Yeni Teknolojiler Sayesinde Yeniden Yürüyen Kedicik Cassidy ile Tanışın

8 Haziran 2021
Bu yazıda, yeni teknolojiler sayesinde yeniden yürüyebilen kedicik Cassidy hakkında her şeyi öğrenin. Şaşırmak için okuyun!

Langley’deki güzel bir ormanın inanılmaz bir azim ve hayatta kalma hikayesine sahne olacağını kim bilebilirdi! Bu sefer hikayenin yıldızı bir insan değil, muazzam bir yaşama iradesi olan küçük bir kedi. Adı Cassidy ve hikayesi milyonlarca insanı etkiledi. Yeni teknolojiler Cassidy üzerinde mucizeler yarattı.

Bir kedi yavrusu olan Cassidy, dünyanın en soğuk ülkelerinden biri olan Kanada’nın batısında, British Columbia’da bulunan bir ormanda doğdu. Bu kedinin, bölgenin diğer evsiz kedileri gibi doğduğuna inanılıyor. Ancak ciddi bir enfeksiyon nedeniyle iki arka ayağını kaybetti.

Bir kedi yavrusunun soğuk bir ormanda iki arka ayağı olmadan hayatta kalma şansı neredeyse sıfırdı. Ancak yavru kedi Cassidy, tüm beklentilerin ötesinde, bir insan tarafından kurtarılana kadar dokuz hafta hayatta kalmayı başardı.

Bu, hem hayvanseverleri hem de sosyal medya kullanıcılarını etkileyen güzel bir hikayenin sadece başlangıcıydı.

Yeni teknolojiler hayat kurtarıyor

Bu yavru kedinin iki arka ayağının olmaması, beslenmek için avlanmasına engel oldu.

Cassidy kolay bir hedefti ve saklanmak, kaçmak veya kendini savunmak için en ufak bir şansı yoktu.

Dört bacağı olmasına ve kaçmak için ne yapılması gerektiğini bilmek için gerekli deneyime sahip olmalarına rağmen çok sayıda hayvan av köpekleri tarafından öldürülür. Neyse ki Cassidy, hiç talihsiz bir karşılaşma yaşamadı. Ve eğer olduysa da, kendini korumayı başardı.

Gerçekten şaşırtıcı olan şey, Cassidy bulunduğunda hareket bile edememiş olmasıdır. Ölüme yakın olmasına ve yetersiz beslenmesine rağmen hayatta kalmayı başardı.

Sonra ne oldu

TinyKittens Society adlı hayır kurumu haberi duyar duymaz, başıboş kediye bakmaya karar verdi. Bu Kanadalı hayır kurumu evsiz kedileri kurtarıyor. Türlerin aşırı popülasyonunu önlemek için bir barınakları ve ayrıca kısır kedileri var.

Kurtarılan yavru kedi TinyKittens’a ulaştığında zar zor bir kilo ağırlığındaydı ve sağlığı çok kötüydü.

Böylece TinyKittens’in kurucusu Shelly Roche, sosyal ağlar aracılığıyla yardım istemeye başladı. İsteği oldukça sıra dışıydı: Bu küçük kedinin diğer herhangi bir kedi gibi hareket etmesini sağlayacak bir cihaz inşa etmeye yardım etmek.

Shelly, küçük kedi için bir askı veya tekerlekli sandalye yapmak için Facebook üzerinden yardım istedi. Cevap da en beklenmedik yerden geldi.

Merak kediyi bu sefer öldürmedi

Isaiah Walker ve Josh Messmer, Shelly’nin çağrısına yanıt verdi. Onlar bilim adamı ya da aktivist değil, British Columbia lisesinin 12. sınıfında olan 17 yaşındaki iki genç.

Shelly ile iletişime geçtiler ve küçük Cassidy’nin mobilite sorununu çözmek için uygun bir tasarım üzerinde çalışmaya başladılar. Bir bilgisayar, yeni teknolojiler, bir 3D yazıcı ve ustalığın yardımıyla Cassidy için mükemmel olacak tekerlekli bir prototip oluşturdular.

Bazı ayarlamalar yaptıktan sonra cihazı tamamladılar. Şimdi sadece şanslı kediyi kendi başına yürümesi için eğitmeleri gerekiyordu. İlk başta kolay olmasa da, pratik ve bol egzersizle Cassidy ön bacaklarını güçlendirmeyi başardı.

Evcil hayvanlara yardım etmek için teknolojiyi kullanmak

Birçok teknolojik icat evcil hayvanlarımıza fayda sağlıyor. Gerçekten göze çarpan bir tanesi, evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarının nabzını, solunumunu ve olası hastalıklarını izlemesine olanak tanıyan akıllı bir kolyedir. Buradaki fikir, veteriner hekimlerin herhangi bir acil duruma zamanında müdahale edebilmek için bu aracı kullanarak uzun mesafeli kontroller yapabilmeleridir.

İnsanlar ayrıca otomatik yem dağıtıcıları ve hatta havlama çevirmenlerinin yanı sıra konum belirleyici kolyeler de yarattılar. Ayrıca birçok kişi evcil hayvanlar ve evcil hayvan sahipleri için faydalı uygulamalar yapmıştır.

Ve bu sadece başlangıç! Yapay zekanın yeni teknolojilerdeki gelişiminin yakın gelecekte köpek ve kedileri eğitmek ve onlara eşlik etmek için kullanılması bekleniyor.

Hayvanseverler bu yeni teknolojileri benimsiyor ve evcil hayvanlarının hayatlarını iyileştirdikleri için mutlular.

Ana resim kaynağı: www.lasexta.com