Málaga'da Bir Adamın Hayatını Kurtaran Köpek

İnsanların hayatını kurtarmada köpeklerin etkileri herkes tarafından bilinir. Birçok tehlikeli durum karşısında içgüdülerini sergilemişlerdir.
Málaga'da Bir Adamın Hayatını Kurtaran Köpek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanların hayatlarını bir köpeğin kahramanca hareketine borçlu olduklarıyla ilgili birçok hikaye vardır. Hatta bazen, köpekler insanların hayatını kurtarmak için kendi hayatlarını bile riske atarlar. Bu gibi hikayelere kamuoyunda çok sık rastlanır. Kurtarma ekiplerinin köpekleri belli durumlar için kullanması yaygındır ve bu, kanıtlanmış bir başarı oranına sahiptir.

Hayat kurtaran köpek

dökülen yapraklar ve köpek

Málaga limanında az kalsın boğulan bir Seville sakini, hayatını bir köpeğin havlamasına borçlu. Çünkü hayat kurtaran köpek havlamasaydı, sorunun ne olduğunu öğrenmek için harekete geçen sahibi o sırada boğulan adamı fark edemeyebilir ve hemen kurtarma görevi başlatmaları için limandaki polislere haber veremeyebilirdi. Bu operasyonun başlamasını Nanook’a borçluyuz.

Boğulma tehlikesi geçiren kişi 60 yaşının üzerindeydi ve birçok yerinden yaralanmıştı, bu yüzden doğruca hastaneye kaldırıldı. Liman polisleri adamı sudan çıkardıktan sonra onu battaniyelerle kurutmaya çalıştı. Daha sonrasında adamı devriye arabasına alarak ısınması için klimayı son sıcaklığa getirdiler.

Hayat kurtaran köpek Nanook’un kahramanca hareketi

Bir yaşındaki çikolata rengindeki Labrador Retriever cinsi Nanook, her sabah yaptığı gibi sahibi Alba ve Jose Ignacio ile yürüyüşe çıkmıştı. Evden sabah 7:30 civarı çıkmış ve Málaga limanının 1 numaralı rıhtımına yaklaşmışlardı. Sahiplerine göre Nanook çok sakin, uslu ve sürekli oyun oynamayı seven bir hayvandı.

Eve dönüş yolunda, köpek ısrarcı bir şekilde havlamaya başlamıştı. Kaldı ki havlamak hiç huyu değildi, özellikle de sabahın erken saatlerinde etrafta kimse yokken. Köpek susmayıp ısrarla sahibini çekiştirmeye başlayınca, sahibi mecbur onu takip etmek zorunda kalmış. Bu şekilde suda çırpınan yaşlı adamın yardım çığlıklarını işitebilmiş. Jose Ignacio adamı sakinleştirip ilk yardım alarmını çalmış.

Guardia Civil ve Liman Polisi, Málaga liman işletmecileri ve o sırada oradan geçmekte olan diğer insanlarla birlikte olay yerine geldiler. Kurtarma sırasında, Nanook olacakları gergin bir şekilde bekliyordu. Ancak adam kurtulduğunda ve sağlık ekipleri geldiğinde, yaptıklarından emin bir şekilde her zamanki gibi evine döndü.

Köpeklerin yardımı ile hayatınız kurtuluyor

İnsanların hayatını kurtaran köpek vakalarının çoğunda, hayvanlar herhangi bir eğitimden geçmemiş oluyor. Çoğu durumda hayvanlar kime yardım ettiklerini bile bilmiyorlar. Farklı çalışmalar, köpeklerimizin bu eylemleri yapmasının nedenleri hakkında veriler bulmaya devam ediyor.

Araştırmacılar, hala köpeklerin insanlara içgüdüsel olarak mı yardım ettiklerini yoksa belli durumlarda belli davranış biçimlerine göre mi tepki gösterdiklerini kesin olarak çözebilmiş değiller.

Köpeklerin genel olarak insanlara, hatta yabancılara yardım etmek için özel bir dürtüleri vardır; önemli olan, köpeğin, yardıma ihtiyacımız olduğunu anlamasıdır.

Sürüyü korumak

dili dışarıda köpek

Köpeklerin soyunun kurtlara dayandığını unutmayın. Sürü içindeki üyelerin karşılıklı yardımlaştığı, koordine ve tetikte olduğu ve birbirlerini koruduğu sürü yaşamına alışkınlar. Bu yüzden bir köpek, bir insanı sürüsünün bir parçası olarak gördüğü zaman, bu içgüdüleri zor ve hassas durumlarda harekete geçer.

Gördüğümüz üzere, bir çeşit ortak menfaat ya da takım çalışması diyebiliriz.  Çoğu kişi köpeklerin tüm insanları sevip onlara sadık olduklarını söylese de, bu kurtarma eylemlerinin açıklaması, köpeklerin bir grubun parçası olma ve bu grubun üyelerini koruma eğilimine dayanmaktadır.

İlk fotoğrafın kaynağı: Neil Barnwell


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.