Dünyanın En Uzun Boylu Köpeği

Köpekler inanılmaz rekorlar kırıyor. Her boydan ve şekilden olan ırklar çeşitli yetenekler ve özelliklerden dolayı rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır.
Dünyanın En Uzun Boylu Köpeği

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2020

1.21 boylarında olan Danua ırkından olan Major, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en uzun boylu köpeği ilan edilmeyi beklemektedir.

Aslında sıcacık bir kalbe sahip olan bu devasa köpekleri bu alanda yenmek zaten neredeyse imkansız. Önceki rekor yine hayatını kaybetmiş olan Danua ırkı Zeus ve George isimli köpeklere aitti.

Dünyanın en uzun boylu köpeği Major

Major, Birleşmiş Krallıklar’a bağlı olan Güney Galler’deki Penmaen’de yaşamaktadır. Major, aynı ırktaki başka iki köpekle rekabet etmektedir: Güney Essex’teki Freddy ve ABD’deki Nevada eyaletinde yaşayan Rocco.

Major’ın, rakiplerinden bir iki santim uzun olduğu ve büyük olasılıkla yakın zamanda Guinness Rekorlar Kitabı’na gireceği ön görülmektedir.

uzun boylu köpek

Kafadan kuyruğa kadar 2 m uzunlukta olan hayvan, özellikle onun için yapılmış battal boy yatakta uyumaktadır. Diyeti tavuk ve biraz pirinçten oluşmaktadır.

4 yaşına basacak bu güzel Danua’nın sahipleri Brian ve Julie Williams’dır. Büyük boyu hem insanlar hem de hayvanlar için korkutucu gelse de, Major’ın bir sineği bile öldüremeyecek kadar nazik olduğunu belirtmektedirler.

Dünyanın en büyük köpekleri rekorunu en çok kıran köpek ırkı Danua’dır. Major, resmi olarak bu rekora sahip olmayı beklemektedir. Zeus ve Dev George da bu rekoru kırmıştı.

Guinness’e girmeyi başarabilen başka bir dev, Zeus

Şu anda, Guinness resmi olarak Major’ı ilan etmediği sürece, dünyanın en uzun boylu köpeği unvanını Danua ırkı Zeus taşımaktadır. Zeus 2014 yılında, 6. yaş gününden birkaç gün önce hayatını kaybetmiştir.

1 metre uzunluğunda ve 1.9 boyunda olan bu koca adam, Michigan’da yaşıyor ve o da ekstra büyük bir yatakta uyuyordu. 

Buna ek olarak, Zeus yerli halk için de bir nevi ünlüydü. Terapi köpeği olarak hastanelere ve okullara ziyaretler gerçekleştirirdi. Çocukları ve hastaları neşelendirmeyi çok severdi.

2010 – 2012 yılları arasındaki en uzun boylu köpek George

2012 yılında Zeus, Arizona eyaletindeki Tucson kentinde yaşayan başka bir Danua olan Dev George’un rekorunu kırmıştır.

Dev George’un boyu 1 metre ve uzunluğu 2.10 m’den yüksekti. Guinness Rekorlar Kitabı’na 2010 yılında girmiştir.

Ayrıca sahibi tarafından kaleme alınan “Dev George: Dünyanın En Uzun Köpeğiyle Yaşamak” adlı kitabı da George’un ününü arttırmıştır. Buna ek olarak, bazı TV showlarına (Oprah gibi) konuk olarak katılmıştır. Ayrıca kendine ait bir internet sitesi, Facebook profili ve Twitter hesabı da bulunmaktaydı.

Bu güzel dev, 2013 yılında neredeyse sekiz yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Dev George

Danuaların uzun bir hayat sürmediklerini biliyoruz. Ne yazık ki bu durum tüm büyük boylu ırklar için geçerlidir. Daha küçük boylu köpeklerin yaşam ortalamaları daha uzun olur.

Bu rekor kıran devlerin ise, büyük boyutlarının kaynağını anlamak mümkün olmamıştır. Bazı insanlar nadir görülen bir insan hastalığı olan akromegaliye benzer bir hastalıktan kaynaklandığına inanmaktadırlar.

Peki, rekor kırıp kırmamak köpeklerin umurunda mı? Muhtemelen değildir. Ancak bu köpeklerin sahipleri, dostlarını çok sevmekte ve onlara en iyi imkanları sunmak istemektedir. Şüphesiz, bütün köpeklerin isteyebileceği en önemli ödül de tam olarak budur.

Fotoğrafların kaynağı: muy.clarin.com, i4.mirror.co.uk ve Giant George Facebook hesabı.

İlginizi çekebilir ...
Danua: Soylu Bir Cins Dev Köpek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Danua: Soylu Bir Cins Dev Köpek

Danua, etrafındakiler tarafından farkedilmemesi mümkün olmayan bir köpek cinsi. Çünkü bu güzel dev cins, gezegendeki en büyük köpeklerden biri.