Köpeğinizin Komuta Yanıt Vermesi İçin 5 İpucu

Köpeğinizin komuta yanıt vermesini sağlamakta zorluk mu çekiyorsunuz? Bu yazıda size yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var.
Köpeğinizin Komuta Yanıt Vermesi İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 05 Mart, 2020

Adını söylediğinizde köpeğinizin yanıt vermemesinden daha sinir bozucu bir şey var mı? Köpeğinizin komutlara uymasını sağlamak zordur, ancak imkansız değildir. Bu yazıda, köpeğinizin komuta yanıt vermesine yardımcı olmak için sizinle bazı püf noktaları paylaşacağız.

Köpeğinizin komuta yanıt vermesini sağlayacak ipuçları

Köpeğinizle göz teması kurun

komuta yanıt verme eğitimi

Köpeğinizin komuta yanıt vermesini istiyorsanız, onunla aranızda bir güven ilişkisi kurmak ve güçlü bir bağ oluşturmak gerçekten önemlidir.

Göz teması bunu yapmanın gerçekten iyi bir yoludur. Konuşurken doğrudan köpeğinizin gözlerine bakarsanız, ihtiyacınız olan sevgi ve güven bağının kurulmasına yardımcı olur. Bu şekilde komutlarınıza itaat etmek için çok daha motive olur.

Bunu onunla her konuştuğunuzda veya oynadığınızda yaptığınızdan emin olun. Örneğin, oyuncaklarından birini önüne koyun ama onu almasına izin vermeyin. Sonunda, size “alıp alamayacağını” sormanın bir yolu olarak bakacaktır.

Eğer komuta yanıt vermezse kızmayın

Köpeğiniz komutunuza cevap vermezse, ona kızmayın. Hiçbir şey elde edemezsiniz ve köpeğinizi korkutabilirsiniz. Sabırlı olun ve komutlarınıza uymasa bile sevecen olmaya çalışın. Dikkatini çekmeye çalışın ve onunla oynayın, böylece komutunuzu olumlu bir şeyle ilişkilendirir.

Eğer onu sadece azarlamak için çağırırsanız, o zaman sesinizden korkacaktır.

Unutmayın, olumlu pekiştirme, tıpkı çocuklarda olduğu gibi hayvanlarda da işe yarar.

İtaat ettiğinde bir ödül verin

Sevdiği atıştırmalıklar veya ödül mamaları alın ve her iyi davrandığında ona bir ödül verin.

Bunları komutlarınıza uymaya teşvik etmek için de kullanabilirsiniz. Gerçekten lezzetli veya çekici bir şeyse, adını söylediğinizde hemen gelecektir. Küçük sosis parçaları, jambon veya köpek ödül mamaları (veterineriniz tarafından tavsiye edilir) köpeğinizin komuta yanıt vermesini sağlamak için harika bir yoldur.

Evde pratik yapın

Köpeğiniz evde kapalı bir alanda size çok fazla dikkat etmiyorsa, keşfedilecek açık yerlerin olduğu sokakta dikkat etmesi çok daha az olasıdır.

Bu nedenle bu tür eğitimin evde başlaması önemlidir. Evde, köpeğinizin zaten iyi bildiği daha küçük, kapalı bir alandasınız. Bu pratik yapmak için daha iyi bir imkandır. İyi davrandığı her an, ona olumlu bir pekiştirme, ödül ve sevgi verin, böylece komutunuzu olumlu bir şeyle ilişkilendirir.

Fakat sabırlı olun. Her zaman istediğiniz şekilde cevap vermeyecektir ve hayal kırıklığınızı kontrol altında tutmanız gerekir.

Azim ve tutarlılık

köpek ödül maması

Eğer işler ilk seferinde işe yaramadığında vazgeçerseniz, hiçbir şey başaramazsınız. Köpeğinizin ilk denemede size yanıt vermesini bekleyemezsiniz. Azim ve tutarlılık, köpeğinize her türlü davranış veya komutu öğretmenin önemli bir parçasıdır.

Benzer şekilde, ödülleriniz, sevginiz ve olumlu pekiştirmeler konusunda da tutarlı olmanız gerekir. Bir gün ödül verip ertesi gün vermezseniz o zaman bu bir zaman kaybı olacaktır. Köpeğiniz herhangi bir rutin veya kalıp fark etmeyecek ve kesinlikle komutunuza nasıl yanıt vermesi gerektiğini bilemeyecektir.

Köpeğinizi komutlarınıza yanıt verecek şekilde eğitmek kolay değildir. Oldukça fazla miktarda çaba, sevgi, şefkat ve azim gerektirir. Ancak bu ipuçlarına sadık kalırsanız sonuç alırsınız. Unutmayın, sevgi köpeğinizi eğitirken kullanabileceğiniz en iyi araçtır. Bol şans!

This might interest you...
Köpek Eğitirken Yapılan Hatalar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpek Eğitirken Yapılan Hatalar

Köpek eğitirken yapılan hatalar gibi hatalara düşmemeniz için aşağıda yararlı olmasını umduğumuz tavsiyelere göz atabilirsiniz. Makalemizi okuyun!