Ekvador’da Deprem: Köpek Evini Bırakmıyor

Ekvador’daki gibi büyük insani krizlerde, ölen ya da evini kaybeden hayvanlar bazen geri planda kalıyor.
Ekvador’da Deprem: Köpek Evini Bırakmıyor

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2018

Köpeklerin sahiplerine olan bağlılığı iyi bilinse de böylesi felaket durumlarında iyice öne çıkıyor. Bu nedenle depremde yıkılan evini bırakıp gitmeyi reddeden köpeklerin haberlerini okumak kimseyi şaşırtmıyor.

Yıkılan evinden ayrılmayan Max

Depremden en fazla etkilenen bölgelerden Guayas’ta, eskiden evi olan yıkıntıların arasında bekleyen yavru köpeğin videosu Facebook’ta çokça paylaşıldı.

sahibiyle köpek

Resmin kaynağı: Camilo Cevallos Parra’nın Facebook sayfası

Üç kişilik insan ailesini depremde kaybettiği için komşular köpeğe yardım etmek istediler ama Max yemek yemeyi de su içmeyi reddetti. Sadece her gün evinin yıkıntılarına dönmeye devam etti.

Bu trajik hikâyenin mutlu bir sonu var diyebiliriz. Max, sahiplerinin akrabaları tarafından alındı ve veterinere götürülüp tedavi ettirildi.

Ekvador’daki depreme benzer doğal afetler yaşandığında köpeklerin molozların üstünde kalıp evlerini terk etmeyi reddetmesi nadir olan bir durum değil.

Evinin enkazında bekleyen başka bir köpek; Blackie

Max’in üzücü hikâyesine benzer başka köpek hikâyeleri de var.

Facebook sayesinde bir fotoğrafçının bulduğu Blackie’nin öyküsünü öğrendik. Ekvador’un başkenti Quito’da deprem, merkeze göre daha az olsa da yine de hissedildi. Blackie, şehrin San Martin de Porres mahallesinde evinin yıkıntıları üstünde beklerken bulunmuş.

Fotoğrafçı, köpeğe yemek yedirmeye çalışmış ama Blackie reddetmiş. Enkaz alanını terk etmeyi de reddediyormuş. Günler sonra fotoğrafçının yolu tekrar aynı noktaya düştüğünde köpeğin hala orada beklediğini görmüş. Bu sefer ona verdiği yemeği kabul etmiş.

Blackie kendine yeni bir yuva bulmuş. İkisi de maddi olarak çok şey kaybetmiş olsa da en azından artık birbirlerine sahipler.

Ekvador depreminin unutulan mağdurları; hayvanlar

Çok gündemde olmasalar da Ekvador’daki deprem sırasında insanlar kadar hayvanlardan da hayatını kaybeden oldu. Bazıları kurtarıldı, bazılarıysa sahiplerini kaybettiği için felaket bölgesinde başıboş dolandı. Bir de yıkık evlerini terk etmeyi reddedenler vardı tabii.

Bu nedenle Bölgesel Köpek Eğitimi Merkezi (BKEM), afetten etkilenen hayvanlar için iki hayvan barınağı açtı. Barınaklar, depremden en ağır etkilenen Monta ve Pedernales şehirlerindeler ve tamamen gönüllü veterinerlerden oluşan bir ekipleri var. Gelen bağışlar sayesinde başka şehirlere gidip oradaki hayvanlara da yardım etmeye çalışıyorlar.

deprem sonrası sahibi köpek

BKEM’in hayvanlara yardım amaçlı görevlerinin arasında şunlar yer alıyor:

  • Hayvanları veteriner kontrolünden geçirmek, yemek ve su sağlamak
  • Sahiplerini bulmaya çalışmak
  • Hayvanları sahiplenecek yeni aileler bulmak

Dayanışma zor anlarda gelir

Dayanışma ve sevgi duyguları kendini en güçlü böylesi felaketlerle karşı karşıyayken gösterir. Sahibini kaybeden köpekleri, komşuların koruyup kollaması da oldukça etkileyici.

Gönüllü arama kurtarma ekiplerinin bu özverili çalışmalarını unutmamalıyız. Bu gönüllüler; insan, kedi ya da köpek olsun bir hayat kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.