Köpeklerle Kadınlar Mı Daha İyi Anlaşır Erkekler Mi?

Aile içinde köpeklerin kadınlara ya da erkeklere karşı bakış açısı farklı mıdır? Hangisi köpekleri daha iyi anlar? Öğrenmek için okumaya devam edin!
Köpeklerle Kadınlar Mı Daha İyi Anlaşır Erkekler Mi?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tarih öncesi çağlardan itibaren insanlar hayvanlar aleminden farklı farklı pek çok türü ehlileştirmeye çalıştı. Fakat tamamıyla itaat eden tek tür köpekler oldu. Köpekler kurtlardan evrildikleri için insanlara koşulsuz bağlandılar. Peki köpeklerle kadınlar mı daha iyi anlaşır erkekler mi? Yoksa ikisi de eşit derecede mi iyi anlaşırlar? Bugünkü yazımızda, bu soruların yanıtlarını keşfedeceğiz.

Köpeklerle Kadınlar ve Erkekler Nasıl Anlaşırlar: Eşsiz Bir İlişki

Çoğu insan için köpekler bir hayvandan çok daha fazlasıdır. Onlar nefret ya da öfke hissi olmayan ve çok kolay affeden canlılardır. Mükemmel sahipleri olmasa dahi onlara sonsuz bir sevgiyle bağlı olurlar.

Köpeklerle kadınlar ve erkekler

Uzmanlar köpeklerin cinsiyetleri ayırt edebildiğini belirtiyor. Böyle bir ayrım yapılabiliyorsa kimin köpeklerle daha iyi anlaştığına dair bir şeyler de söyleyebilir miyiz? Köpekleri kim daha iyi anlar?

Köpeklerle Kadınlar Mı Daha İyi Anlaşır Erkekler Mi?

Macaristan Üniversitesi’nde yapılan ve Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre kadınlar insanlığın en hakiki dostlarını daha iyi anlayabilmektedirler.

Bunu kadınsı içgüdülere bağlayabiliriz. Kadınlar içgüdüleri sayesinde bazı hayvan seslerini erkeklere kıyasla daha iyi anlayabiliyorlar. Bu içgüdülerine bebek ağladığında bebeğin ağlamasının ne anlama geldiğini ve ne yapılması gerektiğini bilmelerini sayabiliriz.

Bu konuyu anlamak için uzmanlar farklı testler uyguladılar. Testlere 40 kadın 40 da erkek katıldı. Katılımcılara farklı köpek hırlamaları, uluma ve ağlaması dinlettiler. Sonrasında da katılımcının köpeğin ne hissettiğini tahmin etmesi istendi.

Kadınların ve Erkeklerin Testte Tercih Edebilecekleri Seçenekler

Ankette şu yanıt seçenekleri bulunuyordu:

  • Korku
  • Öfke
  • Açlık
  • Çaresizlik
  • Neşe
  • Oyun oynama isteği

Test Sonuçları

Kadın katılımcıların yanıtlarının daha tutarlı olduğu gözlemlendi. “Oyun oynamayı istedikleri” anları %80 oranında, “açlık” anlarını %60, “korku” anlarını da %50 oranında doğru bildiler. Erkeklerin doğru bilme oranlarına kıyasla bu oranların epey yüksek olduğu görüldü.

Ev İçi Şiddet Vakalarında Bir Barış Elçisi Olarak Köpekler

Köpeklerle kadınlar arasındaki ilişki basit bir arkadaşlık ilişkisinden çok daha ötesi. İspanya’daki ev içi ya da cinsiyete dayalı şiddet vakalarında bu durum açık bir şekilde görülebiliyor. Uygulanan yaptırımlar, eğitim, polis koruması gibi önlem ve gelişmeler sayesinde ev içi şiddet konusunda epey bir yol katedilse de hala yapacak çok iş var.

İspanya’da kadınlar tarafından uygulanan uzaklaştırma kararı sayısı 168.000’den fazla. Türkiye’de bu rakam 2017 senesinde 100.000’in üzerindeydi. İspanya’daki The Escan Project adlı kuruluş gibi bazı kuruluşlar köpeklerin eğitilmesiyle kadına yönelik şiddetin azaltılabileceği düşünülüyor.

Şiddetin önlenmesi adına köpeklerle kadınlar arasındaki bu ilişkiden yararlanılabilir. Fiziksel olarak kuvvetli bazı köpek türleri bu konuda yardımcı olabilir.

Tabii bu köpeğin kadın sahibine duyduğu adanmışlık seviyesine bağlı olarak değişecektir. Kadınların köpeklerine ne kadar sevgi gösterdikleri ve onlara ne kadar vakit ayırdıkları durumu etkileyecektir.

Kadınlara ve Erkeklere Yönelik Farklı Çalışmalardan Varılan Sonuçlar

Kadınlar köpeklerle olan ilişkilerinde erkeklere kıyasla daha yoğun bir sevgi bağı kurabiliyorlar. Bu durum genel olarak daha sevgi dolu olmaları ve evcil hayvanlarına ödül mamaları ve oyuncaklarından daha çok vermelerinden kaynaklanıyor.

Çocuğu olmayan kadınlar köpeklerine daha da yakın oluyorlar. Araştırmalarda görüldüğü üzere kadınlar çocuk sahibi olmamaktan kaynaklanabilecek bir eksikliği köpekleriyle telafi edebiliyorlar. Tabii böyle bir durumda köpeklere aşırı derecede insan gibi davranılmasının da önüne geçilmesi gerekir.

Köpeklerle Kadınlar Mı Daha İyi Anlaşır Erkekler Mi: Köpek ve Sahibi Arasındaki Bağ

Evcil hayvanların sağladıkları fiziksel ve psikolojik yararlar geniş çapta biliniyor. Evcil hayvanlar sahiplerinin stres ve anksiyete seviyelerini azaltabiliyorlar. Hatta köpeği olan kişilerin kalp sorunu yaşama ihtimalinin daha az olduğunu belirten uzmanlar da bulunuyor.

Koltukta sahipleri tarafından sevilen küçük köpek

Çeşitli çalışmalarda görülüyor ki tek başına yaşayan insanların çoğu hayatlarını bir evcil hayvanla paylaşmaktan keyif alıyor.

İnsanlar ve köpekler arasındaki bu güçlü bağın sırrı nedir? Güven. Sahibin köpeğin güvenini kazanması şarttır. Tabii aynı şey köpeğin sahibinin güvenini kazanması konusunda da geçerli. Bir de şunu belirtelim ki, güvenin yitirilmesi güvenin kazanılmasından çok daha kolaydır.

Köpek ve Sahibi Arasında Fiziksel ya da Duygusal Bir Bağ Olabilir

Fiziksel bağdan kastımız köpeğin sahibini fiziksel ihtiyaçlarını karşılayan biri olarak görmesidir. Ona yiyecek, içecek, rahatlık ve sıcaklık gibi şeyleri sağlayanın sahibi olduğunu bilir.

Duygusal bağ ise daha karmaşıktır. Duygusal bağ kurma yollarından biri oyun oynamaktır. Sahibi ve köpeği arasında oynanan oyun  itaat ve yeni şeyler öğrenmeyle de ilişkilidir.

İster kadın ister erkek, köpekler her iki tarafla da bağ kurabilir ve bu bağın yararı karşılıklı olarak görülebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.