Genç Taylandlı, Sokak Köpeklerine Sarılma Kampanyası Başlattı

Taylandlı genç bir adam, sokak köpeklerine kucak açıyor
Genç Taylandlı, Sokak Köpeklerine Sarılma Kampanyası Başlattı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Emmy Panu adındaki genç bir Taylandlı, “İlk kucaklaşma”  (the first hug) adı altında bir kampanya fikriyle çıkageldi. Emmy, bu kampanya ile ülkesindeki sokak köpeklerine ilk kez sarılarak onlara sevgi göstermeyi amaçlıyor. Emmy’nin yaptığı tanıtım videosu sosyal medyada çok güzel tepkiler aldı ve YouTube’da daha şimdiden neredeyse iki buçuk milyon kez izlendi.

Emmy bu kampanya için kimseden herhangi bir ödenek almamış. Ya da herhangi bir vakıf tarafından ya da evsiz köpekler için olan bir hayvan barınağı tarafından da desteklenmiyor. Ancak bu, bu alçak gönüllü delikanlının çok acil yardıma ihtiyacı olan bir nüfus, yani evsiz köpeklere yardım etmesine engel olmadı.

Emmy’nin hayvanlara yaptığı katkı ekonomik değil. Ancak yine de bu, bu davranışının önemini kaybetmesine sebep olmuyor. Özellikle de etkileşime geçtiği hayvanlar için. Emmy oldukça basit bir şekilde, gidip bir köpeğe sarılıyor . Ki muhtemelen bu minik arkadaşların hayatları boyunca aldıkları ilk kucak Emmy’ninki oluyor.

Evsiz Hayvanlarla Çalışmak

Emmy, köpeklere karşı dayanışma gösterme çalışmaları sırasında birçok engel ve kayda değer tehlikelerle karşılaşıyor.  Sizin de videoda görebileceğiniz gibi, Emmy’nin yaklaşmaya çalıştığı sokak köpeklerinin bazıları isteksiz ya da savunmacı davranmıştır ve hatta bazıları onu ısırmaya çalışmıştır.

Köpekler, sokaklarda yaşarken insanlar tarafından sık sık kötü muameleye maruz kalırlar. Hatta bazıları insanlarla yakın ilişkiler kurma fırsatına bile sahip değildir.

Ancak Emmy yine de birkaç sokak köpeği ile iyi anlaşmayı da başardı. Ve sokak köpeklerinin büyük bir çoğunluğunun aslında her zaman ihtiyacı olan şey, maddi yardımlardan daha ziyade, biraz ilgi ve Bangkok’un en karanlık sokaklarının içinde güvenebilecekleri birinin olmasıdır.

Çoğu insanın görmezden geldiği şey, Tayland’ın terk edilmiş köpekler için adeta bir cehennem olabileceğidir. Bazı insanlar Tayland’a “sokak köpeklerinin ülkesi” adını bile takmışlardır.

Tayland: Yuvasız Köpekler İçin En Kötü Ülke

Tayland‘ın başkenti Bangkok’un sokaklarında 300.000’den fazla sokak köpeğinin dolaştığı tahmin ediliyor. Ancak, bu ülkede var olan terk edilmiş köpeklerin sayısı hakkında net bir kayıt da yoktur.

Sokak hayvanlarının sayısının bu kadar fazla olması, suçluları Tayland’daki en kârlı ve ürkütücü işlerden biri olan köpek kaçakçılığına sevk ediyor. Öyle ki, bu ülkede sayılamayacak kadar çok sahipsiz sokak köpeği olduğu için, bir köpek 2 Euro gibi küçük bir fiyata bile satılabiliyor.

Bu yüzden de kaçakçıların makul miktarlarda kâr elde etmesi için çok büyük bir sayıda sokak köpeği kaçırmaları gerekiyor. En deneyimli kaçakçılar, genellikle Vietnam’daki yoğun restoranlarda pişirilmek üzere ortalama 2.000 köpek ihraç ediyorlar.

Kaçakçılar, gelen talepleri karşılamak için bazen ev sahiplerinin evlerinin kapısında duran evcil köpekleri bile çalıyorlar. Tayland’da evcil hayvan evlat edinen insanlar, canlarından bir parça olan evcil hayvanlarına bakmak için büyük çaba sarf etmek zorundadırlar.

Gençlikten Köpek Kahramanlığına

Bu bağlamda Emmy Panu, riskli çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Bunu, özellikle ülkenin köpek nüfusunun büyük bir kısmının kuduz hastalığına yakalanmış olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak büyük bir cesaretle yapıyor.

Emmy’e sokak köpeklerine sarılma hedefi ile ilgili bizlerin yapabileceği en iyi şey ise ona yardım etmektir. Bunu yapmak için Tayland’da yaşıyor olmanıza gerek yoktur. Her nerede olursanız olun, orada da azıcık da olsa bir insanın sıcaklığına ihtiyaç duyan terk edilmiş bir köpek vardır.

Monarşi ve Hayvan Eşitsizliği

Tayland kraliyet ailesinin köpekleri seven yöneticilere sahip olduğu aslında oldukça iyi bilinen bir gerçektir. Örneğin Eski Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej, 2015 yılında köpeği Thong Daeng’in anısına bir anıt yaptırmıştır. Kral 13 Ekim 2016’da öldü ve köpeği Thong Daeng 17 yaşına kadar yaşadı.

Kralın ölümü ile oğlu Maha Vajiralongkorn tahta geçmiş oldu. Kralın yerine geçen oğlu, küçük bir Fino köpeği (kaniş) olan kralın köpeğine askeri bir unvan olan Foo Foo adını verdi.

Bunun dışında, bu Asya ülkesi hükümeti çok büyük bir nüfusa sahip olan sokak köpeklerini korumak için çok az şey yaptı. Ya da hiçbir şey yapmadı da diyebiliriz.  Sokak köpekleri Bangkok’un kültürünün bir parçası olmaya devam ediyor. Bu durum, eşi benzeri olmayan bir hayvan eşitsizliği sorunu ile ilgili bizlere çok şey anlatıyor.

Örnek Alınması Gereken Bir Davranış

Emmy’nin sokak köpekleriyle ilk etkileşimi sırasında, her köpek ona arkadaş canlısı bir şekilde yaklaşmamıştı. Ancak bazı köpekler ise resmen kendilerini Emmy’nin kollarına atmıştı.

Peta, yani Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA, People for the Ethical Treatment of Animals) ya da Human Society gibi dünyaca ünlü kuruluşlar, başıboş köpeklerin çoğalmasını önlemek için tek etkili çözümün kısırlaştırma olduğuna inanmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.