Hangi Köpek Cinsi En Güçlü Patilere Sahiptir?

Vücudun bu kısımları köpeğin ağırlığını destekliyor olsa da en büyük köpek cinsi en güçlü pençelere sahip değildir. 
Hangi Köpek Cinsi En Güçlü Patilere Sahiptir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Söz konusu köpek anatomisi olduğunda, hangi köpek cinsi olursa olsun veterinerler genellikle patilerini kontrol ederler. Patiler köpeğin ağırlığını desteklerler ve köpeğin normal gelişiminden sorumludurlar. Bu sizi şaşırtabilir ama en güçlü bacakları olan köpekler illa en büyük köpekler olacak diye bir kural yoktur.

Morfolojiye göre köpekler üç tipe ayrılabilirler. Zayıf ve uzun (ektomorfik), çok yağlı (endomorfik) ve kaslılar (mezomorfik). Genel olarak en güçlü patilere sahip köpekler son kategoride bulunurlar.

Köpek patileri

Bir köpeğin patileri, pençe, ped, el tarağı kemiği, el bileği kemiği ve mahmuzdan oluşur. Köpeğin tüm ağırlığı patileri tarafından desteklenir. Kemiğin ve el tarağı kemiğinin işlevi adımlarının etkisini en aza indirgemektir. Ancak el bileği kemiği kaygan zeminlerde fren görevi görür. 

Köpeğin bacaklarının arka ve ön kısımlardaki yapısı birbirinden farklıdır. Çoğu zaman ön bacaklara kedi ayağı denir çünkü kedilerin ayaklarını andırırlar. Öte yandan arka bacaklara ise tavşan bacakları denir çünkü onlar da o türün bacaklarına benzer.

Köpekler bacakları aracılığıyla terlerler ve yerdeki sıcaklığa rağmen serin kalırlar. Hatta kemiklerde köpeğin iç vücut sıcaklığını izole eden bir yağ katmanı bile vardır. Bu özellikleri sayesinde köpekler en soğuk iklimlerde bile üşümezler. Köpek strese girdiğinde veya öfkelendiğinde de terleme oluşur. 

köpek pati eller

En güçlü patilere sahip olan 6 köpek cinsi

1.Newfoundland. Büyük ve güçlü köpekler denince akla gelen ilk köpek cinslerinden biri Newfoundland’dir. Bu köpek cinsine yaygın olarak daha soğuk iklimlerde rastlanır. Bu nedenle güçlü patileri olması sürpriz değildir. Patilerinin şekli ve düzeni onları harika yüzücüler yapar.

2.Saint Bernard. Büyük olmasının yanında Saint Bernardlar güçlü köpeklerdir. Patileri genellikle kalın ve güçlüdür. Bu sayede kış mevsiminde karda yürürken sorun yaşamazlar. Yükseklikleri 90 santimetreyi bulabilir.

3.Danua. Danuaların ağırlığı 100 kiloya kadar çıkabilir ve boyları iki metreyi aşabilir. Boyutlarını desteklemek için çok güçlü patilere ihtiyaçları vardır. Ayrıca çok kaslı bir köpek cinsidir. Patileri genellikle geniştir ve yollarda büyük ayak izleri bırakır.

4.Bulmastif. Bu cins Danua kadar uzun olmasa da ağırlığı Danualarla aynıdır. Bu nedenle patileri de oldukça benzerdir. Bulmastif İngiliz kökenlidir ve İngiliz Mastifi ile Buldog cinsinin karışımıdır. Bu kombinasyon oldukça kaslı bir köpek yaratır.

5.Rhodesian Ridgeback. Güney Afrika kökenli bu köpek güçlü ve kaslı bir çerçeveye sahiptir. Çevik ve hızlı olmasıyla tanınır. Yani avcı köpektir . Ön bacakları genellikle çok güçlüdür ve onlara yarışmak için gereken hız desteğini iyi bir şekilde verir.

6. Base. Görünüşleri ve yapıları daha büyük cinslere benzemese de Base cinsi köpeklerin güçlü patileri vardır. Sağlam ve kompakt görünüşleri küçük patilerini çok fazla güç yaratmaları için zorlar.

köpek pati el

Köpeğinizin patilerine nasıl bakmalısınız?

  • Öncelikle hijyen önemlidir. Yere doğrudan bastıkları için köpeklerin patileri mantar veya enfeksiyon kapmaya meyillidir. Her hafta patilerini temizlemek iyi bir alışkanlıktır.
  • Tırnaklarını kısa tutun. Yürürken mantar, tırnaklarına da yayılabilir. Bunu tırnaklarını kısa tutarak önleyebilirsiniz.
  • Patilerini nemli tutun. Böylece kuruluk nedeniyle kesikler oluşmaz. Ayrıca çok fazla bastırmadığınız sürece pati masajı yapmanız da köpeğinizin hoşuna gidecektir.
  • Sıcaklık değişimlerini gözlemleyin. Çok sıcak bir kaldırım köpeğinizin patilerinin yanmasına yol açabilir. Bu yüzden onları sabah erken saatlerde veya öğleden sonra yürüyüşe çıkarmak daha iyidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.