Amazon 10 Yıla Köpeklerle Konuşabileceğimizi Söylüyor

4 Nisan 2021
Köpeğinizle konuşmaktan daha güzel bir şey hayal edebiliyor musunuz?

Son yıllarda köpeklerle ilgili yeni icatlar ortaya çıktı. Ama muhtemelen bugün bahsedeceğimiz icadı henüz duymadınız. Amazon teknolojideki gelişmelerle birlikte on yıl içerisinde köpeklere konuşabileceğimizi söylüyor. Buna inanabiliyor musunuz?

Söz konusu fikir köpeklerle konuşabilmek olduğunda bu konuya şüpheci yaklaşan birçok insan var. Ama işin aslı şu ki, bu durumun yakın gelecekte bir gerçeklik olabileceğine dair kanıtlar var. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeklerle konuşmak gerçekten mümkün olabilir mi?

“Havlama tercümanı” denilen şeyi çoktan duymuş olabilirsiniz ama bu bahsettiğimiz şey bunun da ötesinde. Konu üzerine yapılan çalışmalara göre köpeğinizin havlamalarını sadece tercüme etmekle kalmayan bir makine yaratmak mümkün. Bunun da ötesine gidip gerçekten anlaşılabilecek bir cümle kurabilecek bir makine.

Köpeğinizle konuşabilmenin ne kadar eğlenceli olabileceğini bir düşünsenize! Bunun mümkün olmadığını düşünen şüpheci insanlara rağmen eğlenmenin yanı sıra tüylü dostlarımızla aramızdaki ilişkide büyük bir sıçrama olurdu.

Havlayan küçük bir köpek

Öte yandan bu konu üzerinde yapılan, şu an devam eden birçok araştırma var. Bilim insanları bunlara dayanarak köpeklerle on yıl içerisinde konuşmaya başlayabileceğimiz konusunda oldukça eminler.

Ama yine de köpek havlamalarının insan diline çevrilemeyeceğini düşünen birçok insan hala mevcut.

İlk gruptaki insanların olmasını isterdik ama gerçek şu ki bunu görmek için beklemek zorundayız.

Durun, peki ya kediler?

Bu bir yapay zeka programı olsa da şu an araştırmacılar özel olarak köpekler üzerine odaklanmakta. Henüz kediler ya da diğer hayvanlarda çalışabilecek bir durumda değil. Hatta bilim insanları kedilerin aslında köpekler kadar gelişmiş bir dile sahip olmadığını düşünüyor.

Bununla beraber piyasada birkaç kedi tercümanı da yok değil. Miyavlamaları cümlelere çeviriyor olmasalar da kedinizin her an ne istediğini bilebiliyorlar!

Bazıları siz olmak üzere birçok insanın bu duruma muhtemelen şüpheci yaklaştığını biliyoruz ama teknoloji ve bilimdeki tüm bu gelişmelerin, evcil hayvanlarımızla konuşmamızı sağlayacak bir icat yapacaklarından eminiz!

Hayvanlarla ilgili olan diğer yenilikçi icatlar

Köpeklerle ilgili olan birçok icat var. Bu icatlar köpeğin yaşam kalitesini artırıyor ya da köpek sahibi olarak size yardım ediyor olabilir. İşte bu icatlardan yalnızca birkaçı:

  • Inupathy: Bu size köpeğinizin nasıl hissettiğini anlama kabiliyeti veren bir tehçizat-tasma. İnsanlar olarak birbirimizin nasıl hissettiğini bilmek bizim için kolay bir şeydir çünkü bu konular hakkında konuşabiliriz. Peki köpeğimizin nasıl hissettiğini nasıl anlayabiliriz. İşte bu yeni icat köpeğin nabzını duygulara tercüme ederek size bir fikir verebilir!
  • Köpekler için akıllı telefon. Bu da bir tasmaya benzer. Ama bu icat köpeğinizin tam olarak nerede olduğunu ve her an ne yaptığını size söyler. Bu icatla aynı zamanda köpeğinizi basit bir telefon aramasıyla yanınıza gelecek şekilde eğitebilirsiniz.
  • No More Woof: Bu köpeğinizin kafasına takacağı bir icattır ve onun zihnindeki elektriksel aktiviteyi ölçer. Ürün açıklamasında yazana göre, bu sinyaller aktiviteyi insan diline tercüme eden bir arayüzden geçer. Yazının başında konuştuğumuz icat kadar yenilikçi ve isabetli olmasa da oldukça faydalı bir aygıta benziyor.

Köpeklerle ilgili diğer icatlar

  • Posting Tail: Bu aygıt köpeğinizin mutluluğunu ölçmenizi sağlar. Kuyruk hareketlerini tespit eden bir sensörü vardır ve sonra da bunu bir mutluluk derecesine tercüme eder. Aynı zamanda köpeğinizin tüm mutlu anlarını kaydeden bir kamerası vardır ki bunları kolayca sosyal medyada paylaşabilesiniz.
  • Oyun konsolu. Eğer köpeğiniz evde çok fazla tek başına zaman geçiriyorsa nasıl olduğu ve sıkılıp sıkılmadığı konusunda endişelenebilirsiniz. Artık patileriyle etkinleştirebilecekleri bir oyun konsolu var! Konsolun içerisinde köpeğiniz patisiyle doğru şekilde yanan butonlara bastıklarında açılan ve içinde mama bulunan ufak bir kısım var.

Piyasada yeni icat eksikliği yok. Umarız ki gelmeye devam ederler çünkü köpeklerimizin daha mutlu olmasına ve onları daha iyi anlamamıza gerçekten yardım edebilirler. Amazon köpek tercümanlarını ve bunlarla beraber gelen faydaları teşvik eden ne bir ilk ne de son olacak.

Sadece son bir sorumuz var: Köpeğinizle konuşmaktan daha güzel bir şey hayal edebiliyor musunuz?