Dünyanın Yedi Doğa Harikası

Bu yerler güzellikleri ile bilinir ve Asya (4), Güney Amerika (2) ve Afrika'da (1) bulunur.
Dünyanın Yedi Doğa Harikası

Son Güncelleme: 09 Mart, 2019

2011 yılında İsviçreli bir işadamının tutkusu sayesinde, dünyanın yedi doğa harikası uzmanlar tarafından resmi olarak tanındı. Bu yarışmada 30 yarı finaliste kadar gelinmesine neden olan birkaç farklı aşama vardı. Son olarak, bu 30 arasından, dünyanın dört bir yanındaki insanlar yedi doğal dünya harikasını seçmek için oy kullandı. Tüm bu doğal harikaları öğrenmek için okumaya devam edin.

Dünyanın yedi doğa harikası ve güzelliği

Dünyanın yedi doğa harikası arasından dördü Asya’da, ikisi Güney Amerika’da ve biri Afrika’da bulunur. Güney Amerika harikaları en az iki ülke tarafından paylaşılıyor. Gerisi sadece bir ulus içinde kalıyor. Kazananlar:

1. Iguazu Şelaleleri

İlk önce Iguazu Şelaleleri geliyor. Arjantin ile Brezilya arasındaki sınırda yer alan bu şelaleler milli parklarla korunmaktadır. Şelaleler, maksimum 80 metre yüksekliğe (oldukça bilinen “şeytanın boğazı”) sahip 275 adet şelaleden oluşmaktadır.

Yukarıdaki resimde bulunan Iguazu Şelaleleri, 450 kuş türüne, yüzlerce böcek, 80 memeli türüne ve düzinelerce sürüngene ev sahipliği yapıyor. Ana sakinler arasında güney amerika timsahı, tukanlar, jaguarlar, kelebekler, karınca yiyenler, kartallar, balıkçıllar ve oselolarla karşılaşabilirsiniz.

2. Masa Dağları

Dünyanın yedi doğa harikası arasından ikincisi Cape Town, Güney Afrika’da bulunmaktadır. Zirvede uzun bir şekli olan bir dağdır. ‘Masa’ adını almıştır ve bölgenin en belirgin noktasıdır.

masa dağları görüntüsü

Masa Dağı, dünyanın yedi doğa harikası arasında olmasının yanı sıra, bölgenin en gözde turistik yerlerinden biridir. Ziyaretçiler zirveye teleferik ile ya da dağı tırmanarak ulaşırlar. Dağdaki en yaygın hayvan dassie‘dir (tavşana benzer küçük bir memeli). Bununla birlikte, firavun fareleri, kaplumbağalar, kirpiler ve yılanlar da bulabilirsiniz.

3. Amazon Yağmur Ormanları

Bu, Güney Amerika’ya ait dünyanın yedi doğa harikası arasında ikincisidir. Yağmur ormanları dokuz ülkeye uzanır: Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Fransız Ginesi, Guyana, Peru, Surinam ve Venezuela. Dünyadaki en büyük ormandır ve gezegendeki en fazla biyolojik çeşitliliğe sahiptir.

amazon yağmur ormanları

Amazon Yağmur Ormanı’na özgü hayvanlar, maymunlar, jaguarlar, pumalar, tapirler, geyikler, pembe yunuslar, anakondalar, su kaplumbağaları, krokodiller, timsahlar, harpya kartalları, papağanlar, tukanlar, zehirli kurbağalar ve yaprak yiyen karıncalardan oluşur.

4. Ha-Long Körfezi

Güneydoğu Asya’da Vietnam’ın kuzeyinde 1500 km²lik bir su kütlesidir. Karstik arazileri ve farklı büyüklük ve şekillerde sayısız adaları ile dikkat çekiyor. Ha Long, yerel dile göre “inen ejderha” anlamına geliyor. Efsaneler, insanları Çin saldırısından kurtarmak için ejderhalar arasındaki bir savaştan bahseder.

ha long körfezi

Ha Long Körfezi, iki ekosisteme ev sahipliği yapmaktadır: tropikal bir yağmur ormanı ve bir kıyı deniz alanı. Orada yaşayan onlarca endemik tür vardır: 10 sürüngen, 4 amfibi, 40 kuş ve 4 memeli.

5. Jeju Adası

Sıradaki, Güney Kore’deki Jeju Adasıdır. Ülkedeki en büyük adadır ve tarih boyunca farklı isimler almıştır. Adada, yaklaşık 2.000 metre yüksekliğinde bir volkanik dağ olan Halla Dağı bulunmaktadır. Dağları ve tropikal ormanları arasında, pembe balık gibi birkaç yerli ve egzotik tür vardır.

jeju adası


6. Komodo Ulusal Parkı

Dünyanın yedi doğa harikası arasında bir diğeri Komodo Ulusal Parkı, Asya’da Endonezya takımadalarında bulunmaktadır. Bu park üç adadan oluşuyor: Komodo, Pasar ve Rinca. Üçü de benzer şekilde volkanik kökenlidir.

komodo ejderi

Buranın asıl sakini Komodo ejderidir. Bu sürüngen üç metre uzunluğunda ve 70 kilo ağırlığındadır ve parkta yaşayan tek sürüngendir.

7. Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Son olarak, Filipinler’deki Palawan adasındaki nehir, dünyanın yedi doğa harikası arasında sonuncudur. Burası denize akan bir yeraltı nehrinin bulunduğu kireçtaşı kayası milli parkıdır. Ayrıca, Asya’daki en önemli ormanlardan biridir.

yeraltı nehri

Puerto Princesa Yeraltı Nehri, 5.700 hektardan fazladır ve 11 farklı ekosisteme ev sahipliği yapar. Ayrıca, hayvan çeşitliliği porsuk, misk, su samuru, sülün, panda ve tilki yarasalardan oluşmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.