Bir Penguen Sahiplenin

Penguenler, iklim değişikliği ve hava kirliliği nedeniyle nesli tükenme tehlikesi yaşıyor. Bu yüzden bu hayvanlara yardım için para toplamayı hedefleyen bir kampanya söz konusu. Bu küresel bir çaba ancak bu yazımızda İspanya'da yapılanlara odaklanmak istiyoruz.
Bir Penguen Sahiplenin

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2019

Her yıl olduğu gibi, İspanya’daki Ejército de Tierra (Dünya Ordusu) Antarktika’ya odaklanan çevre bilinci kampanyasına başladı. Amacı, insanların bir penguen sahiplenerek nesli tükenmekte olan bu türe yardım etmelerini sağlamak (hatta pengueninize bir isim bile verebilirsiniz!).

Bir penguen sahiplenin

Ejército de Tierra, Antartika’daki en uzak yerlerden biri olan Deception Adası’nda kalıcı bir üsse sahip. Hiç kimsenin uluslararası çevre düzenlemelerini ihlal etmediğinden emin olmak ve bilim insanlarının araştırmalarını yapmalarına yardımcı olmak için bu adada merkezlerini kurdular.

Adada bilim adamları ve askeri personelin yanı sıra, yaklaşık 20.000 penguen çifti var. Yani üç farklı türden 40.000’den fazla penguen.

Her yıl çevre bilincini artırmak için bir penguen sahiplenme kampanyası başlatıyorlar. Buradaki fikir, penguene bir isim vererek bu penguen ve tüm yavrularının yaşamaya devam edebilmesi için çevreye özen göstermeyi taahhüt etmenizdir.

Dijital bir diploma ve pengueninizin bir fotoğrafını alıyorsunuz. Kampanyaya katılmak için tek yapmanız gereken katılmak için çevrimiçi bir form doldurmak. Elbette, ayrıca çevreyi koruma sözünüzü de tutmanızı bekliyorlar.

İspanya Kanser Birliği ile birlikte çalışsalar da kampanyaya katılmak ücretsiz. Ayrıca dünya çapında sponsorlara açıklar. Bu kuruma yapılan bağışların bir kısmı bu penguenlere yardım edilmesi için kullanılıyor.

bir penguen sahiplenin

Deception Adasındaki Penguenler

Deception Adası’ndaki bilim adamları üç tür penguen üzerinde incelemeler yapıyor. İşte sertifikanızda görebileceğiniz türler:

  • Çene kayışı penguen türü. Yüzlerinin altındaki siyah çizgi sayesinde bu penguenleri kolayca fark edebilirsiniz. Yaklaşık 65 cm boyundalar ve döneme bağlı olarak ağırlıkları 7-11 kilo arasında değişiyor. Ayrıca Arjantin ve Şili adalarında Antarktika dışında da yaşıyorlar.
  • Adélie pengueni. Çene kayışı penguenleriyle aynı boydalar. Başlıca fiziksel özellikleri göz çevresindeki beyaz halkadır. Diğer türlerin çoğundan daha uzun bir kuyrukları ve küçük bir yaşam alanları vardır: yalnızca Antarktika’da yaşarlar.
  • Gentoo pengueni. Bunlar en büyük penguenler. Yetişkinleri 1 metre boyuna ulaşabilir. Tüm penguen türlerinin içinde en hızlı yüzücülerdir . Ayrıca turuncu gagaları ve ayakları vardır.

İklim değişikliği

Deception Adası’nda iklim değişikliği ile ilgili büyük bir çalışma yapılıyor. Penguenler ekosisteminin ne kadar sağlıklı olduğunun iyi bir göstergesidir. Bunun nedeni, her zaman çevre sorunlarının belirtilerinden etkilenen ilk hayvanlar olmaları.

penguenler

Penguenler, iklim değişikliği ve kirlilik yüzünden risk altında olan tek hayvan türü değil. Gezegenin diğer tarafında, Kuzey Kutbunda, avlayacak bir şey olmadığı için açlıktan ölen kutup ayıları var.

Bununla birlikte, sadece kutuplardaki hayvanlar tehlike altında değildir. Dünyanın her yerindeki hayvanlar bu değişikliklerden etkileniyor – balıklar, kuşlar, filler ve hatta aslanlar gibi büyük memeliler.

Bu kampanyanın amacı, sponsorların çevreye özen göstermeyi taahhüt etmesi ve sorunla ilgili farkındalık yaratmaktır. Herkes kendine düşeni yapabilir. Unutmayın, her bir bireysel eylemin bu küresel sorun üzerinde etkisi var.

Kansere karşı mücadele

Kampanya bu sene İspanyol Kanser Birliği ile güçlerini birleştiriyor. Bir penguen sahiplenmek, kurumun 5.000 sponsor hedefine ulaşması için üzerinize düşeni yapmak anlamına gelir.

Bu hedefe ulaşabildikleri takdirde bir şirket bu kanserle mücadele organizasyonuna büyük bir bağışta bulunacağına söz verdi. Ayrıca küçük kişisel bağışları da teşvik ediyorlar. Ama bağış yapmak zorunlu değil. Yine de penguenler için yapabileceğiniz her türlü katkının yerine ulaşacağından emin olabilirsiniz.

Bir penguen sahiplenmek çok kolay. Bunu yaparsanız, iki önemli davaya destek vermiş olacaksınız: Çevreyi koruma duyarlılığının artmasına ve İspanya’daki en büyük kanser kuruluşlarından biri için para toplamaya yardımcı olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.