Polis Köpeklerinin Eğitimi: Hizmetten Emekliliğe

Bir köpeğin polisliği bırakmasının tek sebebi yaşlılık olmayabilir; artık iş için uygun olmayabilir.
Polis Köpeklerinin Eğitimi: Hizmetten Emekliliğe
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin polisliğe adım atmasının üzerinden bir yüzyıl geçmiştir. Ana görevleri koklayarak nesneleri bulmak olsa da, çeviklikleri ve saldırma kuvveti de köpekleri arama kurtarma ve vatandaş koruma görevlerinde mükemmel bir yardımcı haline getirmektedir. Polis köpeklerinin eğitimi ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

1899’da, Belçika polisi köpeklerin resmi olarak ilk eğitimine başlamıştır. Başarısını göz önünde bulundurduğumuzda, diğer ülkeler de bunu takip edince, ideal “ajan köpeği” küresel çapta yayılmaya başlamıştır.

Bir polis köpeğinin hayatı üç aşamaya bölünmüştür: eğitim, polis hizmeti ve emeklilik. Öncelik sahiplerine duymaları gereken sadakat ve itaattır. Son aşama onları daha farklı daha az katı olan çevreye entegre etmektir.

Polis köpeklerinin eğitimi

Bir köpek seçerken polis güçleri genelde Alman Çoban Köpeği, Belçika Çoban Köpeği ya da Labrador tercih etmektedir. Ara sıra Beagle, Pointer ya da İspanyol Su köpeği de kullanılabilmektedir.

Muhtemel adaylarda ilk değerlendirme yapılır. Bu süreç içerisinde çalışmaya ve emirlere uymaya ne kadar istekli oldukları ölçülür. Bu aşamayı geçen hayvanlar bir yaşları civarında sosyalleşme üzerine kurulu olan eğitime başlarlar. Polis köpeklerinin belirli görevleri öğrenmeden önce, farklı insanlara, çevrelere ve seslere alışık olması ve kafası karışmadan emirleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Ana eğitim yöntemleri, köpeklerin koku alma duyularını kullanarak bir nesneyi aramalarına ve başarılı olduklarında ödüllendirmeye dayalıdır.

arama köpekleri

İyi bir eğitimciye sahip olmanın yanı sıra, farklı riskli durumları deneyimleyebilmeleri için doğru imkanlara da sahip olmaları gerekir. Bu deneyimlerde, uyuşturucuları tespit etmek ve bölgeyi işaret etmek gibi pasif  ya da havlamak ve ısırmak gibi aktif olarak tepki vermek için eğitilirler.

Polis köpeklerinin yapacağı en önemli işlerden bazıları arasında insanları kurtarmak ya da kayıp insanları, şüphelileri ya da patlayıcı araçları araştırmaktır. Normalde her köpeğin, yeteneklerine ve becerilerine göre bir uzmanlık alanı vardır. Köpekler son zamanlarda paralar üzerinde kullanılan ayırt edici bir mürekkebi tespit etmek üzere eğitilmektedir.

Emeklilik ya da erken ayrılma

Her polis köpeğinin kariyeri, fiziksel durumdan, hastalıktan ya da yaşlılıktan bitme noktasına gelir. Çoğu zaman bu hayvanlar polis camiası dışındaki insanlar tarafından sahiplenilir. Ancak, her ev bu hayvanlar için uygun olmayabilir.

polis köpeği

Bu tür sahiplendirmeleri yapan kuruluşlar, bu kişilerle görüşmeler yapar. Geleceğin sahiplerini ve çevrelerini araştırır ve köpeğin ihtiyacına uygun olup olmadığını değerlendirir. 

Bu köpeklerden bir tane eve almadan önce, geldikleri sert çevre koşullarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Çok uysal olabilseler de, asla değişmez bazı davranışları vardır.

Diğer yandan, hastalıktan ya da fiziksel yetersizlikten dolayı emekli olan köpeklerin duydukları özel bakımı sağlamak her zaman kolay olmayabilir.

Her durumda, sahiplendirmenin amacı, polislik kariyerleri boyunca alamadıkları sevgiyi verebilmektir. Bu sayede, geri kalan ömürlerini daha mutlu ve sevgi dolu geçirebilirler.

İlginizi çekebilir ...
Polis, Köpeği Pembeye Boyayan Kişileri Arıyor
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Polis, Köpeği Pembeye Boyayan Kişileri Arıyor

Rusyanın bu şehrinde yetkililer hala sahipsiz bir köpeği pembeye boyayan kişilerin peşinde ve hayvanın fotoğrafları tüm sosyal ağlarda hızla yayıld...
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.