Bir Sokak Kedisi İçin Evinizi Nasıl Hazırlamalısınız

Eğer eve bir sokak kedisi getirmek istiyorsanız hesaba katmanız gereken bazı şeyler var. Bir sokak kedisine yuva olmak için gerekenler hakkında size ipuçları vereceğiz.
Bir Sokak Kedisi İçin Evinizi Nasıl Hazırlamalısınız
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eğer bahçenizin etrafında gezen bir kediye fazla düşkün hale geldiyseniz ve onu sahiplenmeyi düşünüyorsanız hesaba katmanız gereken bazı unsurlar var. Her şeyden önce, eğer yetişkin bir kedi ise bu sokak kedisini evde besleyebilmek için takip etmeniz gereken bir dizi adım var.

Veterinere bir ziyaret

Veteriner ziyaretinde bir kedi

Eğer bir sokak kedisine yuva olmayı planlıyorsanız yapmanız gereken ilk şey onu bir veterinere götürmek olmalı. İster yavru ister yetişkin bir kedi olsun, bir uzman tarafından incelenmeli. Uzman kedinin herhangi bir hastalığı, pire ya da biti olup olmadığı ve herhangi bir yaralanma durumu ya da başka bir sağlık problemine sahip olup olmadığını söyleyecektir.

Sokak kedilerinin kavgalar, kötü beslenme, zehirlenme, yol kazaları vb. gibi birçok farklı tehlikeye maruz kaldığını unutmayın.

Sokaklarda yaşamak ancak bir veterinerin teşhis ve tedavi edebileceği lösemi, gençlik hastalığı, zehirlenme, AIDS ve daha birçok hastalığa sebep olabilir. Aynı zamanda zorunlu aşıları ve hayvanın kısırlaştırılmasını da aklınızda tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Sokak kedisi için bir taşıyıcı

Bununla birlikte, bir taşıyıcı hayvanı eve götürmeni işlemini kolaylaştıracaktır. Sokaklarda yaşamış yetişkin bir kedi basitçe onu alıp götürmenize izin vermeyecektir.

Herhangi bir uyaran ya da güç gösterisi veya zorlamak işinize yaramaz. En etkili yol yemek ya da hediye maması sunmak. Kedinin içeri girmesini teşvik etmek için taşıyıcıya biraz mama koyun.

Sokak kedisi eve vardığında

Evinizi bir sokak kedisine yuva olması için hazırlamak çok önemli bir aşama. Muhtemelen bildiğiniz gibi, kediler köpeklere nazaran çok daha özgür hayvanlar. Evinizde ya da apartmanınızda kendi bölgesine ihtiyacı olacak.

Yeni bir kedi edindiğinizde elinizde iki seçenek vardır. Onu sahibi olmayan bir odaya koyabilir ve özgürce keşfederek kendi köşesini seçmesine izin verebilirsiniz. Yeni bir eve sahip olmak onun için büyük bir değişim. Sadece kendine ait bir köşe ya da odası olması işte bu yüzden önemli.

Sokak kedisi eve geldiğinde evde olması gereken temel unsurlar

  • Yemek ve su. Kedinin yaşı ve kilosuna bağlı olarak spesifik bir mama çeşidi seçmelisiniz. Yeni evcil hayvanınıza uygun bir beslenme için yapılacak en iyi şey bir veterinere danışmak. Eğer yeni kediniz yetişkin ise en iyisi ilk birkaç gün ona yaş mama vermek. Bunun kokusu kediler için daha iştah açıcıdır ve kedinin yeni evine adapte olmasına yardım eder.
  • Yeni mamasına alışması için su ve mama kabını onun yanına koyun. Gitgide daha çok yaklaşacak ve aşina hale gelecektir. Bunun tersini de yapabilirsiniz. İlk olarak etrafı keşfetmesine ve köşesini seçmesine izin verin. Sonrasında favori noktasını seçtiğinde mamasını ve suyunu o noktada görünen bir yere koyun.
  • Kedi kumu. Kediler çok temiz hayvanlardır. Mamaları asla kedi kumunun yakınında olmamalı. Eğer bu ikisini aynı odada tutmanız gerekiyorsa farklı alanlarda olduğuna emin olun.
  • Uyuması için bir yatak. Sokakta belirli bir süre geçirdikten sonra yeni kediniz yumuşak bir yatak ve uyuyabileceği rahat bir yer için minnettar olacaktır. Tabi ki, yatakları mama ve kedi kumundan uzak olmalı.
  • Tırmalama tahtaları kedilerin tırnakları için önemlidir. Tırnaklarıyla ilgilenilmesini severler ki eğer tehdit altında hissederlerse kendilerini savunmaya hazırlıklı olsunlar. Bundan dolayı evinizde bir tırmalama tahtası bulundurmak önemlidir. Bu sayede tırnaklarını törpüleyebilirler ve evinizdeki mobilyalara zarar vermezler.
Tırmalama tahtası ve kedi

Doğal unsurlar

Eğer bir sokak kedisini eve alırsanız eskiden doğanın etrafında bulunmaya alışık olduklarını unutmayın. Yeni evlerinde de bu bağlantıyı korumalısınız.

Bunu yapmanın dışarıyı görebilmeleri için pencereler gibi birçok yolu var. Kedi dışarıyı görebilsin diye masayı pencerenin kenarına koymak iyi bir fikir. Bahçede ya da verandada zaman geçirebilmesi için bir kedi kapısı da ekleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.