Dünyanın En Yaşlı Köpeği Öldü

Küçük tüylü dostlarımızın daima yanımızda olmalarını istesek de, köpeklerin ömrünün en fazla 15 yıl olduğu da bir gerçek.
Dünyanın En Yaşlı Köpeği Öldü

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2018

Her ne kadar kaliteli bir yaşam, hem insanların hem de hayvanların ömrünü uzatsa da, örneğin, bir köpeğin 20 yıldan fazla yaşaması şaşırtıcı bir haberdir. Daha da şaşırtıcı olan haber ise, 30 yaşındaki dünyanın en yaşlı köpeği artık aramızda değil.

Uzun bir yaşam süren Maggie ile tanışın

Bir Avusturalya Kelpie’si olan Maggie, Avusturalya’daki Woolsthrope adlı küçük bir şehirde, hayatlarını süt sanayiisine adamış çiftçi bir ailenin köpeğiydi.  Yaşından dolayı bazı görme ve duyma problemleri yaşasa da, ölümünden iki gün öncesine kadar oldukça hareketliydi. Hâlâ yürüyor ve çiftlikte diğer kedilere havlama görevini başarıyla yerine getiriyordu.

Sahibi Brian McLaren’ın dediğine göre, Maggie’nin ölümü sepetinde uyurken gerçekleşmiş. Sahibi üzülmesine rağmen, ölümünün bu şekilde olmasını daha travmatik bir şekilde olmasına tercih ettiğini söylüyor. McLaren ayrıca, Maggie’nin dünyanın en yaşlı hayvanı olarak sayılmasına rağmen, ortada bununla ilgili bir belgenin olmadığını da belirtiyor. Ancak, Maggie’nin yavru olarak hayatlarına girdiği zaman, 34 yaşındaki oğlu Liam’ın o zamanlar 4 yaşında olduğunu net bir şekilde hatırlıyor.

Belgenin eksiliğinden dolayı Guinness Dünya Rekorları’na giremese de, 30 yaşında ölen Maggie dünyanın en yaşlı köpeği olarak sayılıyor. 

Neden Maggie resmi olarak dünyanın en yaşlı köpeği olarak sayılamıyor?

yaşlı köpek ve kedi

McLaren Maggie’nin yaşını kanıtlayan belgeyi kaybettiğinden dolayı, Guinness Dünya Rekorları’na göre şuanda dünyanın en yaşlı köpeği ünvanını Maggie’nin yurttaşı Bluey taşıyor.

Avusturalya Sığır çoban köpeği olan  Bluey, 1939 yılında öldüğünde 29 yaşındaydı. Söylenenlere göre, 20 yıldan fazladır koyun sürülerine eşlik ediyormuş.

Guinness’te ayrıca 26 yıl 9 ay yaşayan Japon köpeği Pusuke’nin kaydı da bulunmakta. 2011’de ölmeden önce, Pusuke’nin iştahı yerindeymiş ve her zamanki günlük yürüyüşüne çıkmış. 2008’de, yaşına rağmen, araba kazası geçirdikten sonra girdiği ameliyattan bile başarıyla kurtulmuş

Avusturalya Kelpie’lerinin Karakteristik Özellikleri

Maggie’nin ne tür bir köpek olduğuna dair az çok bir şey öğrendiğinize göre, Avusturalya’daki çoban köpeklerinin bazı karakteristik özelliklerinden bahsedeceğiz. 

  • Kiloları 15 ve 22 arasında değişiyor.
  • Boyları yaklaşık 43 ve 55 cm arasında.
  • Çift katlı kürkleri siyah, kızıl, mavimsi ya da turuncumsu kahverengi olabilir.
  • Kişilik özellikleri arkadaş canlısı ve kolay eğitilebilir olmasıdır. 
  • Çok enerjik ve her zaman tetiktedirler.
  • Zeki ve çalışkandırlar. 

Çoban köpekliğinin yanı sıra, bu köpekler genellikle arama kurtarmada, rehberlikte ve narkotikte de kullanılırlar.

Geçen yılları hesaplamadan köpeğinize iyi bir hayat sağlayın

Evcil hayvanlarımıza bağlandığımız ve onları ailenin bir üyesi olarak gördüğümüz bir gerçek. Onların hiç ölmemesini ne kadar çok istesek de, asıl önemli olan onlara verdiğimiz ve karşılığında gördüğümüz sevgidir. Bizimle geçirdikleri yılların sayısı bunların yanında önemini yitirir.

Hayatlarının son anına kadar iyi bir yaşam süren köpeklerin hikayelerini okumak rahatlatıcıdır. Uyurken huzurlu bir şekilde bu dünyadan göçerler.

Onların huzur içinde gittiklerini bilmek de güzeldir. Onlara elimizden geldiğince en iyi ve en mutlu hayatı verdiğimizi bilmek vicdanımızı rahatlatır.

Maggie’nin daha fazla fotoğrafına ulaşmak isterseniz, bu videoya göz atabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.