Yaygın Rastlanan Davranışlar: Köpeği İnsanlaştırmak

Köpeklerde yaygın olarak davranışların neler olduğunu biliyor musunuz?
Yaygın Rastlanan Davranışlar: Köpeği İnsanlaştırmak

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2019

Bazen hayvanlarımız için duyduğumuz sevgi o kadar artar ki onların “hayvan” olduklarını unuturuz. Doğru duydunuz: Onları ne kadar sevsek de, onlara çocuğumuz gibi davransak da bu onların hayvan olduğu gerçeğini değiştirmez. Onlara özgü yaygın olarak görülen bazı davranışlar vardır.

Köpeğinize iyi davranmanız ve onu ailenizin bir üyesiymiş gibi görmeniz harikadır. Ancak bu köpeğinizin her köpeğin yapması gereken köpeklere özgü davranışlar sergilemesini engellemez, bir köpek olmayı bırakmasını sağlamaz. İdeal bir senaryoda köpeğin çevresinde denge hüküm sürer.

Bu yazıda köpeklerde yaygın olarak rastlanan davranışlar nelerdir, bunlardan bahsedeceğiz. Bu davranışları engellemekten nasıl kaçınacağınızı ve köpeğinizi insanlaştırmamanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Köpeklerde Yaygın Olarak Rastlanan Davranışlar

Köpeğinizi insanlaştırmak için çok çabalasanız da yapmasını engelleyemeyeceğiniz belli şeyler vardır. Kaçınamayacağınız pek çok şey mevcuttur. Hayvanınızın bu davranışları göstermesinin basit bir sebebi vardır: O bir köpektir.

siyah köpek beyaz köpek yalamak

Yalamak

Yalamak, köpeklerde doğuştan gelen bir özelliktir. Onların kendilerini ifade etmek için kullandıkları bir yoldur. Vücut dillerinin bir parçasıdır. Bu yüzden ne kadar ısrar ederseniz edin bunu yapmasını engelleyemezsiniz. Bunu engellemeye çalışmak köpeğinizin kişiliğinin bir kısmını çalmaya benzer.

Bir köpeğin dili, vücudunda yer alan en hassas kısımdır. Onu kullandığında, yalamayı seçtiği kişiyle özel bir bağ kurar. Bu nedenle köpeğinizin bir şeyleri yalamasını engellemeye çalışmayın.

Ayrıca yalamak, onların hijyeniyle de ilgilidir. Çünkü köpekler kendilerini temizlemek ve tüylerini taramak için dillerini kullanırlar.

Hızlı hızlı nefes almak

Hızlı hızlı nefes alıp vermeye çoğu zaman salya akıtmak da eşlik eder. Bu, bizim canımızı aşırı derecede sıkıyor olabilir. Ancak iki özellik de köpekler için çok önemlidir. Bir köpek bu yöntemleri kullanarak vücut sıcaklığını düzenler.

Nefes alıp verdiğinde vücut sıcaklığını düzenleme süreci çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Titremek

Köpekler alışkanlık nedeniyle titremezler. Titremelerinin obsesiflikle de bir ilgisi yoktur. Genellikle bir şey yapmadan önce veya efor gerektiren aktivitelerden (dışkılama gibi) sonra titrerler. Titremek bir köpeğin her şeyi yerli yerine oturtmasına kan akışını normale döndürmesine yardımcı olur.

Ulumak

Uluma sesinin hem komşular hem de köpeğin sahibi açısından sinir bozucu olabileceği doğrudur. Ancak köpeklerin insanlar gibi konuşma yeteneği olmadığını unutmayın. Bu nedenle ulumak onların kendilerini ifade etmek için kullandıkları bir yöntemdir.

Daha önce bahsettiğimiz gibi köpekler kurtların soyundan gelirler. Kurtların uluması sürüyü bir araya getirme görevini görür. Evcilleşmiş hayvanların herhangi bir sürüyü bir araya toplamalarına gerek olmasa da ulumak bir yalnızlık işareti olabilir. Bu yüzden ulumak, köpek için bir duygularını ifade etme yöntemine dönüşür.

Yere yatmadan önce daire çizerek dönmek

Köpeklerin atası olan kurtlar yere yatmadan önce etraflarında bir daire çizerlerdi. Böylece ayaklarının altındaki çimleri düzeltmiş olurlardı.

Yattıkları yerde kendilerini daha rahat hissederlerdi. Bu yüzden köpekler de yatacakları yeri “yumuşatmak” için yatmadan önce etraflarında daireler çiziyorlar.

beyaz tüylü köpek ev

Kuyruğunu kovalamak

Bir oyun gibi görünen bu davranış aslında bir protesto yöntemidir. Köpekler sosyal hayvanlardır. Kendilerini yalnız hissederlerse veya canları sıkılırsa öfkelenirler ve bir çıkış yolu ararlar. Kuyruklarını kovalamak onlar için bu çıkış yollarından biridir.

Kardeşlerinden ayrılmış köpeklerin veya yalnız başına çok fazla zaman geçirenlerin en iyi dostu ve en iyi oyuncağı kendi kuyrukları olur.

Havlamak, çamurun içinde yuvarlanmak (henüz banyo yaptırmış olsanız bile), popolarını yere sürtmek ve burada sayamayacağımız daha pek çok köpeklere özgü davranışlar arasında yer alır.

Biz onları ne kadar insanlaştırmaya çalışırsak çalışalım, köpekler hiçbir zaman kendileri gibi davranmayı bırakmayacaklar. Bu yüzden köpeğinizin havlamasına, kirlenmesine, başka köpeklerle oynamasına ve bir köpeğin köpek olduğunu gösteren her tür davranışı yapmasına izin verin.

Son ve çok önemli bir diğer şey de şu: Köpeğinizi, ailenizin bir başka üyesini sevdiğiniz gibi sevin. Hem de her zaman!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.