Boynuzlu Köpek Balığı: Yaşam Alanı ve Özellikleri

Adı korkutucu gelebilir, ama boynuzlu köpek balığı en küçük köpek balığı türlerinden biridir. Bu makalede bu köpek balığı ile ilgili daha fazla bilgi edinin!
Boynuzlu Köpek Balığı: Yaşam Alanı ve Özellikleri

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2019

Denizde birbirinden farklı o kadar çok tür vardır ki, sürekli yenilerini keşfediyormuşuz gibi hissederiz. Örneğin, her biri belirli özelliklere sahip çok sayıda farklı türde köpek balıkları vardır. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bugün size boynuzlu köpek balığı ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Okumaya devam edin!

Boynuzlu Köpek Balığı ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Özellikleri

Bilimsel adı Heterodontus francisci’dir. Adına bakılması kendisinin kocaman bir boynuzu olan büyük ve korkutucu bir köpek balığı olarak düşünülmesine neden olabilir, ama aslında boynuzlu köpek balığı, farklı köpek balığı türlerinin en küçüğüdür. Aynı zamanda çok ilginç renklere sahiptir.

Bu köpek balığı türü ilk olarak 1855’te keşfedildi. Charles Frederic Girard, keşif gezilerine ve araştırmalara öncülük etti ve bulgularını Philadelphia Doğa Bilimleri Akademisi’nin bildirilerinde yayımladı.

Bu köpek balıkları yuvarlatılmış bir burnu olan küçük, geniş bir kafaya sahiptir. Diğer balıkların aksine, boynuzlu köpek balıklarının gözlerinde zar yoktur. Üst kısmında 19 ila 26 sıra diş olan, alt kısmında 18 ila 29 diş olan küçük, kavisli bir çeneleri vardır.

yetişkin köpek balığı

Bir boynuzlu köpek balığının yaşam alanı

Boynuz köpek balıkları Pasifik Okyanusu’nun doğusunda, Güney Kaliforniya sahilinde ve Baja Kaliforniya çevresinde yaşar. Ayrıca San Francisco, Ekvator ve Peru’da da görülmüşlerdir.

Boynuzlu köpek balığı genellikle kıyıya daha yakın, 2 ila 11 metre arasında bir derinlikte yaşar. Ancak kış boyunca, genellikle 100 metre derinliğinde daha derin sulara inerler.

Bu makalemize de mutlaka bir göz atın: Piranha: Bu Korkutucu Balıkları Tanıyın

60 santimden daha kısa olan genç boynuzlu köpek balıkları genellikle 40 ila 140 metre derinliğinde düz, kumlu alanları tercih eder ve yaş aldıkça, sığ sulara geçmeye başlarlar.

Her ne kadar bir boynuzlu köpek balığının evden kat ettiği en uzak mesafe 16 kilometrenin altında olsa da, genellikle yaklaşık bin metre kare civarında bir alanda kalmayı tercih ederler.

Yaşamak için bir yer seçtikleri zaman, genellikle yaşamları boyunca o bölgede kalırlar. Bir süre ayrılsalar bile, ilk noktaya geri dönme eğilimindedirler. Aslına bakarsanız, bunu yapan çok fazla deniz canlısı yoktur.

yavru boynuzlu köpek balığı

Boynuzlu köpek balığı: Davranışları

“Köpek balığı” kelimesini duyduğunuzda, muhtemelen hemen tehlikeli bir hayvanı düşünürsünüz. Boynuzlu köpek balığı gerçekten de hiç tehlikeli değildir. Hatta bu hayvanlar yavaş ve sakar yüzücülerdir. Bunun sebebi de muhtemelen iyi bir görüşe sahip olmamalarıdır.

Boynuzlu köpek balıkları yalnız olmayı severler ve geceleri ortaya çıkan hayvanlardır. Başka bir deyişle, geceleri yiyecek ararlar ve gün boyunca, genellikle bir mağara ya da kaya yarığı gibi aynı bir alanın etrafında takılırlar.

Genelde sert kabuklu yumuşakçalar, deniz kestaneleri ve kabuklular (yengeçler, karides vb.) ile beslenirler.  Çenelerinin boyutuna bakarak bu deniz canlılarının ısırıklarının çok güçlü olmadığını düşünseniz de, aksine çok daha güçlüdür.

Avlarını yakalamak için emme gücü kullanırlar ve avladıkları canlıyı ağızlarına çekerler. Oradan, avlarını parçalamak için ön dişlerini ve işi tamamen bitirmek için de arka dişlerini kullanırlar.

Boynuzlu köpek balığı ile ilgili size söylemek zorunda olduğumuz tek şey, bu deniz canlısının gerçek bir doğa harikası olmasıdır. Biz bu canlıyı ilk öğrendiğimizde büyülendik ve merakımızı sizlerle paylaşmak istedik!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.