Kedi Barınağı Olarak Görev Yapan Cami Hakkında Bilgi Edinin

Bu yazımızda sizlere kedi barınağı işlevi görmeye başlayan bir camiyi ve ülkemizde bunu gerekli kılan kedi sorununu anlatacağız.
Kedi Barınağı Olarak Görev Yapan Cami Hakkında Bilgi Edinin

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2021

Görkemli camileri, köprüleri ve tarihi eserlerinin yanı sıra Türkiye’yi ziyaret edenlerin en çok dikkatini çeken şeylerden biri de sokaklardaki kedilerin çokluğu. Bu yazıda, bununla ilgili sorunlardan biraz bahsedeceğiz. Ayrıca kedi barınağı görevi gören bir cami ve inanılmaz hikayesini de anlatacağız.

Türkiye’de milyonlarca kedi yaşıyor

Resmi bir nüfus sayımı yok ama sadece İstanbul’da rahatlıkla milyonlarca kedi var. Çoğu başıboş ve buldukları her yerde uyuyacak ve saklanacaklar. Her zaman yerel halktan ve turistlerden yiyecek ve ilgi arıyorlar. Hatta birçoğu kendilerini temizlemek veya soğuktan ve yağmurdan korunmak için antik yerleri seçiyor.

Yerliler sokaklarda ve apartmanlarda başıboş kedi görmeye alışmış durumda. Kediler, Türkiye’nin en sevilen hayvanlarından biridir ve Osmanlı kültürünün de bir simgesidir. Bazı tarihçilere göre padişahlar kesinlikle kedilere taparlar ve saraylarının bahçelerinde onlara şehzadeler gibi davranırlardı.

Türkiye’de kedileri besleyen ve ellerinden gelen her şekilde onlara bakan birçok insan var.

Kapılarının önüne kutular, minderler ve çarşaflarla birlikte yiyecek ve su bırakırlar. Bu şekilde kediler rahat ve sıcak hissederek uyuyabilirler. İstanbul belediyeleri bile bu girişime katılarak şehrin çeşitli noktalarına ahşap kulübeler yaptırdı.

Esnaf ve otel çalışanları da bu başıboş ve terk edilmiş kedilerin çoğunu besliyor. Hatta bazı insanlar sonunda bir veya iki tanesini evlat ediniyor! Yine de büyük çoğunluğu açıkta yaşıyor ve karakteristik “özgürlüklerinden” vazgeçmiyorlar.

Kedi barınağı görevi gören cami nerede?

kitapların arasında kedi

Kedi barınağı camisinin İstanbul’da olması sizi şaşırtmamalı. Caminin imamı Mustafa Efe, onları kış aylarında korumaya karar verdi. Caminin imamı, sokak kedilerine kapısını açarak, kalın kilimlerde ve binanın diğer bölümlerinde uyumalarına izin verdi.

Yerel gazetelere göre Efe çalışkanlığı, güler yüzlülüğü ve kedi sevgisi ile tanınıyor. Böylece geçen kıştan beri İstanbul’daki Aziz Mahmud Hüdayi Camii’nde bu sokak kedilerini evlerinde hissettirdi.

Kediler orada kendilerini güvende ve mutlu hissediyorlar. Hatta bir dişi kedi tüm yavrularını tek tek içeri alarak camide çok önemli bir yere götürdü. Onları imamın vaaz vermek ve beş vakit namazda insanlara önderlik etmek için kullandığı minbere kadar taşıdı. Ona göre “kedi şefkat ve merhametin kalbini bulmuştur.”

Mustafa Efe’nin muhteşem çalışması tüm sosyal medyada yer aldı ve girişimi büyük saygı gördü. Camiden geçen birçok inanan onun eylemlerini kutladı. Birçoğu da kedileri sevip onlarla oynamanın yanı sıra yiyecek ve battaniye getirmeye de başladı.

İmam, küçük arkadaşlarına merhaba demek veya onları sevmek için sürekli duruyor ve bu davranışından dolayı kedilerin ona minnettar olduklarını söyleyebilirsiniz. İlginizi çekebilir ...

İstanbul’da Bulunan Bir Alışveriş Merkezi Sokak Köpeklerine Kapılarını Açtı
My Animalssayfasında okuyun My Animals
İstanbul’da Bulunan Bir Alışveriş Merkezi Sokak Köpeklerine Kapılarını Açtı

Daha önce de İstanbul'dan ve özellikle de kediler olmak üzere hayvanlara karşı olan ün salmış sevgilerinden bahsetmiştik.