Galapagos Adaları İçinde Vahşi Yaşam

Galapagos Adaları 19 farklı boyutta adadan, 200 adacık ve kayadan oluşan bir takımadadır.
Galapagos Adaları İçinde Vahşi Yaşam

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2019

Galapagos Adaları sadece jeolojik oluşumu yüzünden değil, içerisinde barındırdığı hayvan türlerinden ötürü de dünyada özel bir yerdir. Okyanusun ortasında küçücük bir alan içine yayılan ve nüfusu az olan Galapagos Adaları’nda tamamen benzersiz bir vahşi yaşam var. 

Galapagos Adaları Nedir?

Galapagos Adaları, Ekvador’un kıyısından yaklaşık 965 km uzaklıkta Pasifik Okyanusu’nda bulunan bir adalar topluluğudur. İdari açıdan Ekvador’a bağlı, yani adalardaki hayatın korunması ve muhafaza edilmesinden burası sorumlu.

Galapagos Adaları 19 farklı boyutta adadan, 200 adacık ve kayadan oluşan bir takımadadır. En son yapılan nüfus sayımından beri adada tüm sene boyunca yaşayan 25,000 insan bulunuyor; bir de her sene yaklaşık 200,000 turist ağırlıyor.

Galapagos Adaları’nda Vahşi Yaşam: Kaplumbağalar

Galapagos Adaları’nda vahşi yaşam dendiğinde zihninizde hemen kaplumbağalar ve sürüngenler canlanmış olabilir. Galapagos Kaplumbağası (bu yazının üstünde gördüğünüz) adalarda yaşayan dev bir kaplumbağa türü. 

Bu tür, dördü şu anda nesli tükenmiş 14 farklı alt türden oluşur. Ne yazık ki Yalnız George bunun meşhur bir örneği. Kendi türünün en son kalan tek örneği ölümüne kadar bu adalarda neredeyse 100 yıl yaşadı.

Ancak bu kaplumbağaların hepsi karada yaşamıyor. Su kaplumbağaları da var. Galapagos Yeşil Su Kaplumbağası, Pasifik Okyanus sularında yaşayan fakat yumurtalarını bırakmak için adaya geri dönen Yeşil Su Kaplumbağası’nın bir alt türüdür.

Diğer eşsiz sürüngenler ve iguanalar

Galapagos Adaları’ndaki benzersiz vahşi yaşamın bir başka örneği de deniz iguanasıdır. Bu canlı o kyanustaki yosunlarla beslenen tek kertenkele türüdür. Ancak sadece büyük cüsseli erkekler yüzebilir. Dişiler ve çocuklar, sadece gelgitin az olduğu zamanlarda su üstünde yüzerek yemek arar.

Galapagos Adaları'nda vahşi yaşam

Daha büyük olanlarının boyu yaklaşık bir metreye ve ağırlığı 15 kg’a ulaşabilir. Beslenme biçimleri sebebiyle çok fazla tuz tüketirler. Biriken tuz kristallerini burun bezelerinden atarak bu durumdan kurtulurlar.

Yemek aramadıkları zamanlarda davranışları diğer kertenkelelere ve iguanalara benzer. Isınmak için güneşin altında yatarlar. Diğer kertenkelelere kıyasla ısıyı daha iyi ve kolay alabilmek için ten rengi siyahtır.

Kuşlar: Galapagos Adaları su hayvanlarından çok daha fazlasına sahip!

Galapagos Adaları’nda yaşayan yerli türlerin çoğu aslında kuşlardır — ve bunlar çok çeşitlidir. Penguenler, ispinozlar, yırtıcılar, martılar, baykuşlar, pelikanlar…

kayaların üstünde penguenler

Galapagos penguenleri Ekvator’un kuzeyinde yaşayan tek penguen türüdürBoyutları küçük olan bu beyaz göbekli siyah penguenler sadece iki buçuk kilo kadardır.

Bu olağanüstü yer 13 farklı ispinoz türüne ev sahipliği yapar. En çok bilineni Vampir İspinoz denilen ve adını beslenme şeklinden alan bir kuştur çünkü diğer kuşların kanıyla beslenir. Tüm bu türler fiziksel olarak gagaları dışında benzer özelliklere sahiptirler. Gagalarının şekli ve boyutu beslenme kaynaklarına göre çeşitlilik gösterir.

Phalacrocorax harrisi uçma kabiliyetini kaybetmiş tek türüdür. Diğer yırtıcılar gibi dalarak balık yakalar. İyi yüzücü olsalar da kanatları uçmak için fazla küçüktür, bu yüzden kanatlarını yüzmek için kullanırlar.

Galapagos Adaları’nda yaşayan bir baykuş türü, takımadalardaki diğer kuş türlerinden farklı olarak yiyeceğini denizden temin etmek zorunda değildir. Genelde büyük kuşlar da dahil olmak üzere diğer kuşları avlayarak beslenir. Ayrıca, avlanmak için gece yerine gün ışığını seçmeleriyle de diğer türlerden ayrılırlar.

En küçük kertenkele: Lav kertenkelesi

Galapagos vahşi yaşamı birçok farklı kertenkele türüne ev sahipliği yapar. Lav kertenkeleleri de adanın en küçükleridir. Yaklaşık 25 cm uzunluğunda olabilirler, ancak erkekler dişilerden neredeyse üç kat daha büyük olur.

kırmızı kertenkele

Lav kertenkeleleri böcekleri yiyerek beslenir ve hem davranış hem de habitat olarak diğer kertenkelelere çok benzer. Genelde düzlük arazilerde yaşayabilecekleri gibi, kolayca saklanabilecekleri bitki örtüleri arasında da yaşayabilirler. Bunun yanı sıra, vücut ısılarını arttırmak için güneşin altında yatabilecekleri bir alan olması gerekir.

Galapagos Adaları binlerce yıldır izole kaldığı için dünyadaki en eşsiz vahşi yaşama ev sahipliği yapar. Son zamanlardaki koruma ve muhafaza çabaları sayesinde yüzlerce hayvan türünü barındırmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.