Caracas'ta Köpek Satan Yasa Dışı Pet Shoplar

Köpek satışı yapan yasa dışı evcil hayvan dükkanlarını hiç duydunuz mu? Safkan bir hayvan almadan önce neleri bilmelisiniz? Bu bilgileri bugünkü yazımızda bulabilirsiniz!
Caracas'ta Köpek Satan Yasa Dışı Pet Shoplar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Venezuela’da bulunan Hayvan Koruma ve Sağlık Yönetimi son zamanlarda oldukça aktif durumda. Yasa dışı köpek satışı yapan evcil hayvan dükkanlarına kilit vuruyorlar.

Yetkililer farklı operasyonlarda satılmak için yeterince büyük olmayan hayvanlar buldular. Ötekilerinin gerekli aşıları yoktu ve diğerleri sağlık açısından iyi durumda değildi ve aşırı kalabalık yerlerde tutuluyordu.

Hayvanları ele geçiren otoriteler onları gerekli ilgiyi gördükleri veteriner kliniklerine götürdüler.

Köpek satışı için yaş sınırı

Fazla kalabalık bir pet shop

Dünya üzerindeki birçok yerde, otoriteler hayvan satışı için minimum yaşı 3 ay olarak belirledi.

Yaşı tutmayan bu hayvanları alan insanlar bu eziyete destek çıkıyor ve talebi devam ettiriyor. Bir köpek almadan önce her zaman evcil hayvan dükkanının hayvanları nereden aldığını kontrol etmelisiniz.

AnimaNaturalis International ve Animal Protection Association (APA-Hayvan Koruma Derneği) gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlar bazı durumlarda dünya üzerinde hayvanların özellikle piyasaya sürüldüğü ve köpeklerin zalim şartlarda satıldığı belirli bölgelere daha çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Bu yasa dışı evcil hayvan dükkanlarında sattıkları hayvanlar sıklıkla bulundukları şartlardan dolayı çoktan hasta olmuş oluyorlar. Aynı zamanda, bazı evcil hayvan dükkanlarında köpek ve kedilerin aşırı kalabalık ortamlarda bulunduğuna ve az beslendiklerine dair kanıtlar mevcuttur.

Peki ya siz? Satın aldığınız hayvanın insancıl bir ilgi gördüğüne ve yasal, saygıdeğer bir dükkandan ya da yetiştiriciden geldiğine nasıl emin olabilirsiniz?

Evcil hayvan dükkanlarında hayvan satmak için gerekenler

Piyasaya sürülmüş ve satışa sunulmuş, özellikle de büyük şirketler tarafından satılan her hayvan için evcil hayvan dükkanlarının bir takım yönetimsel ve sağlıksal gerekliliklere uymaları gerekmektedir. İster hayvan dükkanda gösterilmiş ve satılmış olsun ister bir süre hayvan barınağında kalmış olsun, bu mekanlar bir takım kanunlara uymalı.

Yeni bir evcil hayvan satın almak istediğinizde, düşünülmesi gereken ilk şey onun hayatınıza adapte olup olamayacağıdır. Bir evcil hayvanın sizin zamanınıza ihtiyacı vardır ve bilinçli bir sahiplenme kararı verdiğinizde eviniz ile hayatınızda bir yer hak eder.

Evinize aldığınız hayvanın iyiliği için ilginize, korumanıza ve dikkatinize ihtiyacı vardır. Yanlış davrandığı için kenara atabileceğiniz bir eşya haline gelmez. Yaşlandığında, sizden çok yaşadığında bir eğlence olarak değerini kaybetmesi ya da sağlık problemleri olması da aynı şekilde değerini azaltmaz.

Hevesle satın almak: safkan köpek satan evcil hayvan mağazalarına dikkat edin

Hevesle bir köpek almamak için çok dikkatli olmalısınız. Eğer yaparsanız, sadece kapris ve gösteriş için yavrulanmış ve satılmış yasa dışı hayvan piyasasını teşvik edersiniz.

Sadece göstermek için bir hayvan almak iyi bir şey değildir. Gerçekten bir eve ihtiyacı olan bir hayvan sahiplenmek daha tercih edilesidir.

Safkan hayvanlar

Eğer safkan bir hayvan almaya karar verirseniz, tasdiklenmiş ve dürüst bir yetiştiriciyle iletişime geçmelisiniz. Yetiştiriciler genelde belirli kulüplere ve belirli hayvan cinslerine bağlıdır. Nesillerdir yetiştirdikleri hayvan cinsinin sağlığını korumaya adanmışlardır. Aynı zamanda genetik hastalıkları olmayan hayvanlar seçmişlerdir.

Farklı kulüplere ve veteriner merkezlerine gitmek de aslında iyi bir fikir olabilir. Bölgenizde bulunup tavsiye edilen yetiştiricilerin bir listesini talep edebilirsiniz.

Safkan bir hayvan bulduğunuzda akılda tutulması iyi bir standart, köpeğin en azından bir ebeveynini görmektir. Aynı zamanda tıbbi geçmişinin bir kaydını ve ebeveynlerin davranışlarını da almalısınız.

Safkan bir köpek ya da kedi edinmeden önce, satın almadan önce ilk olarak muhtemel herhangi bir kalıtsal sorun için bir veterinerde kontrol yapın.

Eğer yetiştiriciler gerçekten profesyonelse, size hayvanın gerçekten safkan olduğunu gösterecek gerekli kanıtları sunmaları gerekir.

Veterinere bir ziyaret: neleri kontrol etmelisiniz

Kontrol edilen bir köpek

Bir köpek satın alırken, bir veterinerle randevulaşmak gereklidir. Hayvanın önceki bakımıyla ilgili her bilgiyi de yanınızda götürmelisiniz. Veterinere sormak üzere birkaç soru hazırlamak da iyi bir fikir olabilir. Sahip olduğunuz herhangi bir şüpheden kurtulmanıza mutlulukla yardım edeceklerdir.

Bir dışkı örneği götürmek de veterineriniz için çok yardımcı olacaktır. Bu kurtçuk gibi, köpeklerde pek de nadir olmayan parazitler içindir. Teşhis ve düzgün tedaviyle birlikte köpeğinizin parazitlerinden kurtulabilirsiniz.

Yavru köpek ve kedilerin gençken bir dizi aşıya ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda bazen, her yıl olmak üzere destekleyici dozlara ihtiyaç duyacaklardır. Bazı durumlarda bazı hayvanların belirli hastalıklardan kaçınmak için ona özel önleyici tedbirlere ihtiyacı olabilir.

Bir diğer önemli adım ise veterineriniz önerdiği gibi evcil hayvanınızı kısırlaştırmaya emin olmaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.