Avustralya: Keseli Hayvanların Ülkesi

Avustralya, özellikle üreme şekillerine bağlı olarak çok özel özelliklere sahip memelilerin, keseli hayvanların başkentidir.
Avustralya: Keseli Hayvanların Ülkesi

Son Güncelleme: 24 Mayıs, 2021

Bu eşsiz memeli grubu, Amerika ve Avustralya’ya özgüdür. Ama insanlar neden Avustralya’yı keselilerin toprakları olarak adlandırıyor? Çünkü bu hayvanlar, ülkedeki en önemli kara omurgalılarıdır. Avustralya’da yaşayan 378 kara memelisinden 200’ü keselidir.

Keselilerin olduğu bu arazide 11.044 koruma alanı vardır. Bu, 1.487.710 kilometrekarelik bir alana ve Avustralya’nın toplam alanının % 19.27’sine eşdeğerdir. Bu alanlar kısmen benzersiz keseli türleri korumak için oluşturulmuştur.

Dünyadaki Keseliler

Şu anda, dünyada yaklaşık 270 tür keseli var. Bunlardan 70’i Amerika’da, 200’ü ise Avustralya’da bulunuyor.

Keseli hayvanların en çarpıcı özelliği, Latince ‘kese’ anlamına gelen kelimeden gelen marsupium’dur. Bu, göğüsleri kaplayan bir deri kıvrımından oluşan bir kesedir. Aynı zamanda bir inkübatör odası olarak işlev gören bir epidermal torba oluşturur.

Genç keseliler, çok az gelişmiş bir durumda doğarlar. Aslında, neredeyse hala fetaldirler. Doğduktan sonra keseliğe doğru sürünürler. Orada, tamamen gelişene kadar emzirirler.

Bununla birlikte, hayvana bağlı olarak, yavrular doğduktan sonra çantaya ulaşmak için farklı mesafelere sahip olacaktır. Örneğin, Tazmanya canavarı bebekleri sadece birkaç santimetre seyahat etmek zorundayken kangurulardaysa kese doğum kanalından çok daha uzaktadır. Yavrular daha sonra uzun süre kese içinde kalırlar ve tamamen gelişene kadar anne sütü içerler.

Ek olarak, bazı keseli hayvanlar yavrularını gebelik bittikten sonra bile keselerinde taşırlar. Örneğin, kangurular yavrularını olası avcılardan korumak için taşır.

Keseli hayvanların arazisi

Keseli hayvanların gerçek ülkesi Avustralya’dır. Bunun nedeni, kaydedilen en yüksek sayıda yerli keseli türe sahip olmasıdır. Avustralya keselileri, türlerin ne kadar uyumlu oldukları ile karakterize edilir. Buna ek olarak, otçul ve etoburdurlar.

Ayrıca evrimsel yakınsama yoluyla kemirgenlere veya köpekgillere benzerlik gösteren türlerdir. Keseli hayvanlar arasında kangurular, koalalar, vombatlar, Tazmanya canavarları ve Tazmanya kurdu (1930’da nesli tükenmiş) gibi birkaç tanesi öne çıkar.

Avustralya’nın 40.000 yıldan daha uzun bir süre önce yerli sakinler tarafından ve ardından 1788’den sonra Avrupalılar tarafından kolonileştirilmesi, ülkenin faunası üzerinde güçlü bir etkiye sahipti. Avlanma, egzotik türlerin ortaya çıkması ve bunun sonucunda yaşam alanlarının yok edilmesi, birçok türün neslinin tükenmesine neden oldu. Bu, özellikle keseli hayvanları ve çeşitli bitki türlerini etkiledi.

Etçil keseli hayvanlar

Etçil keseliler iki aile tarafından temsil edilir: 52 üyesi olan Dasyuridae ve hayatta kalan tek kişi Numbat olmak üzere Myrmecobiiade.

En büyük etobur keseli Tazmanya canavarıdır. Küçük bir köpek büyüklüğündedir ve avlanır ve çöple beslenir. Bu hayvanın, Avustralya’da 600 yıl önce nesli tükendi, ancak Tazmanya’da hala yaşıyor.

Hepsi tehdit altında olan dört tür quoll veya “yerli kedi” vardır. Bu ailenin geri kalanı olan Dasyuridae, çoğu 100 gramdan az olan keseli farelerdir.

Doğu Avustralya’daki çöllerde yaşayan iki tür keseli köstebek vardır. Bu yeraltı hayvanları kör, sağır ve etoburdur.

Omnivor keseli hayvanlar

Bu omnivor hayvanlar arasında bandiku faresi ve tavşan kulaklı bandikut bulunur. Avustralya’da yedi tür var ve çoğunun nesli tükenmekte. Bu küçük canlıların bazı dikkat çekici fiziksel özellikleri vardır. Dolgun bir gövdeleri ve uzun, narin bir burunları vardır. Ayrıca uzun, dik kulakları, güçlü bacakları ve ince kuyrukları vardır.

Ancak bu grubun evrimsel kökeni belirsizdir. Bunun nedeni, hem etçil keseli hayvanların hem de otçulların özelliklerine sahip olmalarıdır.

Otçul keseli hayvanlar

En popüler Avustralya keseli hayvanlarından biri koaladır. Bu, 120 okaliptüs türünün yapraklarını yiyerek ağaçta yaşayan bir türdür. Vombatlar ise yerde yaşarlar ve çimen, Cyperaceae ve her türlü kökle beslenirler.

ağaçta duran koala keseli hayvan

Possumlar (Avustralya keçeli sıçanı), ağaçta yaşayan keseli bir gruptur. Bunlar altı aile ve 26 tür içerir ve boyut olarak büyük farklılıklar gösterirler. Diğer yanda 7 gramlık cüce keseli sıçanlar vardır. Ek olarak, boyut olarak bir ev kedisine benzeyen pullu kuyruklu opossum veya brushtail opossum vardır. Bunlar, Doğu Avustralya’nın okaliptüs ormanlarında yaşarlar.

Süzülen keseli sıçanların veya sincap planörlerinin, üst ekstremitenin beşinci parmağından aynı taraftaki ilk parmağa kadar uzanan patagium adı verilen zarları vardır. Bu zarlar genişlediklerinde komşu ağaçların arasında atlamalarına izin verir.

Otçul keseli üç aile

Kangurular, valabiler (ufak kanguru), bettonglar (avustralya’ya özgü kısa burunlu bir kanguru faresi) ve kanguru sıçanları üç aileye ayrılırlar. Alp iklimi bölgeleri dışında hepsi Avustralya habitatlarında yaşarlar.

  • Hypsiprymnodontidae:  Misk kanguru sıçanı tek temsilcisidir.
  • Potoroidae: Bettonglar, potoroo ve kanguru sıçanları da dahil olmak üzere on türe sahiptir. Bu aile, yuva kazan ve bitki materyalini kuyruklarıyla taşıyan küçük türleri içerir.
  • Macropodidae: Avustralya’da 53 türe sahiptir, ancak azalan nüfus nedeniyle bu sayı azalmıştır. En bilinenleri arasında kanguru ve valabiler vardır. Çoğu Makropod, zıplamaya dayalı verimli hareket ile iki ayaklıdır. Çok kaslı kuyrukları, uzun arka bacakları ve uzun, dar ayakları vardır. Arka ayaklar kendine özgü dört parmak yapısına sahipken, daha kısa olan uzuvlarının beş ayrı parmağı vardır.

Macropodidae grubunun temsilcileri boyut olarak önemli ölçüde farklılık gösterirler. Misk kanguru sıçanları, maksimum ağırlığı 680 gram olan en küçük temsilcidir. Öte yandan, kırmızı kanguru yaklaşık iki metre yüksekliğinde ve 85 kiloya varan ağırlığıyla en büyüğüdür.

Bu çok çeşitli keseli hayvanların varlığı nedeniyle, Avustralya normal olarak keseli hayvanlar ülkesi olarak kabul edilir. Bununla birlikte, emsalsiz miktarda diğer memelilere, kuşlara, sürüngenlere, amfibilere, balıklara ve omurgasızlara da sahiptir. Buna rağmen keseli hayvanlar, ayırt edici özelliklerinden dolayı dikkatimizi çekiyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.