Chihuahua'lar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Chihuahua'lar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 24 Kasım, 2018

Chihuahua ya da Türkçe okunuşu ile Çivava’lar ya çok seveceğiniz ya da nefret edeceğiniz köpek cinslerinden bir tanesidir. Fakat gelin görün ki, çok az insan onların albenisine karşı koyabilir ya da onları sokakta gördüğü zaman gülümseme isteğini bastırabilir. Bugün bu köpek ırkı ile ilgili hem fiziksel hem de ruhsal anlamda daha fazla şey öğreneceğiz. Chihuahua’lara aşık olacağınıza dair en ufak bir şüphemiz yok!

Chihuahua’ların Ana Vatanı

Her ne kadar bu köpek cinsinin nereden geldiği henüz tam olarak belirlenmemiş olsa da, bütün işaretler Meksika’yı gösteriyor gibi görünüyor. İddiaya göre bu köpeklerin, yüzlerce yıl önce Meksika Kızılderilileri tarafından yetiştirilmiş bir köpek cinsi olan Techichi ‘lerin ataları olduğu söyleniyor. Şimdi neden Meksika’da Chihuahua adında bir eyalet ve hatta bir de şehir olduğunu anlıyor musunuz?

Yirminci yüzyıl dolaylarına gelindiğinde, bu Chiuahua eyaletinde bulunan bir şehrin sakinleri bu köpekleri satmaya başlamışlardır. Bu köpekler her ne kadar gerçekten de Techichi ırklarının bir karışımı olsalar da, şehir sakinleri onları Aztek özelliklerine sahip en eski Techichi köpekleri olarak tanıttılar. Bu durum Amerikalı gezginleri oldukça memnun etti ve kısa zamanda bu köpeklere bulundukları eyaletten dolayı “Chihuahua” adını verdiler.

Karakter Özellikleri

chihuahua cins köpek

Bu köpeklerin en iyi bilinen özellikleri kesinlikle boyutlarıdır. Bu köpekler küçüktür; fakat aynı zamanda kaslı bir yapıya sahiptir. Ayrıca bacakları incedir; fakat aynı zamanda güçlüdür de. Kafaları yuvarlaktır ve bazen vücutlarına oranladığınız zaman, aşırı derecede büyük görünürler.

Bu köpeklerin neredeyse her rengini bulabilirsiniz: beyaz, siyah, koyu kahverengi, altın rengi…

Kişilikleri

Bazı insanlar Chihuahua cinsi köpeklerin sinirli köpekler olduklarını düşünür. Fakat bu düşünce gerçeklikten çok uzak bir düşüncedir. Eğer düzgün bir şekilde yetiştirilirlerse, çok sosyal ve sevgi dolu hayvanlar olabilirler.

Bir Chihuhua’nın kişiliği, birlikte yaşadığı insanlara, yani ailesine ve çevresine bağlı olarak değişir. Chihuahua’lar belki sevgi dolu hayvanlardır; ancak inatçılıkları ve yaptıklarının yanlarına kâr kalmamasıyla ün salmışlardır. Bunların yanı sıra, gözlem yetenekleri oldukça gelişmiştir ve eğer sevmedikleri bir şey olursa derhal ordan kaçarak uzaklaşırlar. Son olarak en önemli özelliklerinden birisi ise diğer Chihuahua’larla birlikte olmaya bayılırlar.

Özel Bakım

Chihuahua’lara bakmak ile ilgili söylenen pek çok şey vardır. İnsanlar Chihuahua’ların, diğer benzer efsanelerde de olduğu gibi bu kez de midelerinin çok hassas olduğuna giderek inanmaya başlamışlardır.

Ancak, bu köpek cinsinin sıradan bir köpekten daha fazla ya da daha özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Onlar da diğer köpekler gibi koşmayı, oynamayı ve açık havada olmayı severler. Bunun yanı sıra iç mekanlara da kolayca adapte olurlar. Yalnızca onları çok fazla şımartmamaya özen gösterin. Yoksa biraz şımarık ve mızmız olabilirler. Her neyse, siz Chihuahua’nız ile olan birlikteliğinizin keyfini sürün!

Bir Chihuahua Alırken İhtiyacınız Olan İpuçları

Biliyorsunuz ki biz hayvanları sahiplenme taraftarıyız, ancak ne yazık ki Chihuahua’lar gibi bazı köpek cinslerinin ticaretini yapmak kârlı bir iş olarak görülüyor. Bu nedenle bir Chihuahua sahiplenmeniz çok zor olabilir ve satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Ancak bunu yapmadan önce, özellikle köpeğinizi internetten satın alıyorsanız sizi birkaç konuda uyarmamız gerekiyor. Biz köpeğinizi internetten almanızı önermiyoruz; çünkü köpeğinizle ancak yüz yüze tanıştığınızda ilk görüşte aşkı yaşayabilirsiniz.

Köpeğinizi internetten satın alıyorsanız aşağıda bahsettiğimiz durumlara dikkat etmenizde fayda var:

yavru chihuahua köpek
  • Köpeği satan kişinin ilgisi. Satıcı yalnızca köpek için bir fiyat belirlemekle kalmamalı, aynı zamanda köpeğin sağlık durumunun iyi olduğunu güvence altına alana kadar takipte kalmak istiyor olmalıdır.
  • Forumlara bakın ve insanların köpek kulübeleri hakkında neler söylediğini inceleyin.
  • Köpeği alacağınız internet sitesinin yasal bir site olduğundan emin olun. Diğer bir deyişle, yavru köpeklerin satışının yapılması için gerekli ve zaruri olan her şeyin var olduğundan emin olun.
  • Satıcının köpeğin herhangi bir kalıtsal hastalığı olmadığını garanti etmesi ve aynı zamanda da kanıtlaması gerekir.
  • Köpek henüz iki aylık olmadan onu almamaya özen gösterin; çünkü daha annesiyle geçirmesi gereken süreyi geçirmemiş olacaktır.

Eğer köpeğinizi aldığınız site bir evcil hayvan dükkanının sitesiyse, bir köpek alırken genellikle herhangi bir yasal problem çıkmaz. Bu nedenle, esas olay hangi Chihuahua’yı daha çok seveceğinizi bulabilmeniz olacaktır. Gerçekten önemli olan şey ilk izlenimdir. Örneğin, köpeğin diğer köpeklerle ve insanlarla sosyalleşme yetisinin iyi olduğundan emin olun.

Ayrıca kendisine yaklaşılırken nasıl davrandığına dikkat edin. Çünkü iyi bir izlenim bırakmayacak olan köpek çekingen ve korkak bir köpek olacaktır. Sırf köpeği sakin gördünüz diye, onun daha iyi bir köpek olacağını düşünmeyin.  Bir yavru köpek arkadaş canlısı, hareketli ve enerji dolu olmalıdır; çünkü o hala bir bebektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.