Eğer Köpeğiniz Kaçarsa Ne Yapmanız Gerekir?

Dışarı çıkıp köpeğinizi aramanın dışında polise de haber verebilirsiniz. Bunlara ek olarak, üzerinde köpeğinizin resmi olan bir kayıp ilanını telefon numaranızla birlikte uygun yerlere asabilirsiniz.
Eğer Köpeğiniz Kaçarsa Ne Yapmanız Gerekir?

Son Güncelleme: 07 Şubat, 2019

Köpeğinin kaybolması her hayvan sahibinin korkulu rüyasıdır. Köpeğiniz korktuğu zaman, bir kaza meydana geldiğinde veya sadece yaramaz olduğu için evinizden kaçabilir. Bu durum herkesin başına gelebilecek bir sorundur. Bu yazıda köpeğiniz kaçarsa neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Kimlik Saptama

Bu aslında hayatta her şey için geçerli bir kural: Sonradan üzülmemek için önleminizi şimdiden almalısınız. Çoğu ülkede yasalarla zorunlu olmasına rağmen çok az hayvan sahibi köpeğine mikroçip takıyor.

Mikroçip, bir pirinç tanesinden daha küçüktür ve köpeğinizin derisinin altına yerleştirilir. Bu çipin içinde size ait iletişim bilgileri bulunur, bu sayede bir başkası köpeğinizi bulduğunda en kısa sürede size ulaştırabilir.

inşaatların arasında yalnız köpek

Bu yöntemin herhangi bir dezavantajı veya zararı bulunmuyor, ancak yine de çok az kişi bu yöntemi biliyor ve uyguluyor. Eğer köpeğinizin sağ salim evinize dönmesini istiyorsanız kimlik saptama konusunda gereken önlemleri almanız gerekir. 

Köpeğiniz Kaçmadan Önce

Birçok kişi evcil hayvanının kaçacağını düşünmez. Ancak sorumlu bir sahipseniz, bu tarz bir problem ortaya çıkmadan öngörmelisiniz. Mikroçip işlemi gerekli bir önlemdir, ancak bunun yanında bu çipe yüklediğiniz bilgilerin güncel olduğundan da emin olmalısınız. Zaman zaman adresiniz veya telefon numaranız değişebilir. Bu yüzden böyle bir değişiklik mevcutsa, gereken güncellemeleri de yapmanız gerekiyor.

Mikroçipte kayıtlı bilgiler sadece yetkili veterinerlerle paylaşıldığı için, bu tarz bir değişiklik olduğunda veterinerinize gitmeli ve yeni iletişim bilgilerinizi bu çipe kaydettirmelisiniz.

Köpeğinizin tasması yeteri kadar sağlam olmalıdır. Çünkü sokağa veya parka dolaşmaya çıktığınızda, köpeğinizi ürkütecek bir şeyle karşılaşmanız olağandır. Böyle bir durumda köpeğiniz korkabilir, tasmasını koparıp kaçabilir. Eğer sağlam bir tasmanız ve ipiniz varsa, ne kadar korkarsa korksun kaçamaz. İyi ve sağlam bir tasma almanız bu açıdan mantıklı bir yatırım olacaktır.

Eğer evin dışındaysanız, istenmeyen durumlardan kaçınmak için dikkatli olmalısınız. Her yıl birçok köpek, sahibiyle yürüyüş yaparken ortadan kayboluyor; bazen bir havai fişek bazen de aniden ortaya çıkan bir gökgürültüsü köpeklerin bir anda korkmasına neden olabiliyor.

duran ve yola bakan köpek

Köpeğinizin güvenliği her şeyden önce geliyor. Eğer evin dışında potansiyel herhangi bir risk mevcutsa, dışarı çıkmaktan kaçınmalısınız. Evden çok fazla uzaklaşmadan yapılan kısa yürüyüşler de seçenekleriniz arasında olmalıdır.

Köpeğiniz Kaçarsa Ne Yapmalısınız?

Tüm önlemlere rağmen bir şekilde köpeğinizin kaçtığını hayal edelim. Bu muhtemelen sizin için korkunç bir durum olacak. Peki köpeğiniz kaçarsa ne yapacaksınız? Köpeğinizi nasıl bulacaksınız?

Yapacağınız ilk şey yetkililere haber vermek olmalıdır. Yetkili polis merkezini arayın ve köpeğinizle ilgili detaylı bilgileri verin. Köpeğinizin çipi olmasa bile, eğer bir şekilde bulunursa muhtemelen ilk olarak polise götürülecektir. Kayıp bir köpeğinizin olduğunu bilmeleri bu noktada işinize yarayacaktır.

kafesin içinde üç köpek

Size en yakın köpek barınağı ile iletişime geçmenizi mutlaka öneriyoruz. Eğer köpeğinizde mikroçip varsa, barınaktaki yetkililer köpeğinize ulaştığında bunu anlayabilir.

Yaşadığınız yerde bulunan hayvan dernekleriyle iletişime geçmeniz bu süreçte oldukça işinize yarayacaktır. Bu derneklere ulaşın ve köpeğinizin yakın zamanda çekilmiş resmini gönderin. Çünkü birçok kişi sahipsiz bir hayvan bulduğunda çoğunlukla bu tür derneklerle iletişime geçiyor.

üzgün bakan köpeğiniz kaçarsa

Günler geçse bile pes etmeden aramaya devam etmelisiniz. Çünkü herhangi bir kişi hala köpeğinizi bir yerlerde bulabilir. Haftalar geçse bile aramaya devam etmelisiniz. Barınaklarla ilk olarak iletişime geçmiş olsanız dahi, her gün gidip tekrar ve tekrar kontrol edin. Aynı şekilde derneklerle de iletişimde olmaya devam edin. Bu şekilde onlar, köpeğinizin hala kayıp olduğunu biliyor olacak.

Tanıdık Yerlerde Arayın

Kafası karışmış bir köpek günde kilometrelerce yürüyebilir. Ancak köpeğiniz kaçarsa şu tavsiyeleri göz önünde bulundurun:

Köpeğinizin bildiği yerleri öncelikli olarak kontrol edin. Köpekler rutin şeyleri sever, sıklıkla gittikleri yerlere tekrar gitmek isteyebilirler. Bunun yanında, diğer köpeklerin de bulunabileceği park ve yürüyüş parkurları gibi yerlere de göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İnsanlara sorular sormaktan çekinmeyin. Eğer köpeğinizin belli bir bölgede olduğunu düşünüyorsanız, bu yerlere yakın mesafede yaşayan kişilere köpeğinizle ilgili sorular sormaktan çekinmeyin. Ne kadar fazla kişi köpeğinizi ararsa, bulunma şansı da o kadar yüksek olur. Eğer kimse köpeğinizi görmediğini söylerse, o bölgeyi arama alanınızdan çıkarmanız size diğer bölgelere odaklanmanız için zaman kazandıracaktır.

ormanda direğe asılmış kayıp köpek ilanı

Köpeğinizin fotoğrafını ve telefon numaranızı içeren afişler asın. Sosyal medyaya yüklediğiniz ilanlara ek olarak sokaklara asacağınız afişler de oldukça etkili olacaktır. Unutmayın, hala birçok kişi sosyal medya kullanmıyor veya bu tür ilanlara bakmıyor olabilir.

Kimse böyle tatsız bir süreci yaşamak istemez. Ancak hazırlıklı olmak ve bu durumla karşılaştığınızda ne yapacağınızı bilmek köpeğinizi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Mikroçip bir zorunluluk, ancak kaybolan köpeğinizi nasıl arayacağınızı bilmeniz ve pes etmemeniz de bu süreçte oldukça önemli.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.