Logo image
Logo image

İstanbul'da Heykeli Olan Ünlü Kedi Tombili

3 dakika
İstanbul'da Heykeli Olan Ünlü Kedi Tombili
Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2018

Kedilerin dokuz canlı olduğunu söylerler; ancak görünüşe göre sonsuza dek yaşayacak olan bazı kediler de var. En azından İstanbul’da heykeli olan ünlü kedi Tombili için durum tam olarak bu şekilde. Neden bu kedinin bir heykeli olduğunu merak ediyor musunuz? O halde okumaya devam edin!

Bir yerlerde hala hayvanseverler olduğunu ve bütün şehrin hayvanlara olan sevgisini onlar adına bir heykel yaparak ifade edecek kadar onları çok sevdiğini görmek harika bir duygu. İstanbul, tüm dünyada sokak kedilerine çok iyi bakan bir şehir olarak uzun zamandır biliniyor. Öyle ki, İstanbul’un sokaklarında yüzlerce kedi var; ama bu konu ile ilgili yapacağımız konuşmayı başka bir zamana bıraklım. Çünkü bugün size Tombili’yi anlatacağız.

Heykeli Olan Ünlü Kedi Tombili

Tombili, diğer bir çoğu gibi İstanbul’daki sokak kedilerinden biri. Bu kedide, ona bakan bütün insanların yüzüne bir gülümseme konduran bir şeyler vardı. Bu, kedinin oturma şekliydi. Daha önce hiç Kleopatra’nın bir koltuğa uzandığı ve kölelerinin ona üzüm yedirdiği bir resim gördünüz mü?

İşte Tombili aynı bu şekilde oturuyordu. Kedinin bir bankta mı, bir merdiven basamağında mı ya da bir kaldırım taşında mı oturduğu hiç fark etmiyordu. Nereye oturursa otursun hep aynı şekilde oturuyordu. Şehrin sakinleri artık ona alışmışlardı. Ve her ne kadar Tombili’nin oturuşu onları güldürdüyse de, bunun çok da özel bir şey olmadığını düşünmüşlerdi.

Tombili Ünlü Olur

Ancak bir turist onun bir merdiven basamağına uzanmış bir şekilde, her zamanki oturuşu ile fotoğrafını çektikten sonra Tombili’nin kaderi değişti. Turist bu çektiği fotoğrafı sosyal medyada yayınladı ve fotoğraf çok kısa bir sürede meşhur olarak herkes tarafından paylaşılmaya başlandı. Daha sonra Tombili, internet dünyasının her yerinde esprili görsellerin konusu haline geldi.

Tombili’nin duruşu gerçekten de çok komik ve hayvanın tombulluğu durumu daha da komikleştiriyor. Bildiğiniz gibi hayvanların bu gibi ilginç duruşları ve kedilerin kendi etraflarında dönmesi, internette gezinen insanların en çok sevdiği iki şeydir.

Tombili Dünyaya Veda Eder

Some figure

Ne yazık ki  Tombili, geçirdiği çok uzun ve ciddi bir hastalıktan sonra 2016 yılının Ağustos ayında dünyaya veda etti. Şehrin her tarafına kedinin öldüğünü ve asla unutulmayacağını söyleyen posterler asıldı. Posterleri asanlar, şehrin sakinlerinin ortak hissiyatını şu şekilde dile getirdi: “Kalbimizde yaşayacaksın Tombili”.

Ve bu verdikleri sözü tutmaları için de, kedinin her zamanki oturuşuyla aynı şekilde yapılmış bir heykel dikerek ona olan sevgilerini dile getirdiler. Bu heykeli, kedinin en sevdiği banklardan birine koydular ve bugün turistler, bu heykeli görmek için akın akın oraya gidiyorlar.

Tombili’yi ölmeden önce gören ve tanıyan insanlar, heykelin aynı Tombili gibi yapıldığını ve çok başarılı bir çalışma olduğunu iddia ediyor. Hatta insanlar ona her gün mama, çay ve su getiriyor.

Elbette ki bunları gerçekten hayatta olan kediler yiyip içiyor; ama şehirde yaşayan insanlar Tombili’nin ruhunun etrafta gezindiğini ve ona getirdikleri yemekleri yediğini inanmaya devam etmek istiyor. Böyle bir düşüncenin kimseye bir zararı olmaz zaten, öyle değil mi?

Sosyal Medya Sayesinde Ünlü Olan Hayvanlar

Sosyal medyada popüler olan tek hayvan Tombili değil. Ayrıca şu hayvanlar da var:

  • Hachiko. Tombili gibi bu köpeğin de bir heykeli var (hatta bir de sinema filmi). Ancak Hachiko’nun heykelinin dikilmesinin sebebi biraz daha asil bir davranış, köpeğin sahibine gösterdiği kayıtsız şartsız sadakat.
  • Pancho. Bu küçük Chihuahua (Çivava), sahibi ile birlikte yoga yapıyor. Bu şekilde ünlü olan köpeğin artık kendisine ait YouTube kanalı bile var.
  • Pumpkin (Bal kabağı). Bu rakun kendisinin bir köpek olduğunu zannediyor ve dünyanın her yerinden insanların bayılarak izlediği bazı komik hareketler yapıyor. Rakunun kendine ait bir Facebook sayfası ve Instagram hesabı var.
  • Ronaldog. Neredeyse profesyonel bir futbolcu olan bu minik köpek, futbol topuyla inanılmaz hareketler yapıyor. Belki de bir gün bu köpeği büyük adamlarla oynarken bile görebiliriz.

Fotoğrafların kaynağı: Tombili’nin Facebook Sayfası

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.