Yaşlı Köpeklerde Görülen Yaygın Hastalıklar

Yaşlılık, hem insanları hem de hayvanları etkiler.
Yaşlı Köpeklerde Görülen Yaygın Hastalıklar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

8 yaş üzerindeki bir köpek, yaşlı olarak kabul edilir. Yaşlanma, büyük ırklarda daha da erken olabilir. O andan itibaren, hayvan Alzheimer da dahil olmak üzere, sağlığında dengesizlikler yaşamaya başlar. Köpek her zaman iyi bir yaşam tarzı sürdürse bile, bu değişmeyecektir. Bu yüzden, yaşlı köpeklerde yaygın olarak görülen hastalıkların neler olduğunu bugün artık biliyoruz.

Yaşlı köpeklerin hastalıkları çok hassas olabilir

Hastalık baş gösterdiğinde, hayvanın kişiliğinde bazı değişiklikler gözlemlenmesi normaldir. Daha az direnç gösterip, iradesiz olacaktır.  Hayvanda işitme ve görme sorunlarından muzdarip olabilir. Aynı zamanda, halsiz ve evden dışarıya çıkmaya istekli olmayacaktır.

yaşlı köpek hastalıkları

Yaşlı köpeklerde hangi hastalıkların ortaya çıktığını bilmek çok önemlidir. Bu şekilde, kendinizi yeterince hazırlayabilirsiniz.

Yaşlı köpeklerde yaygın olarak görülen başlıca hastalıklar ve tedavileri

Artrit

Yaşlı köpek hastalıkları arasında en çok bilinenidir. Bu hastalık aynı zamanda insanlarda ve diğer hayvanlarda da görülebilir. Artit hastalığının semptomları, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de aynı olacaktır: eklem ve kemik ağrıları, diğer şeylerin yanı sıra hareket halindeyken hissedilen ağrılar.

Şayet erken teşhis edilirse, artrit tedavi edilebilen bir hastalık olur. Her ne kadar ilerleyen bir hastalık olsa da, vücut üzerindeki etkisini durdurmanın çeşitli yolları vardır.  Veterineriniz, artritle savaşmak için doğru tedaviyi uygulamaktan sorumlu olacaktır. Hayvanda ilk belirtiler başladığı zaman bir profesyonele gitmek önemlidir.

Böbrek hastalığı

Yaşlı köpeklerin çoğu böbrek rahatsızlığı çeker. Bu kronik bir hastalıktır. Genellikle böbrek yetmezliği ile kendini göstermeye başlar. Bu tür böbrek hastalığına yakalanıldığına dair uyarı veren açık belirtileri vardır. İştah kaybı ve mide bulantısı belirtilerden başlıca ikisidir.

Artrit hastalığında olduğu gibi, patolojik bir tedavisi yoktur. Yine de, çok yaşlı köpeklerde bile kontrol edilebilir. Veteriner, böbrek hastalığından kaynaklanan rahatsızlığı azaltmak için uygun olan ilaç tedavisini verecektir.

Sağırlık

Sağırlık da, yaşlı köpeklerde en yaygın olarak görülen hastalıklardan bir tanesidir. Sağırlık, evcil hayvanlarımız için çok rahatsız edici bir durumdur. Bu nedenle, hayvanın görsel ilgisinin çok iyi bir şekilde geliştirilmesi gerekmektedir. Sağırlık durumunda, iletişim kurmak için genellikle daha çok gözlerini kullanmaya başlaması yaygındır.

Körlük

Sağırlık ile birlikte körlük de, yaşlı köpeklerde sık görülen bir durumdur. İki tür körlük arasında şöyle bir ayrım yapabiliriz. Biri, tedavisi olmayan dejeneratif. Diğeri ise katarakt ile ilgili olandır. İkincisi için, cerrahi müdahale ile tedavi etmek mümkün olacaktır.

Görme duyusunun, çok önemli olmasına rağmen, bir köpek için birincil olmadığı unutulmamalıdır. Kör bir köpek aynı yaşam alışkanlıklarını mükemmel bir şekilde devam ettirebilecektir. Önemli olan her zaman koku duyusunun korunmasıdır. Bu, köpekler için en önemli şeydir.

Bilişsel işlev bozukluğu

Tıpkı insanlardaki gibi, köpeklerde de bilişsel işlev bozukluğu görülmektedir. Bu durum yaşlılıkta normaldir. Bu hastalığın belirtileri arasında uykusuzluk , oryantasyon bozukluğu, kafa karışılıklığı başlıca olmak üzere, diğer belirtiler de görülmektedir. Bu durumlarda, veterinere gitmek gereklidir. Veterineriniz hastalığı altında tutmak için uygun ilaçları reçete edebilir.

Kanser

Bu korkutucu hastalık yalnızca insanlara özgü değildir. Köpekler de aynı şekilde kansere yakalanır.  Kansere yakalanma sebepleri arasında iki önemli faktör vardır. Biri, yapılan diyet, diğeri ise yüksek oranda hava kirliliğidir. Unutmayın ki bu çok sinsi bir hastalıktır. Teşhis edilebilmesi için sık sık yapılan veteriner ziyaretleri önemlidir.

İnsanlarda olduğu gibi, erken teşhis edilen kanser ile mücadele edilebilir. Bu çok hassas bir hastalıktır.

Obezite

Köpeklerde de yüksek derecede obezite görülebilir. Bu durum, her yaşta kendini gösterebilir, ancak daha büyük hasara yol açması özellikle yaşlılık döneminde olacaktır. Ödül mamaları ve atıştırmalıklar hayvanlar için önemli faktörlerdir. Yaşlı ve obez köpeklerde eklem ağrısı baş gösterecektir. Bu belirtiler kalp ve böbrek hastalıklarının belirtileri olabilir.

yaşlı köpek hastalıkları

Bir hayvanın doğru beslenmesi, sağlığı için çok önemlidir. Yaşlı köpeklerde yaygın olan hastalıkların bir çoğu kötü beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.

Yaşlı köpeklerde yaygın olarak görülen bu hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmak onları tespit etmeyi çok daha kolaylaştırır. Bir hayvanın vücudu, çok yaşlı bir insan vücudu ile neredeyse aynı şekilde çalışır. Ve insanlarda olduğu gibi, bu evcil hayvanlara da yeterli önem verilip, gereken özen gösterilmelidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.