İş Yerinde Kediler: Japonya'da Kediler İşe Başlıyor

Japonya'da bazı şirketlerin iş yerinde kedilerinin olduğunu biliyor muydunuz? Bugünkü yazımızda, kedilerin kaygı ve stresi azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini size anlatacağız!
İş Yerinde Kediler: Japonya'da Kediler İşe Başlıyor

Son Güncelleme: 11 Mart, 2021

Hayvanlar harika birer arkadaştır ve geçmişte birçok anlamda endüstride kullanılmıştır. Ancak şimdiye kadar iş yerinde ve ofiste bulundurulan kediler yaygın olarak kullanılmıyordu. Ama, şimdilerde, Japonya’da kediler çalıştırılıyor. Bu yazıda size Japonların iş yerinde kedileri nasıl kullandıklarını anlatacağız.

Japonya’da iş yerinde kediler

Giderek daha fazla Japon şirketi, çalışanlarına sundukları faydalar nedeniyle kedilere de iş vermeye başladı. Araştırma ve çalışmalara dayanarak, kediler, ofislerdeki stresi ve endişeyi azaltır deniyor.

Ancak, bu sadece “evcil hayvanınızı işe götürme” günü şeklinde bir uygulama da değil. Bunun yerine, işverenler, ofis stres seviyelerini düşürmek için kedileri resmen işe alıyor. Bazı şirketlerde, iş yerinde kedi sahibi olmanın ve “mırlama terapisinin” tadını çıkarabilirsiniz.

Bu dört ayaklı küçük terapistler, ofis ortamına sakin bir enerji ile birlikte huzur getirir ve çalışanlar için biraz da eğlenceli bir hava yaratır. İnsanları daha rahat hissettiren bu dostlarımızın bu katkısı da aslında üretkenliği artırmaya yardımcı oluyor! Japonya’da iş yerleri, aslında, uzun çalışma saatleri ve net hiyerarşik yapıları nedeniyle çok zahmetli bir profesyonel ortamdır. Birçok çalışan, iş yerinde stres ve baskıdan ve bunların sonuçlarından muzdariptir.

Uzmanlar, iş yerindeki kedilerin uysal kişilikleri olduğu ve insanlarla iyi anlaştığı sürece birçok faydası olduğunu gösteriyor.

Bazı şirketler çalışanların ofise kendi evcil hayvanlarını getirmelerine izin verirken, bu durum aslında aynı faydaları sağlamaz. Bazı kediler bölgelerine çok bağlı hayvanlardır ve çevrelerindeki değişikliklere karşı duyarlıdırlar, ayrıca birçok yabancıyla çevrelendiklerinde de farklı problemler yaşayabilirler.

Ofiste kedi bulunur mu?

Öte yandan, bir kedi ofiste küçük yaşlardan itibaren yaşıyorsa ve alanı birçok insanla (ve diğer kedilerle) paylaşmaya alışıksa, bu iş yeri için faydalı olabilir.

Hepsinden iyisi, bu durumlarda hayvanın bir iş yerinde yaşamaktan muzdarip olmamasıdır. Bunun yerine, “aileleriyle” vakit geçirmekten zevk alırlar. Bu kediler daha sosyal olabilirler, yeni insanlardan korkmazlar ve daha uyumludurlar. Üstelik gece veya hafta sonları yalnız kalmakta da sorun yaşamazlar. Sabahları işe vardıklarında insanları selamlamaya hazır olurlar!

Kediler neden en iyi seçenek?

Kediler, başka hiçbir hayvanın sahip olmadığı özelliklere sahiptir. Örneğin, kediler özel bir enerji yayarlar. Sakin bir hava yaratırlar ve kedi severlere bol bol huzur verirler. Bazı insanlar, kedilerin belirli alanlardan “kötü ruhları” veya olumsuz titreşimleri gidermede iyi olduğuna inanır. Ek olarak, kediler aynı zamanda çok da hassastır ve biriyle ilgili bir sorun olduğunda bunu rahatlıkla anlayabilirler.

Tüm bu nedenlerden dolayı, kediler en iyi tüylü terapistler haline gelmiştir. Varlıklarıyla yalnız, depresif veya stresli hisseden insanlara yardım ederler. Ayrıca Japonya’da insanlar kedilere bayıldığından, iş yerindeki kedilerin neden yeni bir trend haline geldiğini anlamak da zor değil.

Ferray, iş yerinde kedi bulundurma hareketinin öncüsü

“Mırlama terapisi” denen yöntemi deneyen ilk firmalardan biri, bir bilgisayar şirketi olan Ferray’dı. Şirket yöneticilerine göre sonuçlar fazlasıyla tatmin ediciydi. Kediler, çalışanların kaygısını ve stresini büyük ölçüde azalttı.

İş yerinde kedi bulundurmak kaygı ve stresi azaltıyor.

Şirket müdürü Hidenobu Fukuda, birkaç yıl önce “iş yerinde kediler” politikasını çalışanlarına tanıttı. Şirket ayrıca kediyi edinmek ve eve götürmek isteyen insanlara para da teklif ediyor.

İnsanlar için fiziksel anlamda şefkat vermek ve almak çok önemlidir. Fiziksel şefkat bizi rahatlatır, problemlerle bağlantımızı kesmemize ve endişelerimizi unutmamıza izin verir. Ayrıca, bir kedinin mırıldanması, aslında insanların titreşimler nedeniyle daha dengeli hissetmesine yardımcı olur.

İyi haber şu ki, kediler de bu anlamda fayda sağlıyor. Mırıldanarak, bir rahatlık duygusu yaratmaya yardımcı oluyorlar endorfin salgılanmasına neden oluyorlar.

İlginizi çekebilir ...
İş Yerindeki Köpeklerin Mükemmel Arkadaşlığı
My Animalssayfasında okuyun My Animals
İş Yerindeki Köpeklerin Mükemmel Arkadaşlığı

İş yerindeki stresin azalması ve çalışanların performansının yükselmesi için iş yerine köpek götürmek mükemmel bir seçenek olabilir.