bozulmasıdır.

İklim değişikliğinden en çok etkilenen hayvanlardan biri.

9. Arılar (Anthophila)

Arılar hem kurban hem de dünyanın sonu için çözümün bir parçası. Onlar olmadan dünyadaki yaşamın 8 yıldan fazla sürmeyeceği tahmin ediliyor. Gıda için tamamen bitki örtüsüne bağımlı hayvanlar olmaları, küresel ısınma ve kuraklık, çölleşmenin yayılmasıyla birlikte onları geçimsiz bırakıyor. Aslında, zaten yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar.

İklim değişikliğinden en çok etkilenen hayvanlardan biri arılar

10. Mercanlar ( Anthozoa ve Hydrozoa)

Mercan resifleri, yükselen deniz sıcaklıkları nedeniyle tehlikede. Bu ısı, onları kaplayan simbiyotik algleri yok eder, ağartır ve aç bırakır. Sadece son 3 yılda, UNESCO tarafından korunan dünyadaki mercan resiflerinin %72’si şiddetli ısı stresinden muzdarip.

Mercan resifleri, yalnızca Amazon yağmur ormanlarıyla karşılaştırılabilir, biyolojik çeşitlilik açısından okyanuslardaki en çeşitli ekosistemdir.

Bir çeşit mercan.

11. Hükümdar kelebeği ( Danaus plexippus )

Ascepia cinsinin bitkileri olan süt yosununun artan sıcaklıklar nedeniyle kaybı, yiyecek için bu bitkiye bağımlı olan kral kelebeğinin popülasyonunu önemli ölçüde azalttı.

İklim değişikliği bu kelebeğin yıllık göç düzenini bozuyor: Meksika’daki soğuk ve yağışlı kışlar onun için öldürücü olabilir. Aynı şekilde, üreme ve beslenme alanlarındaki anormal ve aşırı kuraklık veya yağmur döngüleri de genellikle ölümlerine neden olur.

Turuncu arka planda bir hükümdar kelebeği.

12. Beyaz köpek balığı ( Carcharodon carcharias)

Dünya okyanuslarının sıcaklığı ve asitliği arttıkça köpek balıkları avlanmakta zorlanıyor ve embriyo ölüm oranı artıyor. Pasifik Okyanusu’nda yükselen sıcaklıklar köpek balıklarını kuzeye doğru hareket etmeye zorluyor ve bu da geride bıraktıkları ekosistemlerin bozulmasına neden oluyor.

okyanusta köpekbalığı

Gördüğünüz gibi, iklim değişikliği hem büyük değişikliklere hem de zincirleme etkisi olan küçük değişikliklere neden oluyor. Sıklıkla söylediğimiz gibi: Bu sahip olduğumuz tek gezegen. Maalesef bu söz o kadar çok tekrarlanıyor ki anlamını yitirebiliyor. Derinlerde, herkes bir şeylerin değiştiğini biliyor… ve bu değişim daha iyiye doğru değil. Çözümün bir parçası olmak için birlikte çalışalım.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.