Ünlü Kedi Maro ve Instagram Hesabı

Araştırmaya göre, üzgün olduğumuzda sevimli evcil hayvanların Instagram hesaplarına giriyoruz. Çünkü sevimli canlılara bakmak "baby schema" (bebekleri hatırlatan her şeyin içimizdeki koruma güdüsünü tetiklemesi) etkisini harekete geçiriyor.
Ünlü Kedi Maro ve Instagram Hesabı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Youtube videoları çekerek ya da Instagram’a fotoğraflar yükleyerek ünlü olan insanlar bulunmaktadır. Kedi Maro ve sahibi için de aynı durum geçerlidir. Kısacası, Maro’nun sevimli fotoğrafları birkaç yıl önce sosyal medyada fırtına gibi esmiştir.

Bazı evcil hayvan sahipleri hayvanlarını insanlaştırmayı ilke edinmiştir. Bu örnekte ise Maro bu olayı bir tık üst seviyeye taşımıştır. Popüler fotoğraflarında çeşitli Japon kişiliklerini ve zanaatlarını somutlaştırabilen bir kedi gibi pozlar vermiştir.

Instagram hesabının başarısı toplamda 116 bin takipçi kazandırmıştır. Bu, bir kedi ya da internetteki herhangi bir kullanıcı için oldukça yüksek bir rakam anlamına gelmektedir.

Sosyal ağlardaki kedigiller: kedi Maro

Her şey, Maro’nun sahibinin yakın arkadaşı olan Rie Matsui’nin önerisiyle başlamıştır. Genç adama göre, kedi “kawaii” olarak tanımlanmaktadır; Japonların “tatlı” ya da “sevimli” şeyleri tanımlarken kullandıkları bir sıfat.

Bu açıklama Matsui’ye, Maro’nun model olacağı bir fotoğrafik cosplay projesini hayata geçirmesi için ilham olmuştur. Zaten profesyonel bir fotoğrafçı olduğu için ihtiyaç duyduğu tüm donanımlara sahipti. Ek olarak, memleketinin kültürünü sergilemeye de pek düşkündü.

İşte, takipçileri tarafından “cosplay kedi” olarak adlandırılan Japon tekirin hikayesi 2015 yılında böyle başlamıştır. Basit bir iltifat olarak başlayan şey sosyal ağlarda viral bir şeye dönüşmüştür.

Japon geleneğini yüceltmek

poz veren kedi maro

Maro, muhtemelen dünyadaki en ünlü Japon kedisidir. İlk başlarda, sahibi insanların dikkatini çekecek hemen her türden kıyafetler giydirmiştir. Daha sonrasında, zamanla Matsui evcil hayvanı aracılığıyla Japon kıyafetlerinin geleneksel elementlerini yansıtmaya odaklanmıştır.

Bugünlerde onu işçi, suşi şefi veya taşralı olarak görebiliriz. Onu çarpıcı yapan noktalardan birisi ise, hem kadın hem de erkek kılığında harika görünmesidir. Etkileyici fotoğraflarına kesinlikle komik bir unsur katmaktadır.

@Rinne172 hesabı sadece kostümlerden ibaret değildir. Hatta, kedi Maro neredeyse her zaman Japon mutfağı yemekleriyle çevrilidir. Matsui’nin fotoğraflarına sanatsal bir değer katan mutfak eşyaları, sofra takımları ve diğer birçok dekoratif parça da bulunmaktadır.

Nadiren değişen şeylerden birisi Maro’nun her zaman fotoğrafın ortasında aşçı gibi, sanki tüm o lezzetli yiyeceklerin yaratıcısı kendisiymiş gibi poz vermesidir.

Sosyal ağlarda tartışmalı görüntüler

Bir keresinde Maro bir çeşit Japon tatlısının yanında poz vermiştir. Ancak tatlılar hayvanları kötü etkilediği için bu fotoğraf tartışmalara yol açmıştır.

Birçok takipçisi yorum yaparak öfkesini dile getirmiştir. Bunun ardından Rie Matsui, Maro’nun fotoğraflardaki yiyecekleri asla yemediğini açıklamıştır.

Bir yandan da online tanıtım için hayvanları insanlaştırmayı tartışan birçok sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Eleştirilere rağmen, Maro’nun resmi hesabı katlanarak büyümeye devam etmektedir.

Kedi Maro neden bu kadar başarılı?

Bu Japon kedinin dijital dünyadaki ünü sosyal medyadaki üç trendin bir araya gelmesiyle açıklanabilir: cosplay, yemek ve kediler. İnternette yalnızca komik evcil hayvan videoları izlemek ve fotoğraflara bakmak isteyen büyük bir global kitle bulunmaktadır.

Ancak istatistiksel olarak internette kimin daha popüler olduğu çok belirgin değildir. Kediler mi yoksa köpekler mi? Sibernotların dikkatini üzerine çekmek için süregelen bir savaş vardır.

İyi haber ise, şu anda 5 yaşında olan bu çok ünlü Instagram yıldızının hala katkıda bulunacağı bir sürü güzel resim ve fikir bulunmaktadır. Japon hükümeti, ülkenin kültürünü tanıtan cosplay kedi Maro’dan yaptıklarından dolayı gurur duymalı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.