2022'de Karaya Vuran10 Garip Yaratık

2022'de dünya çapında karaya çıkan garip yaratıklardan bazılarıyla tanışın. Birçoğuna hayran kalacaksınız!
2022'de Karaya Vuran10 Garip Yaratık
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2023

Her yıl dünyanın dört bir yanındaki plajlar, yaşam döngülerinin bir parçası olarak karaya vuran birçok farklı deniz hayvanını misafir eder. Bu tür olaylar normal ve tekrarlayıcı olsa da bazı garip olaylar da meydana gelir ve bu olaylar görenleri şaşırtabilir ve rahatsız edebilir. Bizimle kalın ve 2022’de karaya vuran bazı garip yaratıkları keşfedin.

Bu fenomenler, su koşulları veya her hayvana özgü diğer faktörler gibi farklı nedenlerden kaynaklanır. Bu nedenle, onları tahmin etmek zordur ve her meydana geldiklerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptirler. Okumaya devam edin ve 2022’de beklenmedik bir şekilde karaya vuran bu canlılara hayran kalmaya hazır olun.

Deniz hayvanları neden karaya vurur?

Deniz hayvanları hayatlarının çoğunu su altında geçirir, ancak bazıları üremek ve yavrularının hayatta kalmasını sağlamak için yüzeye çıkar. Diğer ortamlarda olduğu gibi, okyanus, yaşlı ya da genç, aktif olarak zayıf av arayan birçok avcı içerir. Bu nedenle bazı türler, hayatta kalma oranlarını artırmak için karaya çıkmayı seçmiştir.

Elbette deniz hayvanlarının karaya çıkmasının tek nedeni üreme değil. Bu duruma yardımcı olabilecek başka faktörler de vardır, örneğin:

  • Yaşlılık : Daha yaşlı hayvanlar yüzmede sorun yaşama eğilimindedir ve bu nedenle akıntıların gücü onları kumsallara hapseder.
  • Hastalık, yetersiz beslenme veya yaralanma : Bunlar, deniz türlerinin hareketliliğini veya yönünü engelleyerek kazara karaya çıkmalarına neden olabilir.
  • Yırtıcı hayvan saldırıları: Hayvanlar bir yırtıcıdan kaçarken sahile çok yaklaşıp mahsur kalabilirler.
  • İklimsel faktörler: Fırtınalar, kasırgalar, tsunamiler, depremler ve su altı volkanik patlamaları gibi istisnai koşullar, deniz canlılarının doğal rotalarını terk ederek karaya vurmalarına neden olur.
  • Antropojenik (insan yapımı) faktörler : Balık ağları, teknelerle çarpışmalar, kirlilik ve petrol sızıntıları deniz faunasının hareketliliğini etkiler ve yönlerini şaşırtır, bu da kazara karaya çıkmalarına neden olabilir.

2022’de karaya vuran garip yaratıklar

Birçok deniz hayvanı derinlerde yaşar veya aşırı derecede büyüktür ve bu nedenle onları yüzeyde veya kumsalların yakınında görmek hiç de yaygın değildir. Ancak, belirli koşullar altında, onlar bile aniden karaya çıkıp, görünüşleriyle insanları şaşırtabilirler. 2022 yılında karaya vuran bu garip yaratıklardan bazıları şunlardır.

1. Beyaz kambur balina ( Megaptera novaeangliae )

Kambur balina, dünyadaki en büyük rorquallardan biridir, bu nedenle onları kıyıya yakın yerlerde veya sahilde mahsur kalmış halde bulmak nadirdir. Bununla birlikte, Temmuz 2022’de, Avustralya kıyılarında albinizme oldukça benzeyen beyaz pigmentasyon sergileyen bir balina cesedi bulundu.

Sahilde mahsur kalmış bir balina bulmanın olağan dışı olmasının yanı sıra, böyle bir balinanın albino olması daha da olağan dışıdır. Bu nedenle olağanüstü bir olaydı, çünkü bugüne kadar beyaz kambur balinaların görülmesi çok az ve neredeyse hiç yok.

Kambur balina mahsur kaldı.
Megaptera novaeangliae.

2. Dev kalamar ( Architeuthis dux )

Dev kalamar 1000 metrenin (3300 fit) üzerindeki derinliklerde yaşar, bu nedenle onları yüzeyde ve hatta kıyıların yakınında yüzerken görmek yaygın değildir. Ancak Eylül 2022’de Yeni Zelanda’da bir kumsalda karaya oturmuş dev bir kalamarın cesedi bulundu. Bu gerçek, numunenin muazzam boyutu (dokunaçlarını saymadan 4 metre uzunluğunda) nedeniyle turistler arasında şok ve şaşkınlığa neden oldu.

sahile vuran devasa kalamak
Architeuthis dux

3. Balina midesi

Ekim 2022’de Marazion Plajı’nın (İngiltere) yerel sakinleri kumda şok edici bir şey keşfetti: büyük, gri, amorf bir kütle. Bazıları bunun bir uzaylı olduğunu düşünse de uzmanlar bunun aslında bir balina midesi olduğunu keşfettiler.

Bu organın kökeni hala belirlenememiştir, ancak deniz memelilerinin midesinin yerini dalgaların veya okyanus akıntılarının almış olması muhtemeldir. Tabii ki, yüzgeçli balina, minke balinası, kambur balina veya ispermeçet balinası gibi büyük bir örnekten geliyor.

malina midesi
Kumun üzerinde balina midesi.

4. Küçük mavi penguenler ( Eudyptula minor )

Bazı penguen türlerinin birçok ülkenin kıyılarında sık sık bulunmasına rağmen, yüzlerce örneğin görünürde bir sebep olmadan karaya vurarak ölmesi inanılmaz derecede nadirdir. Mayıs 2022’de 180’den fazla küçük mavi penguenin cesetleri Yeni Zelanda sahillerine vurdu.

Bu tuhaf hayvanların kalıntıları analiz edildiğinde ciddi yetersiz beslenme belirtileri gösterdiler. Bu, birkaç gün veya hafta boyunca yemeksiz kalabilecekleri anlamına geliyordu, bu da ölümlerine neden oldu ve ardından dalgalar tarafından karaya vuruldular. Bunun neden olduğuna dair hala bir cevap olmasa da, bazı uzmanlar bunun aşırı avlanma veya iklim değişikliğinin sonucu olabileceğine dikkat çekiyor.

sahile vurmuş penguen.
Eudyptula minör.

5. Adi harman ( Alopias vulpinus )

Birleşik Krallık kıyıları, boyutu ve görünümü türün bir bebeğinin olması gerekenden çok uzak olan tuhaf bir harman köpekbalığı örneği aldı. Yapılan otopside bunun aslında doğumdan kısa bir süre önce düşük yapmış bir yavru köpekbalığı olduğu anlaşıldı. Dişlerinin olmamasının ve normalden çok daha küçük olmasının nedeni buydu.

Köpekbalığı düşükleri düşündüğünüzden daha yaygındır. Ancak stres veya avcı saldırısı gibi durumlardan da kaynaklanırlar. Ancak kalıntıların tamamı sahillere ulaşmıyor, bu yüzden insanlar onları sahilde görünce her zaman çok şaşırıyorlar.

Karaya vuran garip yaratıklar.
Alopias vulpinus.

6. Gagalı balina ( Ziphiidae )

Mayıs 2022’de, Kaliforniya (Amerika Birleşik Devletleri) sahillerinde balina boyutunda bir yunus (neredeyse 5 metre uzunluğunda – 16 fitten biraz fazla) gibi görünen bir yunusun kalıntıları bulundu. Bu yaratık garip olmasına rağmen, gagalı balina olarak bilinen tuhaf bir odontoset (yunusların akrabası) türüdür.

Bu hayvanlar, 1000 metreden (3300 fit) daha derine daldıkları için denizde kolayca bulunmazlar. Ayrıca su altında uzun süre hayatta kalabilmektedirler. Bu nedenle, pek çok insan onların varlığını bilmiyor ve garip bir yunus ve balina kombinasyonu gibi görünen şeyi görünce şaşırıyor.

kıyıya vurmuş balina
Ziphiidae.

7. Gülle denizanası ( Stomolophus meleagris )

Kuzey Karolina (ABD) kıyılarında binlerce gülle denizanası ortaya çıktı ve yerel halk arasında bir kargaşaya neden oldu. Bu hayvanların kumda görünmesi alışılmadık bir durum olmasa da, bu sefer varlıklarıyla tüm kumu kapladılar.

Denizanaları, gerekli kaynaklara sahip oldukları sürece kolayca üreyen hayvanlardır. Çevre uygunsa, birçok yavru üretebilir ve çiçeklenme olarak bilinen duruma neden olabilirler. Bu ve deniz akıntıları sayesinde çok büyük miktarlarda denizanasının sahillere ulaşması mümkün.

Bir plajda denizanası.
Stomolophus meleagris.

8. İri gözlü “Kraken”

Ağustos 2022’de Güney Afrika’nın kayalık kıyılarında kalamar benzeri garip bir yaratık bulundu. Bu örnek, 4 metreden (13 fit) daha uzun ve kocaman gözleri olduğu için “kraken” olarak bilinen efsanevi yaratığa çok benziyordu.

Görünüşü nedeniyle bir sürpriz yaratsa da bu hayvan bilinmeyen bir canlı değil. 10 metreyi (33 fit) aşan muazzam boyutlarla karakterize edilen dev kalamar grubuna aittir. Tabii ki, onları kıyıya yakın yerlerde bulmak nadirdir, ancak başlangıçta düşünüldüğü gibi efsanevi bir yaratık değildir.

Dev bir kalamar.

9. Grönland köpekbalığı ( Somniosus microcephalus ) 100 yaşın üzerinde

Mart 2022’de Birleşik Krallık kıyılarında bir Grönland köpekbalığı bulundu. Bu örnek yaklaşık 4 metre (13 fit) uzunluğunda ve 290 kilogram (640 pound) ağırlığındaydı, bu nedenle yerel halk için devasaydı. Ancak, otopsi sonrasına kadar keşfedilmeyecek olan inanılmaz bir sır saklıyordu.

Uzmanlar, kalıntılarının analizini tamamladıktan sonra bu köpekbalığının yaklaşık 100 yaşında olduğunu anladılar. Sanılanın aksine, bu gerçek profesyonelleri etkilemedi, çünkü tür genellikle 150 ila 500 yıl arasında yaşıyor. Buna rağmen, kıyılarda veya kumsallarda bu çağa ait bir örnek bulmak alışılmadık bir durumdur.

kıyıya vurmuş grönland köpek balığı
Somniosus mikrosefali.

10. Dev güneş balığı ( Mola alexandrini )

Dev güneş balığı, Portekiz adalarının kıyılarında yüzerken keşfedildi. Yaklaşık 3,6 metre genişliğinde ve 3,5 metre uzunluğundaydı (11,8 fit), neredeyse 3 ton ağırlığındaydı. Bu devasa örnek, Mola mola veya Mola tecta gibi diğer güneş balıklarının boyutunu aştığı için dünyanın en büyük kemikli balığı rekorunu kırdı.

Dev güneş balığı.
Mola Alexandrini.

Gördüğünüz gibi, dünyanın dört bir yanındaki farklı kumsallarda başıboş dolanabilecek pek çok garip yaratık var. Bu olayların çok sıra dışı ve seyrek olduğu doğru olsa da, derinlerden hemen hemen her tür türün kumsallarda ortaya çıkması mümkündür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.