Köpek İle İnsan Arasındaki Dostluğun Sırları

İnsanların en iyi dostunun köpekler olduğunu herkes duymuştur. Peki neden böyle söylediklerini biliyor musunuz? Bugün size insan ve köpek arasındaki gerçek dostluğu anlatacağız.
Köpek İle İnsan Arasındaki Dostluğun Sırları

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2020

Dünyanın her köşesindeki araştırmacılar köpek ile insan arasındaki yakın dostluğun tam olarak ne zaman başladığını araştırdı. Köpeklerin insanlar tarafından evcilleştirilen ilk hayvan olduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, insanlığın vahşi bir kurdu, hoş ve arkadaş canlısı bir hayvana dönüştürmeyi nasıl başardığını tam olarak bilmiyoruz.

İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi’ndeki Gregor Larson’a göre bu durum uzmanların bu zamana kadar hala kafasını karıştıran bir  şifre. Belirli bir olay üzerine gerçekleşmedi, bunun yerine yıllar süren nesilsel bir değişimdi. Bu, basit bir işlem değildi demek. Köpekler bir gecede insanların en iyi dostu haline gelmedi.

Ortaya atılan son teori, vahşi kurtların evcilleştirilmesinin en geç iki bin yıl önce Asya’da gerçekleştiğini belirtiyor. Bu sonuca ulaşmak için uzmanlar köpek fosillerini analiz etti ve bunları modern DNA örnekleriyle karşılaştırdı. Bu dönem, hayvanların insanlarla daha çok sosyalleşmeye “başladığı” dönem olsa da ilk başta evcil hayvan olarak değil işlere yardım etmek için kullanılıyorlardı. 

Köpek ile insan arasındaki dostluğun sırları

Japonya, Azabu Üniversite’sinde gerçekleştirilen bir araştırma köpek ile insan arasındaki dostluğun hikayesini anlatıyor. İki tarafın da birbirini gördüğünde tetiklenen hormonlara sahip olduğunu açıklıyor. Bu hormon, çocuklarımızı ve ebeveynlerimizi gördüğümüzde salgıladığımız hormonlarla aynı.

Köpeklerle yarım saat oynayan 30 insan üzerinde çalıştıktan sonra, deney hem köpeklerin hem de sahiplerinin oksitosin hormonu seviyelerinde artış olduğunu gösterdi. Bu, anne ve bebek birkaç dakika birbirine baktığında salgılandığı kadar doğum ve emzirme sırasında da salgılanan hormondur.

Aynı araştırmayı insanlar ve kurtlar arasında yaptıklarında, kurtlar gözlerini çevirdi ve iki tarafın da oksitosin seviyesinde bir yükseliş gözlemlenmedi. Sonuç olarak, uzmanlar köpekler ve insanlar arasındaki uzun süreli beraberliğin iki tarafta da hormonsal bir gelişim sağladığı şeklinde sonuca vardılar. Bu sebepten dolayı, köpekler sahiplerine oldukça sadıklardır ve onları kayıtsız şartsız severler. 

Bu hormon bizi mutlu eder ve sosyal yaşamımızda büyük bir rol oynar. Onsuz kimse fedakar, sevecen ve güvenilir olamazdı. İşte bu yüzden uzmanlar köpeklerin vücudunda insanlarınkinden daha fazla oksitosin olduğuna inanıyor.

Bu buluş aynı zamanda bizi köpeklerin otizm tedavisinde çok faydalı olabilecekleri fikrine yöneltti. Aynı zamanda travma sonrası stresinden muzdarip olan insanlar için de yardımcı olurlar. Buna ek olarak, köpekler yalnızlık, depresyon ve diğer psikolojik rahatsızlıklar için en iyi tedavi olabilir.

Köpek ve insan arasındaki yaşam

Ailesi ve köpek

Tamamen hayvanlara adanmış Animal Planet adında bir kablo kanalı vardır. Son zamanlarda bazı insanların sahip oldukları en önemli ilişkilerin hikayelerini anlatan bir seri yayınladı: insanların köpekleri ile ilişkisi. Bu yapım köpeklerin toplumun gelişimine (avcıdan çiftçiye uzanarak) ve insanların kişisel hayatına nasıl katkıda bulunduğunu açıklayan bazı gerçekleri gösterecek.

Köpeğimizin sadakati, sevecenliği ve etkileşimi şüphesiz onları bizim en iyi dostumuz yaptı. Bununla birlikte, bu hayvanlar her zaman bugün oldukları kadar dost canlısı değillerdi. Hikaye vahşi kurtlar varken başladı. Sonrasında, yavaş yavaş, güven ve dostlukla dolu insanlarla bir arkadaşlık kurdular. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.