Kedinizi Mutlu Etmek İçin Ne Yapmanız Gerek?

Kedinizi Mutlu Etmek İçin Ne Yapmanız Gerek?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedinizi mutlu etmek için sadece yemeğin yeterli olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Bağımsız doğalarına rağmen, rahat, enerjik ve sağlıklı olmak için kedilerin ayrıca oyun oynaması, eğlenmesi ve sahiplerinin arkadaşlığının tadını çıkarması gerekir.

Bu yazıda, kedinizi mutlu etmek için yapmanız gerekenler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İyi beslenme

İster melez isterse safkan olsun, eksiksiz ve dengeli bir diyet kedinizi mutlu etmek için esastır. Günlük olarak sağlıklı beslenerek, kediler enerji üretmek için ihtiyaç duydukları her şeyi alırlar ve bağışıklık sistemlerini güçlendirirler. Ayrıca diyetlerindeki temel besin maddeleri kemik yapılarını ve kas kütlelerini iyileştirir.

Ayrıca yaşlarına ve boyutlarına göre doğru miktarda yiyecek aldıklarından emin olmak da çok önemlidir. Genel olarak, kedi mamalarının etiketlerinde bazı besinsel bilgiler verilir ancak kedinizin ihtiyacı olan şeyler hakkında bir fikir edinmek için veterinerinize danışmanız en iyisidir.

Kedinize çok fazla yiyecek verirseniz, obez olma riskini artırırsınız. Aşırı kilolu kediler daha az aktif hale gelir. Ayrıca yorgunluk ve depresyon geliştirebilirler. Aynı şekilde, obez kediler diyabet ve arteriyel hipertansiyon hastalıklara yatkın hale gelebilir.

Alerjisi, böbrek problemleri veya diğer sağlık sorunları olan özel bir diyet izlemesi gerekir. Doğru besinleri alamazlarsa, bu sağlıklarını ciddi şekilde tehlikeye atabilir ve hatta ölüme neden olabilir. Veterinerinizin tavsiyelerine uyarsanız, kedinizin durumu için ihtiyaç duyacağı doğru kedi mamasını seçebilirsiniz.

musluktan su içen kedi

Hidrasyon

Kediler ve su hakkında birçok hikaye ve fıkra vardır. Fakat gerçek şu ki mutlu ve sağlıklı olabilmeleri için bol su içmeleri gerekir.

Bağımsız doğalarına rağmen, kedinizin kendini iyi hissetmesi için sizinle zaman geçirmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca susuz kalmamaları ve doğru beslenmeleri gerek. Tabi onları uyaracak bazı oyuncaklar da harika olacaktır.

Yeterli su almazlarsa, sıvı ve elektrolit seviyeleri dengesizleşebilir. Ayrıca bu durum metabolizmalarını ve böbrek fonksiyonlarını doğrudan etkileyebilir. Dolayısıyla, sağlıkları zarar görebilir. Bu nedenle, gün boyunca temiz su içtiğinden emin olmanız gerekir.

Kediniz su içmek istemiyorsa ne yapmalısınız? Bu durumda, yiyeceklerle sıvı sağlamaya çalışın.

Ayrıca kuru yiyecekleri suyla veya ılık tavuk suyuyla nemlendirebilirsiniz. Et, sebze ve meyve gibi ev yemeklerinden de verebilirsiniz.

kedinizi mutlu etmek için öneriler

Kedinizi Mutlu Etmek İçin Uyarıcılar Sağlamalısınız

Modern yaşamın hızı, insanları sürekli acele etmeye zorluyor. Bu durum, kedilerin muhtemelen evde yalnız zaman geçirdikleri anlamına da geliyor.

Onları teşvik edebilecek herhangi bir oyuncak veya başka nesneler bırakmazsanız, siz evde değilken hareketsiz hale gelirler. Sonuç olarak, stres ya da can sıkıntısı nedeniyle kilo alabilir ya da belirli davranışlar geliştirebilirler.

Ayrıca gündüz egzersiz yapmayan kediler gece boyunca daha aktif olacak ve ev ahalisini uyutmayacaktır!

Kedinizi evde değilken aktif tutmak için teşvik edici bir ortam sağlamak önemlidir. Bu günlerde, evde çok fazla zaman harcayan kediler için oluşturulmuş tırmalama direği, etkileşimli oyuncak ve zeka geliştirici oyunlar var.

Varlığınız Kedinizi Mutlu Eder

Oyuncaklar ve diğer eğlenceli oyunlar kediniz için harika olsa da, arkadaşlığınıza da ihtiyaçları vardır. Kedilerin sahipleriyle etkileşime girmeleri, sevgi görmeleri ve önemli olduklarını hissetmeleri gerekir. Kedinizi mutlu etmek için onunla zaman geçirmelisiniz.

Kediniz terk edilmiş hissederse, depresyon ve stres belirtileri gösterebilir veya diğer insanlara veya hayvanlara karşı saldırganlaşabilir.

Kedinizi mümkün olduğunca sağlıklı ve mutlu kılmak için ona günde en azından birkaç dakika ayırmalısınız. En sevdiği oyuncaklarını kullanıp onu eğlendirin, biraz egzersiz yaptırın. Böylece hayattan zevk almasını ve sevildiğini hissetmesini sağlayın. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.