En Kısa Ömürlü Hayvanlar Hangileridir?

En Kısa Ömürlü Hayvanlar Hangileridir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı hayvanlar metabolizma, iklim koşulları, vücut ve beyinleri arasındaki orantı ve diğer bilinmeyen faktörlerde yaşanan değişikliklerden dolayı 150 yıldan daha uzun bir süre yaşayabilir. Bununla birlikte, bazılarının ömrü ise sadece birkaç saat sürebilir. En kısa ömürlü hayvanlar hangileridir? Öğrenmek için okumaya devam edin!

En kısa ömürlü hayvanlar: Memeliler

En kısa ömürlü hayvanlarla ilgili hazırladığımız bu yazıda, incelememize bizim de içinde bulunduğumuz bir sınıf olan memeliler sınıfı ile başlamak istedik. Gelin bu hayvanların hangileri olduğuna birlikte göz atalım:

1. En kısa ömürlü hayvanlar: Fareler

en kısa ömürlü hayvanlar

Memelilerden bahsedecek olursak, fareler ortalama dört yıllık bir ömre sahip oldukları için en kısa ömürlü hayvan olma ödülünü kazanır. İnsandan sonra yeryüzünde en çok üreyen ikinci hayvan olarak kabul edilirler.

Bir fare, başından arka ayak parmağına kadar 6.5 ila 9 cm uzunluğa ulaşır. Kuyruğunun uzunluğu 7 ila 10 cm arasındadır ve ağırlıkları 12 ila 30 gram arasında değişkenlik gösterir.

2. Evcil tavşan

İkinci en kısa ömre sahip memeli, 8 ila 12 yıl arası yaşayan evcil tavşanlardır ve bu hayvanların başlıca ölüm nedenleri kanser ve biriken vücut yağlarıdır.

Bu makaleye de mutlaka göz atın: Köpeklerin Ortalama Ömürleri Ne Kadardır?

3. En kısa ömürlü hayvanlar: Köpek

az yaşayan hayvanlar köpek

Üç numarada ise bizler için oldukça popüler ve çok sevdiğimiz bir hayvan olan köpek vardır. Kurtların bu torunları 10 ila 13 yıl arasında ortalama bir ömre sahiptir. Ancak, bu ortalama, farklı cinslere göre değişkenlik gösterir.

Ortalama ömrü en az olan köpek cinsi 7 yıla kadar yaşayan Bulldog’tur. Ortalama 13 yıl ömrüyle, en uzun yaşayan köpek cinsleri arasında ise Alman çoban köpekleri, Labradorlar ve Golden Retriever’ler bulunur.

4. Sincap

sincap kısa süre yaşayan hayvanlar

Memeliler arasında dördüncü en kısa yaşam süresi olan hayvan dostumuz sincaptır. Ortalama 12 yıllık bir ömrü olan bu memeli, günde ortalama 15 saat uyur ve fındık, tohum, ot, böcek ve solucan yer.

5. Kurt

en kısa yaşayan hayvanlar kurt

Köpeklerin çok yakın bir akrabası olan kurtlar, beşinci en kısa yaşam beklentisine sahip memelilerdir. Yaklaşık 16 yıl yaşarlar ve köpeklerden daha gelişmiş bir koku alma duyusuna, çevikliğe ve güce sahiptirler. Kurtlar en zeki hayvanlardan biridir ve avlarını sürünün geri kalanıyla paylaşırlar.

En kısa ömürlü hayvanlar sadece memeliler midir?

Böcekler omurgasız hayvanlar sınıfındadır ve gezegendeki en çeşitli hayvan grubunun bir parçasıdır. En büyük tür olmasının yanı sıra, dünyadaki en kısa ömre sahip hayvanlar da onlardır.

Mayıs sinekleri

Ephemeroptera sınıfına ait Mayıs sinekleri (ya da birgün sinekleri) gezegendeki en yaşlı hayvanlardan biri olmasına rağmen, en kısa ömrü olan varlıktır. Kısa ömürlü hayvan olarak da bilinir ve ortalama yaşam beklentisi en düşük olan hayvandır.

Yusufçuklar ve kız böcekleri ile aynı türdendir; larvadan böceklere dönüşürler ve dişiler 24 saatlik bir sürede binlerce yumurta bırakabilirler. En fazla 24 saatlik bir yaşam ömrüne sahip 2.500 civarında kısa ömürlü hayvan vardır, ancak bunlardan bazıları yalnızca beş dakika kadar yaşar.

Yapılan birkaç çalışmadan sonra, bu hayvanların dünyada geçirdikleri bu kısa sürenin yalnızca çiftleşme amacı taşıdığı tespit edildi. Bu küçük zaman dilimi boyunca, erkekler ve dişiler uçarken çiftleşirler; dişi yumurtaları suya bırakır ve ikisi de ölür.

Karnı kıllı solucanlar

İkinci en kısa ömre sahip olan böcek, Gastrotricha; yani karnı kıllı solucanlardır. Bu böcek deniz ekosisteminin dibinde yaşar. Doğar, üç ya da dört günde gelişir ve ölür; çünkü bu süre, üremesine izin veren cinsel olgunluğa erişme zamanıdır.

Karıncalar ve sinekler, çok kısa bir yaşam döngüsü

karınca sürüsü

Karıncalar çok yaygındır ve aynı zamanda en kısa ömrü olan böceklerden biridir; öyle ki, bu canlılar ortalama sadece üç hafta yaşarlar. 10.000’den fazla karınca türü vardır.

Kraliçe, kolonisi tarafından çer çöp ile inşa edilen devasa saraylarına yerleştirilmiştir. Kraliçe, kolonisinin hayatta kalmasını sağlamak için hayatını yumurta bırakarak geçirecektir.  

Dişi işçi karıncaların işlevi yiyecek toplamak, karınca yuvasının korunmasını sağlamak ve genç karıncalara bakmaktır. Bununla birlikte, doğumdan itibaren, erkek karıncaların işlevi kraliçe ile üremektir. Bu görevi tamamladıklarında ise ölürler.

Son olarak, en kısa dördüncü yaşam süresi olan türler sineklerdir. 15 ila 30 gün arasında yaşarlar, bu da dişi sineğin 1.000 yumurta bırakmasına yetecek kadar zamanı olduğu anlamına gelir. Bu türün evinizde olması can sıkıcı olsa da, yaşam döngüsü aslında çok kısadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.