Logo image
Logo image

Köpeğinizin Fotoğrafını Çekmek İçin Bazı İpuçları

3 dakika
Köpeğinizin düzgün bir fotoğrafını çekmek zor olabilir. Tabii, bu ipuçlarını uygulamayı tercih ederseniz başka!
Köpeğinizin Fotoğrafını Çekmek İçin Bazı İpuçları
Son Güncelleme: 14 Haziran, 2020

Köpeğinizin fotoğrafını çekmek için çabalamak ve onu sabit tutmaya çalışmak çok zor bir iştir. Evcil hayvanınızla selfie çekmek ya da normal bir fotoğraf çekmek istemeniz fark etmez.

Hiç dikkati dağıldığı sırada evcil hayvanınızın fotoğrafını çekmeye çalıştınız mı? Neden her kamerayı çıkardığında ortadan kayboluyor? Bugün evcil hayvanınızın fotoğrafını çekmek için bazı harika ipuçları vereceğiz.

İnsanların nasıl evcil hayvanlarını model gibi çekebildiğini hiç düşündünüz mü? Üzücü ama gerçek, sizin çektiğiniz fotoğraflar hiç de öyle gözükmüyor.

Ancak, endişelenmenize gerek yok çünkü size bu konuda yardımcı olacağız. Söylediğimiz gibi, size hayvanınızın fotoğrafını nasıl daha iyi bir şekilde çekebileceğinizi öğreteceğiz.

Köpeğinizin fotoğrafını çekmek için ipuçları

Some figure

Yakında sosyal medyadaki en çok beğeni alan köpek fotoğraflarını çekebileceksiniz. Sadece aşağıdaki ipuçlarını uygulayın:

  • Asla flaş kullanmayın. Gün boyunca kamera flaşını kullanmaktan kaçınmak için yeterli ışığın olduğu bir anı seçmelisiniz. Neden mi? Çünkü flaş köpeğinizin ürkmesine ve hatta kaçmasına neden olur. Ayrıca flaş kullanınca köpeğinizin gözlerinin kırmızı görünmesine ve yüzünün gereksiz parlamasına neden olur. Flaş kullandığınız sürece çektiğiniz fotoğraflar paylaşmaya değer olmayacaktır.
  • Gözlerini hedef alın. Evcil hayvanınızın size bakıp bakmaması önemli değil, kamerayı gözlerine odaklarsanız güzel bir fotoğraf çekebilirsiniz. Diğer bir deyişle, en derin ifadeleri ve hisleri bakışlarında bulabilirsiniz, bu yüzden o noktalara odaklanmalısınız.
  • Köpeğinizin seviyesine gelin. Eğer yukarıdan fotoğraf çekmeye çalışırsanız köpeğiniz baskı altında hissedebilir. Unutmayın, kameranın ne olduğunu ya da ne için kullanıldığını bilmezler, bu sebeple elinizde garip bir nesneyle tepesine dikilirseniz, kaçmaya çalışabilir.
  • Hayvanın kişisel özelliklerine odaklanın. Fotoğraf, hayvanınızın bir özelliğine vurgu yaparsa daha etkileyici olur. Örneğin, eğer kediniz yemek yemeyi seviyorsa, yemek yerken bir fotoğrafını çekebilirsiniz. Ya da köpeğiniz uykucuysa, onu garip bir pozisyonda uyurken yakalayabilirsiniz.

Evcil hayvanınızın fotoğrafını çekerken aklınızda bulundurmanız gerekenler

  • Arka planı iyi seçin. Evcil hayvanınızın ön plana çıkabileceği tek renkli bir arka plan seçmek çok daha iyidir. Renkli bir arka planla fotoğraf güzel olsa da, önemli olan sizin fotoğrafta ne aradığınızdır. Buna ek olarak, arka planı odak dışında bırakırsanız, evcil hayvanınız ön plana çıkacak ve fotoğrafın baş karakteri olacaktır.
  • Farklı kamera lensleri kullanın. Bazen başarı, özgünlükle elde edilir. Yeni şeyler denemeye ve farklı bir kamera lensi kullanmaya açık olun. Balık gözü veya panoramik lens kullanın, farklı renk filtreleri koymayı deneyin… Mükemmel fotoğrafın hangi durumda ortaya çıkacağını bilemezsiniz! Ancak kameranız yok diye endişelenmeyin, telefonunuza uygun olan kamera lensleri de bulabilirsiniz.
Some figure

Fark yaratmak için bazı ekstra detaylar

  • Önceden plan yapın. Kapıdan girip evcil hayvanınızın fotoğrafını çekmeniz pek mümkün olmayabilir çünkü büyük ihtimalle size müsaade etmeyecektir. Bu sebeple, tüylü dostunuzun yakınındayken kamerayı elinizde hazır bulundurmanızı öneririz. Başka nesnelerin de fotoğrafını çekip ona gösterebilirsiniz. Bu sayede elinizdeki nesnenin tehlikeli olmadığını anlayacak ve ona alışacaktır. Sonucunda da, kameranın ucunda olma sırası ona gelince işler daha kolay ilerleyecektir.
  • Seri çekim modunu kullanın. Bu mod, evcil hayvanınız hareket halindeyken her anını yakalamanızı sağlar. Çekilen fotoğraflar içerisinde belki bir tanesi sosyal medyadaki en iyi hayvan fotoğrafı haline gelebilir. Kim bilir!
  • İlham alın. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, internetteki hayvan fotoğraflarına bakıp ve aynı pozları ya da mekanları taklit etmeye çalışın.
  • Keyfini çıkartın. Tüm sevginizi o ana verin, keyfini çıkartın ve hayvanınızın da eğlendiğinden emin olun. İyi bir fotoğraf çekmek için yarışa girerseniz, bu durumdan tüylü dostunuz hoşlanmayabilir ve fotoğraf çekmenize müsaade etmeyebilir.

Evcil hayvanınızın fotoğrafını çekmek o kadar da zor olmamalı. Eğer bu ipuçlarını takip ederseniz, sosyal medyadaki en iyi fotoğraflardan bir tanesini de siz çekebilirsiniz!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.